Warszawa

5 najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców na wakacjach!

5 najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców na wakacjach!

Nadeszły wakacje – czas beztroski i odpoczynku. Niestety, rodzice podczas wakacji nad morzem często usypiają też swoją czujność, przez co ich dzieci narażone są nie raz na bezpieczeństwo lub uszczerbki na zdrowiu. Oto 5 najczęstszych błędów, które rodzice popełniają podczas wakacji!

 

1. Niedostateczne smarowanie dziecka kremem z filtrem

 

Wielu rodziców smaruje swoje dziecko zaraz po przyjściu na plażę lub basen i na tym kończy się temat ochrony skóry dziecka przed promieniowaniem UV. Ukazuje się jednak, że nie należy bezgranicznie ufać producentom w wodoodporność kosmetyku. Niezależne badania agencji "Which?" wykazały, że skuteczność większości kremów – w tym nawet wodoodpornych – spada o 50% po kontakcie z chlorowaną lub słoną wodą, dlatego należy smarować skórę dziecka kremem po każdym wyjściu z wody.

 

2. Nieprawidłowe nakrycie głowy

 

Kiedy na zewnątrz panują upały, kobiety pilnują, aby ich dzieci miały nakrycia na głowie. Zakładamy im czapki z daszkiem, kapelusze, kaszkiety – i mimo, że dziecko protestuje że jest mu gorąco, zabraniamy mu zdejmowania czapki z głowy. Tymczasem dziecko prawdopodobnie ma rację! Takie nakrycia głowy są zdecydowanie zbyt grube na upały. Postawmy chustki i kapelusze na głowę wykonane z cienkich, koniecznie z naturalnych tkanin – bawełniany lub lnu. Nakrycie głowy w upały musi przepuszczać powietrze – designerskie kapelusze z wielkim rondlem i czapki z daszkiem pozostawmy na popołudnia lub niższe temperatury.

 

3. Nie zapinanie dziecka w foteliku na krótkich dystansach

 

Taka sytuacja najczęściej ma miejsce gdy wybieramy hotel nad morzem oddalony o kilka kilometrów od morza i transportujemy się na plażę samochodem. Myślimy już tylko o tym, aby położyć się jak najszybciej na piaszczystej plaży – nie zapinamy wiec dziecka w foteliku, bierzemy go na kolana podczas jazdy lub pozwalamy mu siedzieć na miejscu pasażera. To skrajnie nieodpowiedzialne! Nawet na krótkich dystansach nigdy nie wiemy co możemy spotkać na swojej drodze, a plażowe akcesoria – takie jak grabki, parasole, parawany itp. – nawet podczas gwałtownego hamowania mogą doprowadzić do tragedii.

 

4. Wsadzanie dziecka do nagrzanego auta

 

Kiedy nasz samochód cały dzień grzeje się na słońcu, temperatura wewnątrz auta sięgać może nawet 60 stopni Celsjusza! To bardzo niebezpieczne dla naszego dziecka, pod żadnym pozorem nie możemy więc go wsadzać do tak nagrzanego auta. Należy najpierw obniżyć temperaturę wewnątrz pojazdu – wysoka temperatura wewnątrz wpływa też negatywnie na kierowcę, który  będzie miał obniżoną koncentrację podczas jazdy lub po prostu może zasłabnąć.

 

5. Nie umycie dziecka od razu po kąpieli w basenie lub morzu

 

Opłukanie dziecka samą wodą pod basenowym prysznicem to za mało, aby usunąć ze skóry związki chemiczne zawarte w wodzie basenowej. Tak samo drobnoustroje oraz zanieczyszczenia fizjologiczne znajdujące się w wodzie morskiej namnażają się na naszej skórze podczas długiego przebywania w wysokich temperaturach. Nie należy więc czekać do wieczornej kąpieli aby zmyć pozostałości wody morskiej lub basenowej – należy zawsze umyć dziecko od razu po powrocie z plaży czy basenu.

 

Głównym celem wakacji jest odpoczynek, jednak nie możemy pozwolić, aby na urlopie usnął także nasz zdrowy rozsądek. Należy cieszyć się urlopem z głową – aby po powrocie z wakacji lub już w trakcie ich trwania nie wydarzyło się nic, co zepsuje nam nie tylko wakacje, ale okaże się być o wiele poważniejsze w skutkach.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć