Warszawa

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Praktyczne porady

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Praktyczne porady

Pokój nastolatka powinien być przede wszystkim praktyczny. Musi łączyć w sobie wiele funkcji – sypialni, pokoju do nauki, ale również rozrywki, relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Jednocześnie powinien świetnie pasować do gustu i zainteresowań młodego lokatora. Na co zwrócić uwagę, aranżując pokój młodzieżowy?

 

Wystrój pokoju nastolatka

 

Ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, aranżując pokój młodzieżowy, jest jego wygląd. Pomieszczenie powinno bowiem odpowiadać stylowi albo zainteresowaniom nastolatka. W wieku nastoletnim gust i hobby zmieniają się dość często, dlatego jeśli nie chcesz co kilka miesięcy przeprowadzać generalnego remontu, zdecyduj się na dodatki, które łatwiej zmienić. Na przykład, na ścianie możesz przykleić efektowne fototapety. Trwała tapeta do pokoju młodzieżowego w abstrakcyjne, geometryczne wzory, motywy kosmiczne, górskie, zwierzęce oraz wiele innych może stać się efektownym dopełnieniem przestrzeni, sprawiającym, że przebywanie w pomieszczeniu jest jeszcze przyjemniejsze. W przypadku chęci wprowadzenia zmiany w pokoju tapetę można łatwo wymienić na inną. Ponadto do stylowych dodatków, które również wpływają na wystrój pokoju i które bez trudu można zastąpić innymi, należą np. zasłony, firanki, pledy, koce, poduszki albo naklejki na ścianę bądź meble.

 

Meble dla nastolatka

 

W młodzieżowym pokoju najważniejsze się dwa meble: wygodne łóżko oraz duże biurko. Łóżko dla nastolatka powinno mieć szerokość przynajmniej 90 cm. Można też rozważyć wersję z dodatkowym wysuwanym miejscem do spania, dzięki czemu w pokoju od czasu do czasu będą mogli przenocować znajomi dziecka. Przy łóżku powinno znaleźć się też dobre oświetlenie, aby wieczorne czytanie książek albo przeglądanie internetu na smartfonie było komfortowe i bezpieczne dla oczu.

 

Jeśli chodzi natomiast o biurko, to należy je dostosować do wzrostu dziecka. Mebel ten należy też dopasować do rodzaju sprzętu komputerowego, jaki nastolatek posiada (czy jest to komputer stacjonarny, czy może laptop). W przypadku stacjonarnej wersji najlepiej wybrać biurko z dolną półką, miejscem na klawiaturę oraz monitor, z kolei jeśli dziecko posiada laptop, to elementy te można zastąpić większą liczbą półek albo zamykanych szafek.

 

Ważnym wyposażeniem pokoju jest też wygodne krzesło, które musi zapewnić nastolatkowi optymalną pozycję przy biurku. Istotne, by miało odpowiednio duże siedzisko, szerokie oparcie oraz praktyczne podłokietniki.

 

W każdym pokoju młodzieżowym musi też znaleźć się regał bądź wiszące półki na książki oraz pojemna szafa na ubrania.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć