Warszawa

Jakie meble do pokoju dziecięcego? Doradzamy!

Jakie meble do pokoju dziecięcego? Doradzamy!

Urządzenie przytulnego, a zarazem bajkowego pokoju dziecka nie musi być trudne. Oczywiście dobór mebli, zwłaszcza łóżek zależny jest od wieku dziecka. Musimy pamiętać, że design powinien gwarantować bezpieczeństwo. Meble dziecięce mogą łączyć w sobie funkcjonalność, ergonomię, na które zwracają uwagę rodzice, z kolorowym wykończeniem czy nietuzinkowymi dodatkami w postaci geometrycznych uchwytów czy grafik, które spodobają się dziecku. W dzisiejszym poradniku doradzimy, jakie meble do pokoju dziecięcego będą najlepsze.

 

Meble do pokoju dla dziecka - dobierz je do dostępnej przestrzeni użytkowej 

 

Przy wyborze mebli do dziecięcego pokoju trzeba pamiętać, że muszą one zapewniać ergonomię i komfort użytkowania. Każdy pokój dziecięcy czy też młodzieżowy można podzielić na trzy strefy. Pierwsza to strefa wypoczynku. I tutaj kluczowe znaczenie ma wybór właściwego łóżka oraz dobór materaca. Jest to szczególnie ważne, gdyż dzieci bardzo szybko rosną i nieodpowiednio dobrane łóżko oraz materac mogą pogłębiać wady postawy. Dobrym wyborem jest choćby materac z wypełnieniem z włókna kokosowego, ponieważ pochłania wilgoć i zapobiega rozwojowi grzybów oraz bakterii. Sprawdzi się nawet dla alergików. Można także wybrać model z antybakteryjnej pianki z wentylowanym wkładem. W strefie zabawy powinien znaleźć się np. stolik z krzesełkami, gdzie dziecko może rysować i malować. Dobrze sprawdza się duża tablica kredowa, dzięki temu uniknie się pomalowanych ścian. Na zabawki można wybrać kosze, kufry albo po prostu półki. Takie akcesoria i meble sprawdzą się nawet we wnętrzu o małej przestrzeni użytkowej. Strefa nauki to kolejna niezbędna strefa w pokoju starszego dziecka. Tutaj można zdecydować się na zestaw mebli do pokoju dziecięcego, wśród których oprócz biurka, znajdzie się półka wisząca, a także regał. Oczywiście w pokoju dziecka nie może zabraknąć strefy garderobianej, która jest tym ważniejsza, im dziecko jest starsze. Niezależnie od kubatury wnętrza sprawdzi szafa przesuwna, która nie zajmuje dużo miejsca, a dodatkowo zawiera pojemne półki, jak i drążki. Jeżeli mimo wszystko brakuje miejsca na rzeczy, to tę strefę można doposażyć w dodatkową komodę.   

   

Bezpieczeństwo rzecz najważniejsza 

 

Wybierając meble do pokoju dziecięcegonależy szczególną uwagę zwrócić na materiał. Powierzchnie powinny być pokryte nietoksycznymi lakierami, a same meble powinny mieć zaokrąglone krawędzie, co chroni przed wypadkami. Zwróćcie też uwagę na samo tworzywo. Nie musi być to drewno, bo dobrze sprawdzi się lżejsza, a jednocześnie wytrzymała i odporna na niezbyt delikatne traktowanie płyta laminowana. Możecie też wybrać meble z cichym domykiem czy szufladami z pełnym wysuwem. Dzięki temu unikniecie głośnego trzaskania drzwiczkami, a także zgniecionych rzeczy. Brak uchwytów to kolejna cecha bezpiecznych mebli dla mniejszych dzieci. Natomiast  w przypadku pokoi starszaków czy nastolatków, którym nie w głowie już brawurowe zabawy w domu, uchwyty meblowe będą dodatkową ozdobą.

 

Wybierz gustowne dziecięce meble - pokój dziecięcy może być spełnieniem jego marzeń! 

 

Oczywiście nie można zapominać o estetyce. Także ona powinna wpisywać się w dziecięce gusta. Można wybrać meble z kolorowymi dekorami, jak i te jednolite, które zawsze można ozdobić naklejkami. Dla nastolatków świetnie sprawdzą się meble o geometrycznej formie, czy nawet utrzymane w industrialnym charakterze, gdzie dekory przypominają recyklingowe drewno i są zestawione z płytą imitującą beton. Dla małej dziewczynki można wybrać meble w kolorze różowym, które wpiszą się w bajkowy pokój księżniczki. Dla małych chłopców sprawdzą się meble z niebieskim dekorem. 

 

Bez wątpienia meble do dziecięcego pokoju mogą spełnić wszystkie oczekiwania, zarówno dzieci, jak i rodziców. Warto stworzyć przestrzeń, w której dziecko będzie się czuło dobrze i bezpiecznie.       

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć