Warszawa

Zasady racjonalnego odżywiania się ciężarnej

Zasady racjonalnego odżywiania się ciężarnej

Jedno z porzekadeł mówi, że kobieta w ciąży je za dwoje. Można nieco zmodyfikować to hasło i stwierdzić, że ciężarna je dla dwóch osób – dla siebie i dla dziecka. Dlatego musi zadbać o to, by odżywiać się racjonalnie. Co więcej, sposób odżywiania matki w ciąży może zaważyć na zdrowiu jej pociechy w dorosłym życiu.

 

Trzy kluczowe momenty w życiu dziecka

 

Fundamentem zdrowia osoby dorosłej są trzy etapy jego życia i odżywianie w tym okresie. Pierwszym z nich jest okres płodowy, drugim – pierwszy rok życia, a trzecim – okres odżywiania. Dobrze dobrane jedzenie w okresie płodowym dziecka może zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością w przyszłości.

To właśnie te pierwsze dni życia dziecka mogą wpłynąć na to, że dziecko w przyszłości będzie zmagało się z różnymi chorobami. Racjonalne żywienie matki może ochronić malucha przed ich wystąpieniem. Mówi się już m.in. o otyłości w dorosłym życiu wywołanej niedożywieniem płodu. Dlatego warto zapobiegać występowaniu takich problemów, decydując się na dobre jedzenie. Bo dobre jedzenie to dobre życie.

 

Należy pamiętać, że przyszła mama powinna jeść więcej, bo od czwartego miesiąca ciąży wzrasta zapotrzebowanie energetyczne o około 300-360 kcal, a na białko o ok. 1.3 g/kg masy ciała.

 

Dziesięć zasad żywienia kobiety ciężarnej

 

Kobieta w ciąży dbająca o przyszłe zdrowie maluszka powinna pamiętać o tym, by zjadać 4-5 posiłków dziennie. Odstęp pomiędzy posiłkami powinien wynosić 3-4 godziny. Warto, by przyszła mama wybierała produkty, które mają mniejszą kaloryczność, a większą gęstość odżywczą. Gęstość odżywcza to wskaźnik, który wskazuje na wartość energetyczną produktu w kontekście zawartych w nim składników odżywczych. Większe zapotrzebowanie na kwas foliowy i witaminę C w okresie ciąży powinno wiązać się z sięganiem po warzywa i owoce w większych niż zwykle porcjach.

 

Kobiety w ciąży powinny zrezygnować z jedzenia soli. Maksymalna ilość tego składnika w pokarmie powinna być ograniczona do 1 łyżeczki dziennie. Cukier to kolejny produkt, który trzeba starać się wyeliminować z codziennego jadłospisu. Chodzi tu nie tylko o cukier w formie kostek czy kryształu, ale również o cukier zawarty w słodzonych napojach czy ciastkach. Zamiast słodkich soków lepiej postawić na wodę mineralną, której dzienna ilość powinna wynosić od 2 do 2,5 litra. Ciężarna nie powinna zapominać o jedzeniu potraw mlecznych: jogurtu, serka, kefiru o niskiej zawartości tłuszczu.

 

Warto również postawić na jedzenie wyrobów zawierających pełne ziarna, wykonanych z mąki gruboziarnistej. Mięso powinno być również jedzone przez przyszłą mamę trzy razy w tygodniu. Groch, jajka, fasola i ryby powinny gościć na jej talerzu przez pozostałe cztery dni.

 

Ciężarna ważąca około 60 kg powinna dziennie zjadać około 2500-2700 kcal, przy założeniu, że jej posiłki będą urozmaicone. Oczywiście, wszelkie niepewności warto konsultować z dietetykiem, a w razie potrzeby z lekarzem. Specjaliści powinni ustalić odpowiedni sposób żywienia dla przyszłej mamy.

 

Zadbaj o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka już dziś, stosując racjonalne odżywianie.

 

Sprawdź też:

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć