Warszawa

Czy i ile przyjmować witaminy D w ciąży?

Czy i ile przyjmować witaminy D w ciąży?

Ostatnio coraz głośniej mówi się o konieczności suplementacji witaminy D. Jest to istotne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy do ziemi nie dociera wystarczająca ilość promieni słonecznych. Co jednak w przypadku ciąży? Czy suplementacja jest wówczas konieczna, a jeśli tak, ile witaminy należy przyjmować?

 

Czym dokładnie jest witamina D i jakie są jej źródła?

 

Witamina D zwana jest również czasami witaminą słońca, gdyż może być ona produkowana w organizmie poprzez ekspozycję na promienie słoneczne. Niestety w Polsce ilość słońca docierającego do ziemi nie jest wystarczająca, dlatego w okresie jesienno-zimowym niezbędna jest suplementacja witaminy D. Witamina ta znajduje się również w produktach spożywczych takich jak ryby morskie oraz w niewielkiej ilości w mleku i jajkach, jednak jej ilość jest niewystarczająca, stąd konieczność suplementacji.

 

Za co odpowiada witamina D w organizmie?

 

Witamina D odpowiada między innymi za mineralizację kości. Dlatego tak ważne jest, by kobiety w ciąży przyjmowały odpowiednie jej dawki. Co więcej, odpowiada za odpowiednie funkcjonowanie układu odpornościowego. Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie sprawia również, że stężenia wapnia i fosforu w krwi są prawidłowe. Badania wskazują, że już na początku ciąży witamina ta odpowiada za tworzenie struktury, z której powstaje łożysko.

 

Dlaczego przyjmowanie witaminy D w ciąży jest niezwykle istotne?

 

Będąc w ciąży, suplementacja witaminy D jest konieczna. Dlaczego? Ponieważ jej niedobory mogą prowadzić do wielu groźnych chorób zarówno w przypadku matki, jak i dziecka. Zbyt niski poziom powodować może cukrzycę ciążową oraz bakteryjne zapalenie pochwy. W przypadku dziecka powodować może wady płody, szczególnie jeśli chodzi o układ szkieletowy, między innymi krzywicę. Co ciekawe, najnowsze badania wskazują, że zbyt niski poziom witaminy D w trakcie ciąży powodować może problemy zdrowotne dziecka również w późniejszym wieku, między innymi astmę, osteoporozę czy choroby alergiczne.

 

Ile witaminy D należy przyjmować, będąc w ciąży?

 

Będąc w ciąży, należy wykonać badania na poziom witaminy D w organizmie. Jeśli jej poziom jest za niski, należy po konsultacji z lekarzem, wprowadzić odpowiednie leczenie polegające na przyjmowaniu zwiększonej dawki tej witaminy. Jeśli poziom jest odpowiedni, witaminę tę również należy przyjmować jednak w mniejszej ilości. Mowa wówczas o suplementacji. Ile witaminy D należy przyjmować, będąc w ciąży? Zalecana dawka wynosi 2000 IU/dobę. Należy ją suplementować najpóźniej od drugiego trymestru.

 

Suplementacja witaminy D w czasie ciąży jest niezwykle istotna, gdyż odpowiedzialna jest zarówno za zdrowie matki, jak i dziecka. Odpowiada między innymi za odpowiednie tworzenie łożyska oraz prawidłową budowę kości dziecka. Niedobory tej witaminy powodować mogą krzywicę oraz późniejsze choroby jak astma czy osteoporoza. W przypadku matki niedobór witaminy D prowadzić może do cukrzycy ciążowej.

 

W artykule https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/suplementacja-witaminy-d-w-ciazy/ znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć