Warszawa

Kleszcze i komary a dzieci - jak z nimi walczyć?

Kleszcze i komary a dzieci - jak z nimi walczyć?

Letni wypoczynek to wymarzony czas błogiego lenistwa, a w niektórych przypadkach także intensywnego zwiedzania lub eksplorowania przyrody. Każdy urlop mogą jednak uprzykrzyć przykre wypadki. Do najbardziej uciążliwych należą zdecydowanie wszędobylskie insekty. Dzieci są szczególnie podatne na ich działanie, dlatego sprawdź, jak walczyć z kleszczami i komarami.

 

Po pierwsze – skuteczna profilaktyka przed ugryzieniami

 

W przypadku komarów bardzo trudno jest uchronić się przed ugryzieniami bez stosowania odpowiednich środków. Można jednak unikać miejsc, gdzie występują duże skupiska tych owadów, czyli na przykład jezior i gęstych lasów. Jeśli chodzi o kleszcze, to istnieje więcej zasad, których warto przestrzegać. Należy przede wszystkim unikać noszenia jaskrawych ubrań, ponieważ przyciągają one te insekty.

Dodatkowo warto unikać silnych zapachów, takich jak różnego rodzaju dezodoranty dla dzieci. Warto też pilnować, by pociechy nie zapuszczały się w miejsca, gdzie występują gęste trawy, a po każdej wyprawie na łono natury, należy dokładnie obejrzeć cale ciało, szczególnie zgięcia stawów i głowę.

 

Moskitiery – skuteczna ochrona przed latającymi owadami

 

Podczas wyprawy do lasu czy na piknik do parku ciężko jest nosić dookoła siebie moskitierę. Istnieją jednak modele specjalnie dostosowane do wózków. Są one wykonane z cienkiego i specjalnie utkanego materiału, a zatem zapewniają odpowiednią przewiewność i obieg powietrza. Dają przy tym doskonałą ochronę przed komarami, a także innymi niebezpiecznymi owadami, takimi jak osy czy szerszenie.

 

Moskitierę warto też zamontować w domach, na oknach oraz w drzwiach wejściowych na przykład na taras. Jeśli są one odpowiednio zainstalowane, potrafią znacznie ograniczyć ilość owadów w domu.

 

Spraye i środki przeciw owadom

 

Wiele osób wybiera różnego rodzaju preparaty i trzeba przyznać, że cechują się one dużą skutecznością. Niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi czy dany preparat nadaje się do stosowania u dzieci, ponieważ nie każdy środek chemiczny będzie dla nich odpowiedni.

 

Uważać trzeba szczególnie na te mające w składzie tzw. DEET. Specjalnie skomponowane spraye można też zastąpić naturalnymi aromatami. Do tych odstraszających kleszcze i dostępnych do stosowania na skórę należą olejki różane, eukaliptusowe, tymiankowe, a także te z trawy cytrynowej i drzewa herbacianego.

 

Odstraszanie owadów za pomocą ultradźwięków

 

Jeśli nie przepadasz za specyficznym zapachem różnych środków, może zainwestować w specjalne urządzenie emitujące ultradźwięki. Są one całkowicie bezpieczne dla ludzi, ponieważ ich działanie opiera się na blokowaniu narządów owadów odpowiedzialnych za namierzanie lokalizacji potencjalnych ofiar. Sprzęt tego typu jest bardzo mały i nadaje się do przypięcia na przykład do spodni. Jego skuteczność potwierdzają m.in. leśnicy.

 

Istnieje wiele sposobów na to, jak walczyć z kleszczami i komarami u dzieci. Więcej informacji w tym temacie znajdziesz w poradniku https://www.aptekagemini.pl/poradnik/dziecko/preparaty-na-komary-i-kleszcze-dla-dzieci/

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć