Warszawa

Jak skompletować ekologiczną wyprawkę? Praktyczne wskazówki

 

Nowy rok szkolny tuż, tuż, czas więc zacząć kompletować wyprawkę. Zadbaj o to, aby jej zawartość była nie tylko praktyczna i estetyczna, ale też ekologiczna. W ten sposób – bez wysiłku, przyczynisz się do troski o środowisko i nauczysz swoje dziecko tak ważnej dziś postawy eco friendly.

 

Autorka: Justyna Aleksandrzak

 

Zalety ekologicznej wyprawki szkolnej

 

Proekologiczne nawyki możemy realizować na każdym kroku, nawet kompletując wyprawkę szkolną. Wystarczy, że będziesz świadomie wybierać produkty, które są przyjazne środowisku. Dlaczego warto to robić?

 

Po pierwsze, używając przedmiotów z recyklingu oraz nadających się do ponownego przetworzenia, nie przyczyniasz się do nadprodukcji odpadów.

 

Po drugie, wiele rzeczy, które zostały wyprodukowane w trosce o środowisko, przy okazji jest bezpiecznych dla zdrowia. Dlaczego? Nie zawierają szkodliwych substancji, np. sztucznych barwników, aromatów czy toksycznych lakierów tak jak kredki ołówkowe Greentrio marki Stabilo pokryte ekologicznym lakierem. To ważne, szczególnie gdy dziecko ma kontakt z takimi przedmiotami przez kilka godzin niemal każdego dnia.

 

Po trzecie, dokonując świadomych wyborów, kształtujesz w dziecku bardzo ważne prośrodowiskowe nawyki.

 

Nie obawiaj się, że ekologiczne produkty są mniej trwałe. W rzeczywistości są tak samo wytrzymałe, jak wszystkie inne akcesoria. Poza tym postawa eco friendly może nauczyć Twoje dziecko szacunku do przedmiotów, co w praktyce oznacza dłuższe korzystanie z jednej rzeczy. A gdy już coś z ekologicznej wyprawki nieodwracalnie się zniszczy, nie będzie stanowiło zagrożenia dla środowiska, ponieważ zostanie powtórnie przetworzone albo szybko zniknie z powierzchni ziemi i nie będzie zalegać na wysypisku śmieci.

 

 

Wyprawka w duchu eko – na co zwracać uwagę?

 

Skoro już wiesz, że ekologiczna wyprawka to bardzo dobry pomysł, teraz warto dowiedzieć się, jak z mnóstwa produktów dostępnych w sklepach wybrać te, które nie tylko wyglądają na przyjazne planecie, ale faktycznie takie są. Bierz pod uwagę:

 

  • certyfikaty – to podstawa, jeśli chcesz mieć pewność, że proces produkcji przebiegał w trosce o środowisko, szczególnie że sam napis eko czy bio na opakowaniu nie świadczy o tym, że coś naprawdę jest ekologiczne,
  • wielorazowość – ważną zasadą życia w stylu eko jest wielokrotne wykorzystywanie tej samej rzeczy,
  • lokalną produkcję – w ten sposób zmniejszysz ślad węglowy i przy okazji wesprzesz rodzimą gospodarkę.

 

Możesz też zwracać uwagę na wygląd, ponieważ przedmioty eco friendly często mają charakterystyczne cechy, np. zeszyty są oprawione w tekturowe, brązowe okładki. To może pomóc w poszukiwaniu akcesoriów do wyprawki. Jednak oceniając ekologiczność produktu „na pierwszy rzut oka”, trzeba być ostrożnym, ponieważ wrażenie może być mylne. Żeby mieć 100% pewność, sprawdź certyfikaty. Nie trzeba uczyć się ich na pamięć, ale warto mieć świadomość, jak mogą wyglądać, o czym konkretnie informują i na jakie konkretnie oznaczenia na opakowaniach zwracać uwagę.

 

Produkty z recyklingu

 

Pierwsza myśl związana z ekologią często dotyczy recyklingu. To dobre skojarzenie, ponieważ korzystanie z przedmiotów, które dostały nowe życie i/albo nadają się do przetworzenia, są doskonałym przykładem życia w zgodzie z naturą. Najpopularniejszym znakiem jest trójkąt z zapętlających się strzałek. Obok niego często umieszczona jest informacja, w jakim procencie dany przedmiot pochodzi z surowców wtórnych. Ale to nie jedyne oznaczenie. Powszechne są certyfikaty Re:cycle oraz Recycology z symbolem zielonego liścia.  

 

Wiele rzeczy ze szkolnej wyprawki idealnie wpisuje się w ten proces. Powszechne jest już produkowanie zeszytów z papieru, pochodzącego z recyklingu, ale nawet teczka na dokumenty może być z odzysku i podlegać ponownemu przetworzeniu tak jak teczka z PP Leitz z certyfikatem Re:cycle, w 100% nadająca się do recyklingu. Z surowców wtórnych wykonywane są też artykuły piśmiennicze, a nawet piórniki i plecaki. Hiszpańska marka Miquelrius, słynąca z proekologicznej postawy, stworzyła plecak z butelek PET, walcząc z zaśmieceniem mórz i oceanów. Swoje produkty opatruje symbolem plastikowej butelki z literami MR, gdzie wokół R są zapętlające się strzałki, nawiązujące do procesu recyklingu.

 

 

Akcesoria z certyfikatem FSC

 

Popularnym certyfikatem jest FSC, czyli Forest Stewardship Council, symbolizowany zielonym drzewkiem. Znajduje się na papierowych i drewnianych przedmiotach, których produkcja nie odbywa się kosztem lasów, ponieważ do pozyskiwania drewna wykorzystywane są np. ekologiczne plantacje. Warto wiedzieć, że są 3 różne etykiety FSC:

 

  • FSC 100% – jest to najbardziej pożądane oznaczenie, ponieważ informuje, że dany przedmiot w całości wyprodukowano z drewna z lasów certyfikowanych w systemie FSC, a więc nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Przykładem takiego produktu są kredki Greencolors marki Stabilo,
  • FSC Recycled – produkt powstał z surowców wtórnych,
  • FSC Mix – drewno do produkcji może pochodzić z certyfikowanych lasów FSC, z drewna kontrolowanego albo z recyklingu.

 

 

Certyfikat PEFC – odpowiedzialna gospodarka leśna

 

Kolejnym certyfikatem, poświadczającym produkcję, która nie ma negatywnego wpływu na lasy, jest PEFC - The Programme for Endorsement of Forest Certification. To program, który wspiera certyfikację lasów. Dzięki temu gospodarka leśna staje się bardziej odpowiedzialna, ponieważ w procesie produkcji drewnianych i papierowych przedmiotów, nie jest niszczone środowisko naturalne i nie są łamane prawa człowieka. Symbol PEFC – dwa drzewa, iglaste i liściaste – widnieje m.in. na popularnych żółtych karteczkach samoprzylepnych marki Post-it, które wyprodukowano z surowców wtórnych i w 100% nadają się do recyklingu. Nawet klej, który się na nich znajduje, aż w 60% pochodzi z roślin, odrastających w ciągu 12 miesięcy, a papier wybielono bez użycia szkodliwego chloru.

 

 

Nie tylko zielone jest eko – niebieski certyfikat Blue Angel

 

Z ekologią kojarzy się przede wszystkim kolor zielony. Jednak zwracaj uwagę również na oznaczenia w innych odcieniach. Niebieski Blue Angel jest jednym z najsłynniejszych certyfikatów i informuje o odpowiedzialnej produkcji. Możesz mieć pewność, że produkty z tą ekoetykietą są przyjazne dla środowiska, tak jak zestaw cienkopisów marki Schneider, których obudowa aż w 88% została wykonana z bioplastiku.

 

Wyprawka ze stokrotką – certyfikat EU Ecolabel

 

Litera E w okręgu z dwunastu niebieskich gwiazdek na zielonej łodyżce – ten symboliczny kwiatek to oznaczenie ustanowione przez Komisję Europejską. Certyfikat EU Ecolabel, nazywany również Stokrotką lub Margerytką, informuje o tym, że produkcja na każdym etapie ma możliwie jak najmniejszy wpływ na środowisko – od pozyskania surowca, aż po utylizację gotowego produktu. Pierwszym europejskim producentem zeszytów, który otrzymał tę ekoetykietę, jest Hamelin. Co ciekawe, zeszyty na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z ekologią, ponieważ są oprawione w kolorowe okładki zamiast w szare, tekturowe. To pokazuje, jak ważne jest zwracanie uwagi na oznaczenia produktu, a nie tylko na jego wygląd.

 

OK biobased dla produktów z materiałów biopochodnych

 

Interesującym certyfikatem jest OK biobased, który informuje o zawartości substancji organicznych. Aby produkt go otrzymał, musi być wykonany co najmniej w 30% z surowców roślinnych. Świetnym przykładem jest taśma klejąca marki Scotch® Greener Choice. W jej składzie jest minimum 40% materiałów biopochodnych – klej i 53% taśmy wyprodukowano na bazie roślin. Dodatkowo podajnik w całości pochodzi z recyklingu.

 

 

Śniadaniówka bardziej eko

 

Kompletując wyprawkę szkolną, nie zapominaj o drugim śniadaniu. Zamiast pakować kanapki i przekąski w jednorazowe woreczki foliowe, folię aluminiową albo papier śniadaniowy, postaw na pojemniki wielokrotnego użytku. Lunchbox, nawet jeśli jest plastikowy i nie posiada ekologicznego certyfikatu, może być przyjazny środowisku, jeśli będzie wielokrotnie używany. W dodatku pozwoli na wygodne przechowywanie jedzenia. To samo dotyczy napojów. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z wielorazowej butelki na wodę czy sok. W ten sposób przyczynisz się do zmniejszenia produkcji odpadków, ponieważ jeden pojemnik na lunch oraz butelka mogą posłużyć nawet przez kilka lat.

 

 

Kompletowanie wyprawki przyjaznej środowisku to dobry sposób na naukę ekologii. Przy okazji można odkryć kilka nowych, praktycznych akcesoriów, które przydadzą się każdemu uczniowi – wszystko co niezbędne, znajdziesz w Empik.com. Pamiętaj, że bycie eko każdemu się opłaca!

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć