Warszawa

Koloseum - największy skarb Rzymu?

Koloseum - największy skarb Rzymu?

Odwiedzając Rzym, z pewnością możemy zastanawiać się, od czego zacząć poznawanie tego niezwykłego, pełnego historii miasta. Jak każda metropolia może pochwalić się charakterystycznymi punktami na mapie, których nie wolno pominąć, przechadzając się po tutejszych ulicach. Jednym z nich jest Koloseum, które stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie, wykorzystywanym w filmach i teledyskach lub jako tło na zdjęciach i plakatach.

 

Chyba każdy kraj ma swój znak rozpoznawczy, który jest pewnego rodzaju symbolem danego miejsca. Rzym należy do jednych z ważniejszych lokalizacji Europy, gdyż nie tylko jest kolebką kultury, sztuki i nauki, lecz także miało tu miejsce wiele ważnych historycznie wydarzeń. Wieczne Miasto jest stolicą o znaczeniu globalnym, przebiega tu wiele dróg czy szlaków łączących kraje Unii Europejskiej i co roku odwiedzają je miliony turystów z całego świata. Większość chce zobaczyć Koloseum.

 

Koloseum – historia powstania najważniejszego zabytku

 

Za powstanie Koloseum odpowiedzialni są Wespazjan i Tytus, którzy byli przedstawicielami dynastii Flawiuszów. Budowla pełniła funkcję amfiteatru, na którego terenie miały odbywać się najważniejsze społecznie i kulturalnie wydarzenia. Jest dziś symbolem rozwoju architektury i inżynierii w czasach starożytnych, gdyż powstawał od około 70 do 80 roku naszej ery. Imponuje samymi rozmiarami, gdyż ma 188 m długości i 156 m szerokości, dzięki czemu w szczytach świetności mieściło się na jego terenie około 50000 widzów. O niezwykłości tej budowli świadczy również fakt, w jaki sposób została zaprojektowana. To nie tylko arena i miejsca siedzące, lecz także system podziemnych korytarzy oraz rozwiązania ułatwiające tak dużej liczbie osób sprawne przemieszczanie się między piętrami. Znajdowały się tam szatnie i miejsca, gdzie gladiatorzy mogli umyć się po walce, a także klatki dla dzikich zwierząt. Do budynku prowadziło około 80 wejść, które sprawiały, że o wiele szybciej można było opuścić budowlę.

 

Przeznaczenie jednego z najbardziej imponujących amfiteatrów

 

Pojęcie rozrywki w starożytnych czasach było nieco inne niż dzisiaj, dlatego głównym przeznaczeniem Koloseum były walki gladiatorów oraz polowania na tygrysy czy inne dzikie zwierzęta. Mówi się, że zabijano tutaj pierwszych chrześcijan, ale brak na to jednoznacznych dowodów. Urządzano na jego terenie również naumachie, czyli widowiska pokazujące bitwy morskie. Do ich udziału wykorzystywano więźniów, którzy dzieleni byli na reprezentantów dwóch stron, a następnie zmuszano ich do walki na śmierć i życie. Amfiteatr przetrwał bardzo wiele burzliwych okresów i trzęsienia ziemi, wykorzystywany był jako kamieniołom, zbudowano na jego terenie cmentarz, jednak dziś jest przede wszystkim jednym z oficjalnych siedmiu cudów świata. Wykorzystuje się go jako tło powieści, miejsce kręcenia filmów czy tło ważnych dzieł plastycznych. Warto zobaczyć na własne oczy jedno z miejsc, które istnieje od wieków i wciąż budzi kontrowersje.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć