Warszawa

Biustonosze do karmienia - wygodny wybór dla mamy

Biustonosze do karmienia - wygodny wybór dla mamy

Dobrze dobrany biustonosz do karmienia nie tylko ułatwi karmienie maluszka, ale również pomoże w utrzymaniu kształtu i jędrności piersi po ciąży. Dlaczego go potrzebujemy i jak wybrać właściwy? Oto kilka wskazówek dla świeżo upieczonych mam.

 

Dlaczego biust po ciąży potrzebuje biustonosza?

 

Wiele kobiet rezygnuje z noszenia biustonoszy w trakcie i po ciąży, argumentując to ich zwiększonym rozmiarem w stosunku do normalnego. Choć kupowanie stanika, który będzie na nas pasować przez tak krótki czas, mogłoby wydawać się nieekonomiczne, w rzeczywistości może się okazać przydatne. Noszenie specjalnego biustonosza w tym szczególnym czasie niesie za sobą wiele korzyści, wśród których warto wymienić chociażby:

 

  • podtrzymanie dużego biustu, co zapewnia większą swobodę ruchów i wygodę na co dzień,
  • przeciwdziałanie rozciąganiu skóry i powstawaniu rozstępów na skutek utrzymywania większego niż zazwyczaj ciężaru,
  • odciążanie kręgosłupa i zapobieganie jego bólowi,
  • wygoda noszenia wkładek laktacyjnych, które chronią przed plamieniem ubrań czy pościeli.

 

Jak dobrać rozmiar biustonosza do karmienia?

 

Kupując biustonosze do karmienia, powinnyśmy dobierać rozmiar dokładnie tak, jak przy zakupie klasycznego modelu. Dobrym wyborem będzie zatem ten model, który utrzymuje piersi w miseczkach i którego fiszbiny przylegają ściśle do klatki piersiowej, lecz jej nie uciskają.

 

Musimy jednak mieć na uwadze to, że po porodzie nasze wymiary nieco się zmienią. Uwzględniając ten fakt, zmodyfikujmy nieco nasze aktualne wymiary. Od aktualnego obwodu pod biustem odejmijmy 10 cm (lub 5 cm, jeśli w czasie ciąży nie zmienił się zbyt mocno). W ciągu pierwszego miesiąca po porodzie nasze ciało powinno powrócić do wcześniejszego obwodu, więc biustonosz będzie w sam raz.

Co do samej miseczki, na ciążowy i pociążowy biust najlepiej wybrać o jeden rozmiar większą niż normalnie. Dzięki temu wygodnie ułożymy w niej piersi i zmieścimy wkładkę laktacyjną. Przykład? Jeśli z pomiarów wynika biustonosz 80D, powinnyśmy wybrać 80E, który lepiej podtrzyma biust.

 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując biustonosz dla mamy?

 

Choć rozmiar i wygląd to najważniejsze aspekty przy zakupie klasycznego biustonosza, w przypadku tego przeznaczonego dla młodej mamy warto przemyśleć jeszcze kilka innych kwestii. Jakich?

 

Fiszbiny

 

W pierwszych tygodniach z maluszkiem noszenie stanika na fiszbinach mogłoby być mało wygodne. Biust będzie zmieniać swój rozmiar, a my przyzwyczajać się tak do zachodzących w ciele zmian, jak do karmienia dziecka. Biustonosz bez fiszbin może się okazać korzystniejszym wyborem ze względu na większą swobodę ruchów, jaką zapewnia. Istnieje też mniejsze ryzyko obcierania skóry pod piersiami w przypadku wybrania złego rozmiaru – miękki materiał nie będzie uciskać tak jak twarde druciki wszyte w rant bielizny.

 

Jeśli jesteśmy przyzwyczajone do biustonoszy na fiszbinach, nie ma żadnych przeciwwskazań do ich noszenia. Drucik może wręcz okazać się pomocny w podtrzymaniu dużego i ciężkiego biustu – a tym samym w odciążeniu kręgosłupa. Upewnijmy się tylko, że rozmiar jest na pewno dobry. Noszenie stanika o zbyt małym obwodzie może skutkować nie tylko niewygodą, lecz przede wszystkim konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet zatorem pokarmu.

Funkcja karmienia

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje biustonoszy do karmienia. Różnią się sposobem otwierania – w jednych możesz odpiąć całą miseczkę, a drugich jedynie jej fragment. Oba modele są równie komfortowe podczas karmienia dziecka. Jak wybrać najlepszy? Wystarczy je przymierzyć, aby zobaczyć, który sprawdzi się w naszym przypadku.

 

 

Zdobienia

 

Zarówno w czasie ciąży, jak i okresie połogowym tuż po niej piersi są bardzo tkliwe. Nawet jeśli wcześniej nosiłyśmy bieliznę zdobioną fikuśnymi koronkami, kokardkami i innymi detalami, teraz to się nie sprawdzi. Dobrym biustonoszem do karmienia będzie taki, który jest całkowicie gładki. Powierzchnia pozbawiona takich wstawek nie będzie irytować wrażliwej na dotyk skóry, zatem zapewni nam komfort w każdej sytuacji, niezależnie od ułożenia ciała.

 

Ramiączka

 

Istotne jest to, aby ramiączka pozostawały na swoim miejscu nawet po odpięciu miseczki. Dzięki temu będą zapewniać wygodę i wsparcie pleców przez cały czas – nawet wtedy, gdy akurat karmimy maluszka. Co do ułożenia ramiączek, mamy tutaj spory wybór. Poza klasycznym ułożeniem pośrodku ramion, mamy też do wyboru np. takie, które są skierowane na zewnątrz.

 

W przypadku dużego i ciężkiego biustu dobrze też zdecydować się na szersze ramiączka niż zazwyczaj. Pamiętajmy o tym, że zadaniem biustonosza do karmienia jest nie tylko podtrzymanie piersi i ułatwienie mamie karmienia dziecka, lecz również odciążenie kręgosłupa. Po urodzeniu maluszka będzie to szczególnie istotne, gdyż będziemy go nosić na rękach – a to dodatkowy ciężar dla pleców, które i tak są już dość zmęczone dźwiganiem większego niż zazwyczaj biustu. Grube, solidne ramiączka pomogą w rozłożeniu dodatkowego ciężaru równomiernie i w taki sposób, by był mniej odczuwalny. Efekt? Komfort noszenia, perfekcyjnie podtrzymanie piersi, brak bólu kręgosłupa i ponadprzeciętna wygoda podczas noszenia niemowlaka na rękach.

 

Z powyższymi wskazówkami wybór właściwego biustonosza do karmienia nie powinien przysporzyć trudności. Najlepiej wybrać się na zakupy na ok. 1 czy 2 miesiące przed porodem. Dlaczego? Rozmiar piersi nie powinien się już zwiększyć, a będziemy mieć znacznie więcej czasu na chodzenie po sklepach niż wtedy, gdy maluszek pojawi się już na świecie.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć