Warszawa

Środki czystości pod lupą. Definicja, rodzaje, zakup

Środki czystości pod lupą. Definicja, rodzaje, zakup

Od wieków czystość powierzchni mieszkalnych ma kluczowe znaczenie. Niegdyś zadbane domy i pałace były domeną ludzi zamożnych. Ci w trosce o nieskazitelny wygląd pomieszczeń swoich posiadłości zatrudniali służbę. Dziś sytuacja nieco się zmieniła. Różnorodne środki czystości dostępne są dla każdego, w praktycznie każdym sklepie z chemią oraz w internecie. Jakie są ich rodzaje, zasada działania oraz skuteczność w walce z zabrudzeniami? Przekonajmy się!

 

Czym są środki czystości?

 

Definicji środków czystości w obecnych czasach nie trzeba nikomu przytaczać. Jednak ze względu na niezwykle bogaty asortyment współczesnego rynku, należy wspomnieć, że produkty czyszczące to nie tylko uniwersalne płyny, proszki i innego rodzaju preparaty do utrzymania czystości powierzchni. To również różnorodne kosmetyki. Tak, dobrze czytasz! Badania naukowe udowodniły, że w wielu produktach do pielęgnacji skóry i włosów znajdują się składniki z grupy detergentów, co jest równoznaczne z określeniem ich jako środki czystości. Jednak w ogólnej opinii, mówiąc o produktach do czyszczenia, na myśl przychodzą w pierwszej kolejności różnorodne preparaty do mycia, nabłyszczenia, polerowania, wybielania i odświeżania powierzchni budynków, mebli i innych elementów.

 

 

Rodzaje środków czystości

 

Do podstawowych oraz bardziej profesjonalnych środków czystości zalicza się różnorodne preparaty do czyszczenia łazienki i toalety, kuchni, jadalni, salonu, sypialni i innych powierzchni użytkowych. To także produkty do urządzeń sanitarnych, szkła, drewna, czy tkanin. Mogą przyjmować konsystencję płynów, proszków lub gęstych koncentratów do rozrobienia z wodą. Rzadziej spotyka się je jako ciała stałe. 

 

Najpowszechniejsze środki czystości to:

 

  • różnorodne produkty do prania odzieży oraz innych materiałów, przede wszystkim proszki, płyny, granulki oraz tak zwane kapsułki,
  • wybielacze chemiczne, radzące sobie z najbardziej uporczywymi plamami,
  • roztwory (zazwyczaj na bazie alkoholu) do mycia okien i innych powierzchni szklanych,
  • odkamieniacze i udrażniacze rur o drażniącym działaniu, ze względu na duże stężenie zawartych w nich kwasów,
  • inne, uniwersalne preparaty znajdujące zastosowanie w wielu kategoriach.

 

Czym kierować się przy wyborze środków czystości?

 

Decydując się na zakup specjalistycznych środków czystości, należy zadać sobie dwa pytania. Pierwsze: Co chcę nimi wyczyścić? Drugie: Jaka ma być ich podstawowa funkcja? Znając odpowiedzi na powyższe zagadnienia, można udać się do sklepu. Najrozsądniejszym wyborem są profesjonalne, gotowe do użycia preparaty w poręcznych opakowaniach. W przypadku potrzeby nabycia kilku produktów do różnych zastosowań warto zastanowić się nad środkiem uniwersalnym, który poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami jednocześnie, nawet tymi znajdującymi się na wodoodpornych powierzchniach. Decyzja o wyborze produktów czyszczących, powinna uwzględniać w głównej mierze stopień oraz rodzaj zanieczyszczeń. Wbrew pozorom, niezwykle istotny jest fakt, czy są one fizyczne, czy chemiczne. Z tymi pierwszymi poradzą sobie delikatniejsze preparaty, zaś w drugim przypadku niezbędne będzie zastosowanie silnych detergentów o zawężonym profilu działania, charakteryzujących się również wyższą ceną.

Na całe szczęście, rozwój firm specjalizujących się w produkcji środków czystości jest obecnie na bardzo wysokim poziomie, a bogaty asortyment produktów naprawdę może zaskoczyć. Dlatego decydując się na zakup poszczególnych preparatów, zachowajmy zdrowy rozsądek, gdyż może się okazać, że nie potrzebujemy całej gamy produktów, a wystarczy nam jedynie jeden, uniwersalny detergent.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć