Warszawa

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Przygotowanie posiłku, by dziecko zjadło go ze smakiem jest nie lada wyzwaniem. Oto kilka wskazówek, które zachęcą malucha do jedzenia.

 

Postaw przed dzieckiem pusty talerz

 

Wyobraź sobie, że Twoja pociecha jest gościem w Twoim domu. Robiąc więc obiad porozkładaj jego składniki na osobne półmiski i pozwól dziecku wybrać, co zje z zaproponowanego przez Ciebie menu. Daj maluchowi pusty talerz i o ile jest w stanie samo nakładać jedzenie, pozwól mu na to. Zadbaj o to, by jedzenie miało wiele ciekawych kolorów. To zachęci dziecko.

 

Nie nagradzaj i nie karz za (nie)jedzenie

 

Kuszącą myślą jest pomysł nagradzania dziecka za zjedzony obiad. Jednakże podawanie deseru w zamian za zjedzenie obiadu nie jest rozwiązaniem. Nie nagradzaj i nie karz także malucha za to, że je lub nie je. Zastanów się, czy porcje, które przygotowujesz nie są zbyt duże. Dzieci mają o wiele mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne niż dorośli. Pamiętaj o tym.

 

Próbowanie potraw zacznij od czegoś znajomego

 

Dbaj o to, by próbowanie nowych potraw kojarzyło się dziecku pozytywnie. Próbowanie nowych dań rozpocznij od czegoś znajomego, szukaj punktów zaczepienia. Np. gdy dziecko lubi zielonego ogórka, a chcesz wprowadzić paprykę – zacznij od zielonej, a nie czerwonej papryki. W ten sposób maluchowi będzie o wiele łatwiej się przekonać do zjedzenia nowej potrawy.

 

Oswajaj jedzenie

 

Zastanów się, czy Ty, gdy widzisz zupełnie nową potrawę z innego kręgu kulturowego od razu masz ochotę ją zjeść? Wielokrotnie masz opory ze zjedzeniem takiego dania. Podobnie jest w przypadku Twojego dziecka. Wspólnie musicie oswoić jedzenie. Najpierw razem wybierzcie się na zakupy. W przypadku owoców czy warzyw możecie wybrać się do ogrodu, gdzie dany przysmak rośnie. Zaangażuj dziecko w przygotowanie posiłku. Czasem wystarczy samo podanie produktu przez malucha. Oswajanie można rozpocząć od położenia kawałka produktu przy potrawie, którą dziecko lubi. Jeśli maluch zaakceptuje obecność, np. nieznanego warzywa na talerzu, można pójść dalej i zachęcić dziecko do dotknięcia, pocałowania czy polizania produktu. Nie zmuszaj dziecka od razu do zjedzenia danego przysmaku, ale stopniowo oswajaj go z nim. Któregoś dnia zje konkretny produkt.

 

Rozpocznij od najprostszych potraw z ulubionymi dodatkami

 

Chcesz nauczyć dziecko jedzenia np. konkretnego warzywa? Rozpocznij od najprostszych potraw z jego wykorzystaniem. Co więcej, możesz dodawać także dodatki smakowe, np. ketchup, sól czy cukier. Skąd ta kontrowersyjna propozycja. Okazuje się, że np. jeśli podamy dziecku kwaśny owoc z dodatkiem cukru istnieje szansa, że w przyszłości bardziej go polubi bez tego rodzaju dodatków.

 

Dziecko potrzebuje około 5 do 15 prób zasmakowania produktu, by zaakceptować dany pokarm i włączyć go do tych ulubionych. Dlatego dajmy czas dziecku... i sobie.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć