Warszawa

Przychodnia wirtualna z wystawianiem recept online - na czym to polega?

Przychodnia wirtualna z wystawianiem recept online - na czym to polega?

Recepta online cieszy się dużą popularnością, a usługi zdalnych konsultacji z możliwością wystawienia e-recepty online oferowane są przez wiele placówek. Pacjenci korzystają z tej opcji chętnie, gdy potrzebują szybko wykupić leki lub nie mogą dostać się do lekarza stacjonarnie. Podpowiadamy, na czym polegają usługi przychodni wirtualnych z wystawianiem recept online. Dowiesz się również, czy można zrealizować receptę online w każdej aptece, a także co jest niezbędne, by móc wykupić lek.

 

Czym jest recepta online i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

 

Recepta online to pełnoprawny dokument umożliwiający pacjentowi wykupienie leku w aptece. Otrzymać można ją po zdalnej konsultacji lekarskiej (przez Internet lub telefon), jeśli lekarz stwierdzi wskazania do jej wystawienia i wykluczy jednocześnie przeciwwskazania do terapii danym lekiem u pacjenta. E-recepty online swoją formą nie różnią się wcale od e-recept, które wystawiane są w czasie wizyty stacjonarnej u lekarza. Stąd również ich realizacja w aptece wygląda tak samo.

 

Podstawową zaletą recept online jest szybkość ich wystawienia, co ma niebagatelne znaczenie dla pacjentów, którzy potrzebują szybko wykupić i zażyć lek. To również ogromne ułatwienie dla osób, które nie mają możliwości wzięcia urlopu w pracy lub dostosowania swoich planów do wolnych terminów u lekarza. Chętnie z tej opcji korzystają również osoby, które nie chcą wychodzić z domu w obawie o zarażenie innych swoją chorobą lub zarażenie się od innych ciężką chorobą w kolejce.

 

Przychodnia online z wystawianiem recept – o co chodzi?

 

Usługi z zakresu telemedycyny świadczone są dziś przez wiele placówek medycznych. Jest to niewątpliwie znacznym ułatwieniem dla pacjentów, którzy nie mają potrzeby „fizycznej” wizyty w przychodni. Przykładem takiej placówki działającej przez Internet jest strona NaszaRecepta, umożliwiająca pacjentom dostęp do recepty online. Przychodnia online z wystawianiem recept działa przez całą dobę, więc pacjent nie musi dostosowywać się do czasu pracy lekarza oraz długo oczekiwać na wystawienie recepty online.

 

Jak otrzymać receptę online na potrzebne leki?

 

Pamiętaj, że nie zawsze najtańsza recepta online jest opcją najlepszą dla Ciebie. W tej sytuacji zdecydowanie lepiej postawić na profesjonalizm danej placówki medycznej oraz legalność jej działalności. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że zakup leków na receptę online nie będzie potem kłopotliwy.

Jak otrzymać receptę online? Wystarczy uzupełnić przygotowany na stronie formularz medyczny, który następnie zostanie przeanalizowany wnikliwie przez lekarza. W przypadku wyraźnych wskazań do terapii i jednoczesnego braku przeciwwskazań do stosowania leku przez pacjenta, recepta online zostanie mu niezwłocznie wystawiona.

 

Jak wygląda zakup leków na receptę online?

 

Gdy pacjentowi zostanie wystawiona przez lekarza recepta online, może on bezpośrednio udać się do apteki w celu wykupienia leku.

 

  • Czy można zrealizować receptę online bez posiadania jej wydrukowanej wersji? Jak najbardziej. Do realizacji e-recepty online wystarczy jedynie specjalny kod 4-cyfrowy, który wysyłany jest do pacjenta SMS-em w momencie przepisywania leku. By wykupić przepisane medykamenty w aptece, pacjent powinien podyktować kod farmaceucie. Na tym nie koniec – trzeba bowiem następnie dokonać uwierzytelnienia, podając swój numer PESEL.
  • Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z wydrukowanego wcześniej dokumentu (np. z wiadomości mailowej lub IKP), jeśli jest to dla nas wygodniejsze. Wydrukowaną e-receptę wystarczy podać w okienku. Wówczas farmaceuta skorzysta z kodu kreskowego, który znajduje się na wydruku i nie będzie już potrzeby podawania numeru PESEL.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć