Warszawa

Odruchy noworodkowe - czym są?

Odruchy noworodkowe - czym są?

Dziecko rodzi się z pewnymi odruchami, które w toku jego rozwoju zanikają lub są zastępowane innymi. Przez kilka pierwszych miesięcy życia, dzieci wykazują tzw. odruchy noworodkowe. Występują one u zdrowych maluchów. Świadczą o prawidłowym rozwoju dziecka. Jednak jeśli są obecne znacznie dłużej niż wynosi norma, może to wskazywać na pewne nieprawidłowości związane z rozwojem. Warto każdą wątpliwość skonsultować wówczas z lekarzem.

 

Odruchy występujące przed około 4-5 miesiącem życia

Czy podnosząc swojego bobasa za paszki w taki sposób, że jego paluszki u stópek lekko dotykają podłoża, zauważasz, że dziecko tak przebiera nóżkami jakby chciało iść? To typowy odruch stąpania, który zanika około 2 miesiąca życia. Gdyby odruch stąpania nie zaniknął, dziecko nie nauczyłoby się chodzić. Maluch nie miałby bowiem możliwości postawienia stópki na paluszkach, a następnie na pięcie.

 

Innym odruchem, który towarzyszy dziecku znacznie dłużej, bo do około 4-5 miesiąca życia jest ten zaobserwowany przez lekarza pediatrę Ernesta Moro – na marginesie warto wspomnieć, że Moro jako pierwszy dogłębnie zbadał korzyści wynikające z karmienia piersią. Nazwany od nazwiska odkrywcy, odruch Moro polega na gwałtownym rozłożeniu rączek przez dziecko na boki. To reakcja na przestraszenie się maluszka. Jeśli taki odruch nie zaniknie, może to skutkować przesadzonymi reakcjami dziecka na zaskoczenie. Maluch ciągle jest w gotowości – do walki lub ucieczki.

 

Odruch chwytny zanika około 3-4 miesiąca życia. Dziecko po wsunięciu palca w jego rączkę silnie chwyta za niego. Gdy odruch ten trwa dłużej niż wskazuje na to norma, może on świadczyć o spastyczności. W takiej sytuacji oprócz konsultacji z fizjoterapeutą, warto zadbać także o to, by mobilizować malucha do aktywności  rąk – np. do zabawy „kosi kosi łapki”, dotykania brzuszka własnymi rączkami czy dawanie zabawek większych niż rączka dziecka. Możemy też wykonywać masaże rączek.

 

Tego rodzaju odruch pojawia się także u nóżek.

 

 

Odruchy, które zanikają około 6 miesiąca życia

 

Asymetryczny toniczny odruch szyjny to kolejny z odruchów pierwotnych dziecka. Zanika on dopiero około 6 miesiąca życia i polega na tym, że maluszek leżąc na pleckach zgina występujące po tej samej stronie – jedną nóżkę i rączkę, a prostuję tę rączkę i nóżkę, w kierunku których patrzy.

 

Ten odruch pierwotny, zwany również odruchem szermierza, musi także zaniknąć, by dziecko mogło nauczyć się odwracać z plecków na brzuszek i z brzuszka na plecki.

 

W tym samym czasie zwykle zanika także odruch szukania. Polega on na tym, że, gdy pogłaszczemy policzek maluszka będzie on odwracać główkę w tym kierunku i otwierać usta w poszukiwaniu pożywienia.

 

Odruch Babińskiego

 

Interesującym odruchem, który może pozostać z dzieckiem nawet do trzeciego roku życia jest tzw. odruch Babińskiego. Polega on na tym, że pod wpływem pogłaskania stópki dziecka – od pięty ku palcom – dziecko wyprostuje paluch, a podkurczy pozostałe palce.

 

Jeżeli tego rodzaju reakcja nie zostanie zaobserwowana u dwu- lub trzytygodniowego noworodka, może to świadczyć o nieprawidłowościach neurologicznych. Podobnie, gdy odruch ten nie zaniknie w odpowiednim czasie, również może być podstawą do zdiagnozowania zaburzeń neurologicznych.

 

To tylko kilka odruchów u niemowląt. Warto przyglądać się swoim maluszkom, by sprawdzać, czy dziecko ma tego typu odruchy. To będzie dla rodziców komunikat, że maluszek jest zdrowy.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć