Warszawa

Zjawiska adaptacyjne u noworodka

Zjawiska adaptacyjne u noworodka

Poród to dla malucha trudny moment. Dziecko w nowej rzeczywistości musi spróbować się dostosować do warunków, w których się znalazło. Organizm nowo narodzonego maluszka musi uruchomić wiele funkcji, których dotąd jeszcze nie wykorzystywał, jak np. oddychanie. Temu procesowi towarzyszą zjawiska adaptacyjne. Występują one u wszystkich noworodków i jeżeli nie są mocno nasilone, nie trzeba ich konsultować z lekarzem. Zobacz, jak wygląda proces adaptacyjny dziecka do życia poza organizmem matki.

 

Ile trwa proces adaptacyjny dziecka?

 

Proces dostosowywania się maluszka do nowej rzeczywistości kończy się około 28 dnia po porodzie. Zgodnie z nomenklaturą medyczną od tego momentu, czyli po pierwszym miesiącu życia dziecka, malucha należy nazywać dziecko określeniem „niemowlę”. Przez pierwszy miesiąc życia było ono noworodkiem. W tym czasie wszystkie narządy, w tym skóra, będą dostosowywały się do życia.

 

Proces adaptacyjny układu pokarmowego

 

Do 48 godzin po porodzie dziecko wydala swoją pierwszą kupkę, tzw. smółkę. Niekiedy dochodzi do tego jeszcze w organizmie mamy i wtedy wody płodowe mogą przybrać ciemnozielony kolor. Smółka jest nagromadzonym w trakcie ciąży produktem ubocznym przemiany materii. Jeśli nie uda się dziecku zrobić jej w ciągu 2 dni po narodzinach, można zrobić mu masaż, który pobudzi układ pokarmowy do pracy. Brak smółki należy skonsultować z lekarzem. Kolor pierwszego moczu może również różnić się od tego typowego i przybierać kolor ceglasty.

 

 

Spadek masy ciała

 

Dziecko po porodzie traci masę ciała. Dzieje się tak m.in. dlatego, że pozbywa się smółki z jelit. Utrata wagi jest procesem fizjologicznym. Zwykle dziecko wraca do masy urodzeniowej między 7. a 14. dobą życia. Jeżeli spadek masy ciała maluszka nie jest większy niż 7 proc. masy urodzeniowej, nie ma powodów d niepokoju. Należy lepiej przyjrzeć się dziecku, które utraciło 7-10 proc. masy ciała.

 

W przypadku, gdy spadek masy ciała przekracza 10 proc., koniecznie trzeba skontrolować tę kwestię z położną czy lekarzem. Maluch może źle ssać i przez to nie dostarczać organizmowi niezbędnych składników do życia. W takiej sytuacji niezbędne może okazać się podpięcie dziecka do kroplówki, żeby zapobiec jego odwodnieniu.

 

Gorączka przejściowa

 

Noworodki bardzo często cierpią z powodu gorączki przejściowej. Niższa temperatura i inna wilgotność niż w brzuchu mamy może stanowić dla organizmu dziecka nie lada wyzwanie, dlatego, aby dostosować się do nowych warunków, organizm malucha podnosi swoją temperaturę. Rośnie ona do około 37,5-38 stopni Celsjusza. Gorączka przejściowa występuje około 3-4 doby. Rozwiązaniem może być cieplejsze ubranie dziecka, dogrzanie stópek oraz intensywniejsze karmienie. Organizm malucha ma wyższą temperaturę, bo ze względu na spadek masy ciała stracił również dużo tłuszczu. Dlatego teraz musi się ogrzać.

 

Żółtaczka fizjologiczna

 

Jak można przeczytać w książce „Pierwsza pomoc w nauce macierzyństwa” autorstwa położnej Lucyny Mirzyńskiej, żółtaczka fizjologiczna występuje u około 70-80 proc. maluchów po urodzeniu. Zmiana koloru skóry dziecka to konsekwencja zbyt dużej ilości bilirubiny we krwi noworodka. Stopień żółtaczki jest zależny od wielu kwestii, m.in. od tego, czy mama karmi piersią, a także od przebiegu porodu.

 

Rumień toksyczny

 

Około 2. doby na ciele dziecka mogą pojawiać się i znikać plamki. Są one efektem zderzenia się wrażliwej skóry noworodka ze światem zewnętrznym i jego chemiczną stroną. Aby pomóc dziecku staramy się ograniczać jego kontakt z niepotrzebnymi lekami. Świetną ochroną jest jego naturalna maź, której bez potrzeby nie należy od razu zmywać. Oczywiście, maluszek powinien być umyty, ale nie należy go w pierwszych dniach życia myć zbyt intensywnie.

 

To tylko kilka przykładów zjawisk fizjologicznych, które towarzyszą procesowi adaptacyjnemu organizmu dziecka. Pierwszy miesiąc malucha jest bardzo istotny dla jego dalszego rozwoju. Obserwujmy więc uważnie noworodka.

 

ZOBACZ TEŻ:

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć