Warszawa

Poród rodzinny - czy warto się na niego decydować?

Poród rodzinny - czy warto się na niego decydować?

Poród rodzinny odbywa się w obecności najbliższych osób rodzącej. Zazwyczaj jest to ojciec dziecka, ale często również matka rodzącej, jej przyjaciółka czy rodzeństwo. Decyzja, kto będzie uczestniczył w porodzie, należy wyłącznie do rodzącej.

 

Praktyka ta ma na celu budowanie i wzmacnianie więzi rodzinnych oraz zwiększanie poczucia bezpieczeństwa. Pierwszy raz na obecność ojca przy porodzie w szpitalu zezwolono w latach 50. XX wieku. Niestety, w Polsce jeszcze do końca XX wieku ojciec dziecka nie mógł uczestniczyć w porodzie czy przebywać na oddziale położniczym. W odpowiedzi na akcję fundacji Rodzić po ludzku porodówki zostały otwarte dla członków rodziny.

 

Dlaczego rodzice pragną wspólnie przeżywać moment narodzin dziecka?

 

Osoba towarzysząca, zazwyczaj ojciec dziecka, może być dużym wsparciem dla kobiety. Rodząca zyskuje świadomość, że ktoś w pewien sposób kontroluje sytuację, czuwa nad bezpieczeństwem jej i dziecka, rozumie ją i dba o jej potrzeby. Osoba towarzysząca staje się łącznikiem między rodzącą a personelem. Kobieta podczas porodu doświadcza wielu emocji, w tym lęku i strachu. Obecność bliskiej osoby pomaga obniżyć poziom stresu, a tym samym zwiększa jej komfort.

 

Poród rodzinny daje rodzicom możliwość wspólnego poznawania dziecka już od momentu narodzin. Noworodek od pierwszych chwil znajduje się w bezpiecznej atmosferze, budowanej dzięki obecności rodziców. Takie doświadczenie pomaga w tworzeniu więzi rodzinnych, rodzice wspólnie doświadczają pierwszego karmienia piersią, uczą się reagować na bodźce wysyłane przez dziecko.

 

Co w przypadku, gdy rodzice nie decydują się na poród rodzinny?

 

Porody rodzinne stały się nie tylko bardzo modne, stały się pewnego rodzaju standardem. Coraz rzadziej spotyka się samotnie rodzące kobiety. Jednak nie dla każdej pary taki poród jest najlepszym rozwiązaniem. Niektóre ciężarne uważają, że poród jest sprawą wyłącznie kobiet, inne w obliczu trudnego zadania wolą skupić się na nim w samotności.

 

 

Są też ojcowie, którzy bardzo boją się uczestnictwa w porodzie, inni nie chcą wchodzić w tę najintymniejszą część życia swoich partnerek. Powody mogą być różne, jednak decyzja zawsze należy do rodziców. Postępowanie wbrew sobie i podążanie za modą może nie być najlepszym rozwiązaniem dla partnerów. Warto, by rodzice przed podjęciem decyzji o porodzie rodzinnym zdobyli jak największą wiedzę z zakresu fizjologii porodu i postępowania na sali porodowej.

 

Należy pamiętać, że pod wpływem emocji, stresu i zmęczenia rodząca może być niemiła i złośliwa dla otoczenia, niejednokrotnie właśnie dla partnera. Rodzice muszą być przygotowali również na tego typu sytuacje. Dopiero świadomie podjęta decyzja o porodzie rodzinnym będzie niosła ze sobą pozytywne skutki i pomoże budować więzi rodzinne.

 

Porody rodzinne a Covid-19

 

Porody rodzinne są możliwe także w czasie epidemii. Według zaleceń osoba towarzysząca powinna przed wpuszczeniem do sali porodowej wypełnić ankietę zawierającą czynniki ryzyka zakażenia i w przypadku zaistnienia, nawet jednego, nie będzie mogła być wpuszczona na blok porodowy.

 

Światowa Organizacja Zdrowia i towarzystwa naukowe na całym świecie nie polecają zakazów porodów z partnerem. Szpitale muszą jednak zatroszczyć się o odpowiednie środki bezpieczeństwa zarówno dla rodzącej, jak i dla jej osoby towarzyszącej, tak, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko zakażenia innych pacjentek czy personelu.

 

Autor: Izabela Soniak, położna

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć