Warszawa

Czy dobermanom obcina się uszy? Co na ten temat mówi obowiązujące w Polsce prawo?

Czy dobermanom obcina się uszy? Co na ten temat mówi obowiązujące w Polsce prawo?

Dobermany to jedne z najbardziej żywiołowych i odważnych ras na świecie. Małe dobermany są prawdziwym wulkanem energii. Ile kosztuje doberman z hodowli? Czy dobermany są agresywne, jak uważa wielu ludzi? Czy dobermanom obcina się uszy? Dlaczego nie powinno się tego robić? Sprawdź najważniejsze informacje i dowiedz się więcej o tej niezwykle ciekawej rasie.

 

Dobermany do adopcji – ważne informacje na temat rasy

 

Dobermany słyną ze swojego silnego charakteru, a także z żywiołowości. Psy lubią wszelkie formy aktywności fizycznej, przez co czasem bywają nadpobudliwe. Najważniejszym zadaniem każdego opiekuna dobermana jest więc odpowiednie wyszkolenie czworonoga. Od najwcześniejszych miesięcy zaleca się uczęszczanie z pieskiem do tzw. psiego przedszkola, aby wyrobić w nim pozytywne nawyki i rozpocząć proces socjalizacji wśród innych psów. Pominięcie etapu socjalizacji może skutkować destrukcyjnym zachowaniem pupila w przyszłości.

 

Dużo osób zastanawia się, czy dobermany są agresywne. Rasa uznawana jest za niebezpieczną. Ile w tym prawdy? Wiele zależy od podejścia właściciela do wychowania psa. Na pewno należy wykazać wobec dobermana wiele cierpliwości, a także być wobec niego stanowczym i konsekwentnym. Dobrze wychowany pies, oczywiście z pomocą pozytywnych metod, nie będzie przejawiał agresji. O tym, w jaki sposób wychowywać małe dobermany od jak najwcześniejszych tygodni ich życia, przeczytasz więcej w serwisie Fajny Zwierzak.

 

Ile kosztuje doberman z rodowodem? O czym trzeba pamiętać?

 

Dobermany to psy pewne siebie, które wyróżniają się niezwykłym temperamentem i porywczością. Każdy doberman opuszczający hodowlę powinien już umieć odpowiednio się zachować i znać podstawowe zasady funkcjonowania wśród ludzi i zwierząt. Mimo wszystko należy osobiście zadbać o to, aby pies poradził sobie w każdej, również nietypowej sytuacji. Właściciele dobermanów muszą każdego dnia dbać o proces socjalizacji czworonoga. To bardzo ważny element wychowania rasy doberman.

 

Ile kosztuje doberman z renomowanej hodowli, który ma rodowód? Z reguły jest to między 5, a nawet 8 tysięcy złotych. Wiele zależy od wieku, płci, wzorca rasy FCI, cech genetycznych i ostatecznej decyzji hodowli. Im bardziej renomowana i tytułowana będzie hodowla, tym droższe może okazać się szczenię. Uważaj na dobermany do adopcji, zwłaszcza gdy kupujesz swojego pierwszego psa! Takie bardzo często pochodzą z pseudohodowli, co może nawet manifestować się w ich zachowaniach, na przykład w agresywnym usposobieniu.

 

Czy dobermanom obcina się uszy? Dlaczego niektórzy to robią?

 

Niestety, niektórzy ludzie w dalszym ciągu obcinają uszy dobermanom. Jest to jednak zabronione od lat 90. XX wieku, ze względu na ochronę zwierząt. Oklapnięte uszy oraz długi ogon dawniej uważano za „obciachowe” u dobermanów, po rzekomo odbierały im… agresywny wygląd. Całe szczęście obcinanie uszu dobermanom jest już nielegalne. Mimo wszystko, niektórzy – nie bacząc na konsekwencje prawne – wciąż poddają psy temu okrutnemu zabiegowi.

 

Dlaczego wielu ludzi decyduje się na obcięcie uszu dobermanom? Ponieważ uważają, że tak wyglądają ładniej i groźniej, a dzięki groźniejszemu wyglądowi będą w stanie z daleka odstraszyć intruzów. Niektórzy obcinają dobermanom też ogony, które uważają za zbyt długie. Niestety, zabieg obcinania uszu może bardzo skrzywdzić zwierzę. To bolesne dla każdego psa, a ból pooperacyjny towarzyszyć może im przecież nawet przed dwa lata! Psy z obciętymi uszami i ogonami często też narażone są na problemy zdrowotne, a niektóre operacje tego typu nie udają się, na zawsze oszpecając zwierzę.

 

Agresja u dobermanów. Co wiadomo na ten temat?

 

Większość ludzi, patrząc na dobermana, od razu kwalifikuje go jako rasę agresywną. W rzeczywistości jednak czworonogi tej rasy potrafią znakomicie panować nad swoją agresją – nawet w momencie, gdy ktoś je sprowokuje. Mimo wszystko, charakter dobermana należy odpowiednio wypracować. Dbanie o socjalizację pupila jest więc obowiązkiem każdego właściciela. Oczywiście podczas szkolenia nie stosuje się negatywnych metod – zatem nie strofuje, nie pogania i nie bije się psa. Czując zagrożenie, doberman może stać się agresywny, ponieważ będzie starał się bronić.

 

Chcesz dobrze wyszkolić swojego dobermana? Zadbaj więc o to, aby szkolenie przeprowadzane było wyłącznie pozytywnymi metodami. Należy doceniać czworonoga za każde dobrze wykonane zadanie i pokazywać, że jest się z niego dumnym. W ten sposób doberman będzie jeszcze chętniej się uczyć, widząc, że jego właściciela rozpiera duma. Pamiętaj, w przypadku szkolenia tej rasy liczy się upór, konsekwencja i systematyczność. Tylko tak wyszkolisz swojego dobermana na mądrego, radosnego i rodzinnego czworonoga.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć