Warszawa

Jak załatwić Kindergeld? - Podpowiadamy!

Jak załatwić Kindergeld? - Podpowiadamy!

Chcąc otrzymać Kindergeld, możesz wybrać jedną z trzech dróg: próbować samemu wypełnić wniosek, zwrócić się po bezpłatną pomoc bądź wynająć profesjonalną firmę, która w tym pomoże. Każda z tych dróg ma swoje plusy i minusy. Jeśli masz doświadczenie w składaniu różnych pism w urzędach i z pozytywnym skutkiem załatwiasz sprawy z urzędami w Polsce i w Niemczech oraz masz dużo czasu, to najlepszą drogą będzie składanie wniosku bez niczyjej pomocy.

 

Możesz także skorzystać z wielu informacji umieszczonych na forach internetowych czy facebooku. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku musisz umieć doskonale weryfikować informacje, abyś nie został wprowadzony w błąd. Zostaje ostatnia możliwość. Skorzystanie z  wiedzy i doświadczenia profesjonalnej firmy, która kompleksowo zajmie się składaniem wniosku. Wybór oczywiście pozostawiamy Tobie.

 

Jak złożyć wniosek o Kindergeld samemu?

 

Kluczem do sukcesu w tym wypadku będzie z pewnością odpowiednie przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów wypełnienie formularzy, i dalsze prowadzenie korespondencji z niemieckim urzędem Familienkasse.

 

Właściwym urzędem do korespondencji dla rodziców, których dzieci przebywają w Polsce, jest Familienkasse Sachsen. Kasa ta obsługuje wszystkie wnioski z Polski. Jest to bardzo ważne, ze względu na całą procedurę i składane w Familienkasse dokumenty. Urzędnicy z tej kasy znają polskie dokumenty, pracują z nimi na co dzień, dlatego wysyłając wniosek z polski nie tłumaczymy aktów urodzenia, dokumentów i decyzji na język niemiecki. Z pewnością mogłeś znaleźć wiele informacji w Internecie, mówiących o tym, że dokumenty muszą zostać przetłumaczone i to najlepiej przez tłumacza przysięgłego.  Jednak nie są to praktyczne porady. Gdyby wniosek był składany w roku 2003, być może trzeba było dołączyć tłumaczenia. Opierając się na doświadczeniu serwisu OdzyskajKindergeld.pl możemy napisać, że w 98% wniosków wystarczą kopie polskich dokumentów. Tylko zaświadczenia, np. zaświadczenie o składzie rodziny, zaświadczenie ze szkoły, wysyła się w wersji polsko-niemieckiej. Możesz je pobrać na stronie Familienkasse. Gdy skompletujesz już wszystkie dokumenty, zorganizujesz zaświadczenia i wypełnisz formularze, wówczas całość dokumentacji należy wysłać do urzędu w Niemczech. Pamiętaj, aby to zrobić listownie, gdyż niemiecki urząd nie przyjmuje wniosków skierowanych drogą e-mailową. Warto zadbać o dowód nadania listu, gdyby w przyszłości  Familienkasse stwierdziło, że nie otrzymali od Ciebie żadnego pisma.

 

Kto może się starać o Kindergeld lub dodatek dyferencyjny?

 

Możesz starać się o Kindergeld lub dodatek dyferencyjny, gdy:

 

  • Jesteś biologicznym rodzicem dziecka.
  • Jesteś opiekunem prawnym dziecka.

 

Ponadto Kindergeld przysługuje Twojej rodzinie, jeżeli wspólnie z małżonkiem wychowujecie dzieci w gospodarstwie domowym prowadzonym razem. Wówczas Kindergeld możesz otrzymać na:

 

  • Dzieci małżonka
  • Twoje dzieci z poprzedniego związku
  • Dzieci przybrane
  • Wnuki

 

Nie musisz się obawiać, jeżeli pozostajesz w związku nieformalnym. Nawet, gdy nie macie z partnerem ślubu, ale tworzycie wspólne gospodarstwo domowe, to należy Wam się Kindergeld na dzieci, które wychowujecie razem. W takiej sytuacji trzeba udowodnić, że prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe. Niestety w pewnych sytuacjach, nie jest to najprostsze.

 

Kindergeld lub dodatek dyferencyjny należy się też rodzicowi, który przebywa w Polsce z dziećmi, w sytuacji gdy były mąż, były partner (czasem była żona lub partnerka) pracuje w Republice Federalnej Niemiec. Warto o tym pamiętać, gdyż dzieciom należą się pieniądze, z racji pracy jednego z rodziców w Niemczech. To może być dawno zapomniany były mąż. Sytuacja się komplikuje, gdy dwoje rodziców żyje razem. W takich i innych, trudniejszych okolicznościach zachęcamy do kontaktu z serwisem Odzyskajkindergeld.pl. Działanie na własną rękę może tu bardzo zaszkodzić.

 

Jak uzyskać bezpłatną pomoc?

 

Znalezienie takiego wniosku jest naprawdę proste, gdyż formularze są dostępne na wielu stronach internetowych. Najlepiej pobrać ze strony niemieckiego urzędu. Problem pojawia się w momencie, gdy trzeba zawrzeć w nim wszystkie niezbędne dane. Jeśli ma się czas i umiejętność proszenia o pomoc, można skorzystać z jednej z grup na Facebooku lub z forum dotyczącego Kindergeld. Grupy te są zazwyczaj prowadzone przez osoby, które żyją i pracują w Niemczech, więc czasami widzą rzeczywistość przez niemieckie okulary. Wiedza i życzliwość osób, które udzielają się na tych grupach powinna wystarczyć, aby pomóc przy odpowiedzi na kilka pytań. Generalna zasada jest taka, że mądrość tłumu sprawdza się w prostych zagadnieniach. Wypełnienie formularzy, to średnio-proste zadanie. Jeśli jednak sytuacja jest nietypowa lub trudna, gdy np. rodzice są w trakcie rozwodu, to mądrość tłumu przestaje się sprawdzać. Bo jak wybrać wśród 20 odpowiedzi pod postem te, które są słuszne, skoro jedna drugiej przeczy?

 

Jakiej firmy załatwiającej Kindergeld unikać?

 

Jeśli firma obiecuje, że wystarczy, że zapłacisz i wszystkim szybko się zajmą, to nie korzystaj z ich pomocy.  Złożenie wniosku i korespondencja z Familienkasse wymaga uwagi, czasu i współpracy z klientem. Wysiłku klienta. Jeśli firma nie wymaga od Ciebie wysiłku, to znaczy, że działa na oślep. Nie interesuje ich końcowy wynik, tylko pierwsza wpłata.

 

Jeśli firma domaga się prowizji również w kolejnych miesiącach po otrzymaniu zasiłku, to nie korzystaj z usług tej firmy. Diabeł tkwi w szczegółach. Czym innym jest prowizja od zwrotu za okres wstecz (jednorazowa), a czym innym jest pobieranie prowizji przez kolejne lata od każdej wpłaty. Niby oczywiste, ale bardzo wielu klientów popełnia ten błąd.

 

Jeśli firma wpisuje swój numer konta we wniosek, to stajesz się słabszą stroną w tej relacji. Zanim zaczniesz współpracę, spytaj czyj nr konta będzie wpisany we wniosek? Jeśli nr konta Twojego doradcy, to zakończ rozmowę. Chyba, że wolisz dopraszać się o swoje pieniądze i być na czyjejś łasce.

 

Jeśli to na adres firmy dochodzi korespondencja z Familienkasse, to stajesz się ślepą stroną w relacji. Nic nie wiesz. Coś podpisałeś. Nie wiesz, kiedy, dlaczego, po co, czego brakuje. Korespondencja ma przychodzić do Ciebie, bo to Twoja sprawa. Korespondencja ma przychodzić do Ciebie, bo możesz zechcieć zmienić firmę. Bez dostępu do dokumentacji będzie to trudne.

 

Materiał promocyjny

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć