Warszawa

Jak pomóc uczniom w powrocie do szkoły? Warsztaty dla dzieci i młodzieży

 

Wrzesień rozpoczął się już na dobre, wakacje są coraz odleglejszym wspomnieniem, a tłumy młodszych i starszych uczniów znów uczęszczają na lekcje. Jakie są obawy i nadzieje dzieci związane z powrotem do szkoły? Jak możemy im pomóc w miarę bezboleśnie wejść w nowy rok szkolny?

 

Autor: Robert Szymczak

 

Czego boją się uczniowie? Wyniki badań

 

Na zlecenie Empiku Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research przeprowadziła badanie dotyczące nastroju uczniów oraz rodziców w związku z powrotem do szkoły. Jakie obawy pojawiają się wśród dzieci najczęściej, a na co reagują z entuzjazmem?

 

Rodzice przede wszystkim wskazali, że powrót do nauczania stacjonarnego z jednej strony wywołuje poczucie zadowolenia, a z drugiej sam w sobie staje się powodem do stresu. Wśród pozytywnych odczuć u dzieci respondenci wymienili radość ze stałego kontaktu z rówieśnikami i zadowolenie z powrotu „do normalności”. Do tego nauka w trybie stacjonarnym jest (zdaniem 56% respondentów) bardziej efektywna. Jednocześnie 40% odpowiadających stwierdziło, że obawiają się ponownego zamknięcia szkół i lockdownu.

 

A co dla uczniów jest stresujące w związku z powrotem do szkoły? Przede wszystkim perspektywa odnawiania i budowania relacji z rówieśnikami. Co piąty badany rodzic przyznał, że jego dzieci stresują się codziennymi kontaktami z kolegami z klasy – pojawiają się wątpliwości, czy uda im się zawiązać nowe przyjaźnie i odpowiednio zadbać o te starsze. Nerwy może wywoływać także spotkanie „na żywo” z nauczycielami – również co piąty rodzic stwierdził, że jego dzieci boją się ostrzejszego odpytywania: z tym powiązany jest strach przed większą liczbą kartkówek czy sprawdzianów. 18% ankietowanych zwróciło także uwagę na niechęć ze strony dzieci do klasycznej rutyny związanej z wyjściem do szkoły m.in. długich dojazdów czy zbyt wczesnego wstawania. Jednocześnie tylko 10% rodziców uznało, że tryb hybrydowy lub zdalny byłyby lepszym rozwiązaniem.

Pełne wyniki badań znajdziecie na końcu artykułu.

 

Pomoc dzieciom – rola nauczycieli i rodziców

 

Kto może najlepiej wesprzeć dzieci w nadchodzącym roku szkolnym? Jak zauważyli ankietowani w badaniu SW Research (66%) niebagatelny wpływ na sytuację mają sami rodzice. W tak trudnym okresie warto otoczyć ucznia troską, rozmawiać z nim o jego obawach i potrzebach oraz próbować rozwiązywać napotkane problemy wspólnie. Ważne, żeby dziecko nie miało poczucia, że w nowej, szkolnej rzeczywistości jest pozostawione samo sobie i musi się w pojedynkę mierzyć ze wszystkimi lękami czy trudnościami.

 

Oczywiście ogromną rolę odgrywają też nauczyciele – w końcu poczucie komfortu uczniów w dużej mierze zależy od zachowania pedagogów. Czym więc charakteryzuje się idealny nauczyciel? Taka osoba powinna mieć łatwość w nawiązywaniu kontaktów z dziećmi i podchodzić do każdego z nich indywidualnie. Dobry pedagog musi inspirować, szukać kreatywnych rozwiązań, by dzielić się wiedzą oraz rozpalić u dzieci pasję do nauki. Najwięcej respondentów wskazało jeszcze jedną, kluczową kwestię – sprawiedliwe ocenianie wiedzy. Nawet, gdy uczeń dostanie negatywną ocenę, powinien wiedzieć, że nie został potraktowany gorzej niż inni.

 

Warsztaty online dla dzieci i młodzieży - #wiemikropka, #klasaotwarta

 

Rok szkolny 2019/2020 był bardzo wymagający, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nic więc dziwnego, że w obliczu powrotu pojawiają się rozmaite obawy: zarówno te związane z samą edukacją, jak i relacjami społecznymi. W ramach badania niemal co trzeci rodzic (30%) wskazał, że ogromnym wsparciem dla uczniów byłyby warsztaty prowadzone przez specjalistów. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Empik od września wystartował z warsztatami online przeznaczonymi zarówno dla dzieci #wiemikropka, jak i młodzieży #klasaotwarta.

 

Jak radzić sobie z lękiem?

 

W ramach cyklu siedmiu materiałów wideo eksperci pomogą młodszym i starszym uczniom stawić czoła trudnym sytuacjom związanym ze szkołą oraz wyposażą ich  w narzędzia pozwalające lepiej radzić sobie ze stresem, relacjami rówieśniczymi czy kłopotami z koncentracją.

 

Pierwsze cztery warsztaty, po dwa dla każdej grupy wiekowej, zostały przygotowane przez Joannę Gruhn-Devantier oraz Martę Cieślę – psycholożki i psychoterapeutki z portalu Zdrowa Głowa. Specjalistki wzięły na warsztat szeroko pojęty temat lęku i tego, jak sobie z nim poradzić w kontekście szkolnym. Tłumaczą dlaczego w zasadzie się boimy, czy może być to dla nas pożyteczne i co zrobić, gdy strach staje się dla uczniów problemem. Nie zabraknie też odpowiedzi na pytania, jak radzić sobie z lękiem (zarówno „tu i teraz”, jak i długofalowo) oraz przydatnych technik relaksacyjnych.

 

Warsztaty zostały podzielone na dwa panele: dla grupy wiekowej 7-12 lat i dla grupy 12+.

 

Jak budować dobre relacje z rówieśnikami?

 

W kwestii relacji społecznych uczniów wspomoże Przemek Staroń – Nauczyciel Roku 2018 oraz ambasador cyklu warsztatów #wiemikropka.  Spotkania online z Przemkiem to zawsze potężna dawka pozytywnych emocji i przydatnej wiedzy. Tym razem uczestnicy dowiedzą się, czym w zasadzie są dobre, wartościowe relacje, co wnoszą do życia, jak je budować i co robić, gdy czujemy, że nasza przyjaźń zaczyna się rozsypywać.

 

Warsztaty prowadzone przez Przemka Staronia zostały podzielone na dwie grupy: dla dzieci do lat 12 i dla młodzieży.

 

Mindfulness dla uczniów

 

Na koniec warsztaty, które pomogą w dbaniu koncentrację i radzeniu sobie ze stresem w nieco inny sposób. Do relaksu z jogą zaproszą Elżbieta Pogoda, biolożka i edukatorka z LABlQ dziecięcego laboratorium nauki i zabawy oraz Wioleta Lange, psycholożka psychoterapeutka tańcem i ruchem oraz instruktoka jogi i ćwiczeń psychofizycznych. Ekspertki opowiedzą o korzyściach, jakie daje zatrzymanie się w codziennym pędzie, praktykach mindfulness oraz użyciu ruchu w walce z nerwami. Pokażą też proste narzędzia (m.in. jogę dla dzieci) oraz praktyki relaksacji, które będzie można zastosować samodzielnie w domu.

 

- Wielu z nas, dorosłych, mimo upływu lat wciąż pamięta tych nauczycieli, którzy wywarli na nas znaczący wpływ, potrafili zainspirować do nauki i rozwoju zainteresowań. Dlatego w ramach cyklu warsztatów online pracujemy z najlepszymi edukatorami – praktykami w swoich dziedzinach, którzy w nietypowy i wciągający sposób umieją zatrzymać uwagę uczniów i zaszczepić w nich ciekawość. W ramach najnowszej edycji przygotowaliśmy program, który dotyka najważniejszych aspektów psychologicznych związanych z powrotem do szkoły. Tym samym może stanowić wsparcie i istotne źródło wiedzy w zakresie radzenia sobie z niepewnością i lękiem.

 Zajęcia zostały podzielone na grupy wiekowe, dlatego tym razem zapraszamy do udziału nie tylko dzieci, ale także młodzież i samych rodziców. To kontynuacja całorocznego cyklu warsztatów online #wiemikropka, w ramach którego od początku ubiegłego roku odbyło się już ponad 130 wirtualnych wydarzeń, a dodatkowo zupełnie nowa formuła #klasaotwarta, kierowana do młodzieży – komentuje Justyna Chmielewska, managerka odpowiedzialna za warsztaty organizowane przez Empik.

Więcej informacji na temat poszczególnych wydarzeń znajdziecie na oficjalnej stronie warsztatów Empiku.

 

Lęki szkolne – jak rodzic może pomóc?

 

Nie tylko dzieci mogą skorzystać z materiałów związanych ze szkolnymi lękami. Empik i Zdrowa Głowa przygotowali także skierowany do rodziców podcast „Czy to strach się bać? Jak być wsparciem, kiedy młody człowiek doświadcza lęku” prowadzony przez Joannę Gruhn-Devantier. To pigułka wiedzy dla wszystkich osób, które szukają środków ułatwiających pomoc uczniom w najbardziej stresującym okresie. W odcinku dowiemy się, czym różni się stres od lęku, jak sobie z nim radzić i jak rozpoznawać jego pierwsze, ciche symptomy. Znajdziemy tu wiele wartościowych porad dotyczących mądrej i realnie działającej pomocy. Podcast będzie dostępny na platformie Empik Go.

 

Powrót po wakacjach bywa trudny – z różnych powodów. Jednak z odpowiednim wsparciem nawet najtrudniejsze dni w szkole staną się łatwiejsze. My trzymamy kciuki!

 

GRAFIKA Z BADAN:

 

 

Advertisement

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć