Warszawa

Zachcianki żywieniowe w ciąży - jak sobie z nimi poradzić?

Zachcianki żywieniowe w ciąży - jak sobie z nimi poradzić?

Zachcianki w ciąży weszły już do kulturowej symboliki – ogórki, czekolada, łączenie smaku słodkiego z ostrym… Tymczasem ochota na słodycze w ciąży czy niepohamowana potrzeba zjedzenia czegoś słonego to nie fanaberie, a oznaka, że organizm potrzebuje określonych składników, by dziecko zdrowo się rozwijało. Jak poradzić sobie z zachciankami i zapewnić sobie i maleństwu niezbędne witaminy i minerały?

 

Zdrowa, czyli zbilansowana i bogata w składniki odżywcze dieta to podstawa dobrego samopoczucia nie tylko w ciąży. W tym okresie jest jednak szczególnie ważna, ponieważ od sposobu odżywiania przyszłej mamy zależy rozwój i zdrowie rozwijającego się maleństwa zarówno w okresie płodowym, jak i w życiu dorosłym. Kształtujący się organizm odżywia się tym, czym ciężarna, a jego układ hormonalny i metabolizm regulowane są właśnie przez ilość i jakość dostarczanych składników odżywczych. Dieta w ciąży powinna być bogata w witaminy i minerały, zwłaszcza witaminę D, kwasy omega-3, niezbędny dla zdrowego rozwoju układu nerwowego dziecka kwas foliowy, zdrowe tłuszcze i dostarczane w dużej ilości białko1, które jest podstawowym budulcem organizmu. W ciąży konieczna jest rezygnacja z nałogów i kawy, co może prowadzić do dodatkowego rozregulowania organizmu przyszłej mamy, której równowaga hormonalna i metaboliczna jest i tak rozregulowana w związku z zajściem w ciążę. Huśtawki hormonalne często prowadzą do zwiększonego łaknienia, czego objawem może być między innymi duży apetyt na słodycze w ciąży. Uleganie ciążowym zachciankom jest jednym z powodów nadmiernego przybierania na wadze. Przy założeniu jedzenia pięciu posiłków dziennie, podjadanie pomiędzy nimi prowadzi do rozregulowania wagi i nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej. Jak zapobiec takim konsekwencjom i zachciankom, jednocześnie dostarczając organizmowi potrzebnych składników, o które „woła” właśnie poprzez zachcianki?

 

Aż 60% badanych przyznało się do podjadania między posiłkami w ciąży. Zachcianki żywieniowe deklarowane były przez 47% z nich. Wśród pokarmów, na które badane wykazywały szczególną ochotę, dominowały: cytrusy, truskawki, wiśnie, kiszonki oraz słodycze. 3% badanych z 59% zgłaszających zwiększone łaknienie w ciąży określiło apetyt ten jako „trudny do opanowania”. Dotychczasowe upodobania smakowe zmieniły się w czasie ciąży u co piątej z badanych. 10% badanych korzystało w rezultacie z porady dietetyka.2

 

O ile produkty, na które mamy wyraźnie zwiększoną ochotę, staną się elementem kompozycji przewidzianych pięciu posiłków dziennie, nie ma powodu do obaw o nadmierny wzrost wagi w ciąży. Apetyt na kiszone warzywa czy niektóre owoce oznacza potrzebę dostarczenia organizmowi znajdujących się w nich witamin i minerałów. Słodycze w ciąży warto natomiast zastąpić pełnoziarnistymi lub owsianymi ciastkami, suszonymi owocami, pestkami dyni i słonecznika, masłem orzechowym, kakao na mleku lub gorzką czekoladą. Kakao jest źródłem magnezu, niezbędnego dla równowagi psychicznej i zdrowia układu nerwowego przyszłej mamy i jej dziecka. Orzechy są bogatym źródłem zdrowych tłuszczy i kwasów omega-3, wspomagających zdrowy rozwój dziecka, a także poprawiających stan skóry i włosów ciężarnej. Suszone owoce dobrze wpływają na trawienie, a produkty pełnoziarniste dostarczają węglowodanów, czyli energii.

 

Warto wsłuchiwać się w potrzeby organizmu w ciąży i wybierać zdrowe alternatywy dla przekąsek, na które mamy ochotę, dbając jednocześnie o swoją sylwetkę i zdrowie rozwijającego się maluszka.

 

Bibliografia:

  1. Dorota Świątkowska, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka, Poradnik żywienia kobiet w ciąży. https://imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf (Data dostępu: 16.02.2021)

 

  1. Natalia Wyciślik, Magdalena Janusz-Jenczeń, Beata Hornik, Iwona Włodarczyk. Styl życia kobiet ciężarnych http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/wycis%CC%81lik_n2p.pdf (Data dostępu: 23.02.2021)

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć