Warszawa

Ubezpieczenie NNW dziecka a ubezpieczenie szkolne - różnice

Ubezpieczenie NNW dziecka a ubezpieczenie szkolne - różnice

Badania przeprowadzone przez System Informacji Oświaty wykazały, że w trakcie lekcji doszło do niemal 55 tysięcy wypadków w roku szkolnym 2017/2018[1].  Ubezpieczenie szkolne to jeden z pierwszych wydatków rodziców, gdy tylko wybrzmiewa pierwszy dzwonek. Uszczerbek na zdrowiu może jednak nastąpić w każdej chwili, a szkolna polisa nie zawsze obowiązuje w trakcie wakacji. Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pociech przez cały rok i sprawdź, czym różni się ubezpieczenie NNW dziecka od ubezpieczenia szkolnego.

 

Co to jest ubezpieczenie NNW dziecka?

 

Wypadki się zdarzają i czasem trudno ich uniknąć. Osoby dorosłe dzięki pewnym doświadczeniom są bardziej uważne oraz ostrożne. Rzadziej dzieje się tak w przypadku dzieci, które w trakcie zabawy czy nieuwagi ulegają drobniejszym lub poważniejszym urazom. Ubezpieczenie NNW dziecka to dodatkowa ochrona w przypadku następstw nieszczęśliwych wypadków. Świadczenie ma charakter dobrowolny. Przepisy niczego nie nakazują – decyzja zależy wyłącznie od rodziców lub prawnych opiekunów niepełnoletniej osoby. Żadna ze szkół ani przedszkoli nie może zmusić do uiszczenia składki na rzecz ubezpieczenia szkolnego.

 

Ciekawostka:

Ubezpieczenie dziecka (a konkretnie ubezpieczenie NNW) jest wymagane w przypadku praktyk zawodowych. Rodzice nie muszą jednak opłacać składek. Szkoły otrzymują subwencję oświatową, dzięki której mogą pokryć wszelkie koszty związanie z ubezpieczeniem szkolnym. Jest to jednak obowiązek placówki edukacyjnej, a nie prawnych opiekunów dziecka.

 

Ubezpieczenie NNW dziecka ma przede wszystkim pomóc w przypadku negatywnych następstw nieszczęśliwych wypadków. Wesprzeć zdrowotnie i finansowo w momencie leczenia lub rehabilitacji. Obowiązuje zarówno w trakcie lekcji, jak i podczas aktywności poza szkołą.

 

Ubezpieczenie dziecka działa najczęściej w przypadku:

 

 • skręceń, złamań i zwichnięć,
 • urazów ciała np. oparzeń,
 • trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • uszkodzenia ciała np. otarć,
 • pobytu w szpitalu,
 • śmierci,
 • innych zdarzeń określonych w świadczeniu.

 

Warto pamiętać, że polisa typu NNW nie obowiązuje w sytuacji, gdy dziecko po prostu zachoruje – świadczenie obejmuje wyłącznie nagłe i niespodziewane zdarzenia. W przypadku ubezpieczenia NNW dziecka oferowanego przez PKO BP ochroną objęte są nie tylko dzieci w wieku szkolnym, ale również niemowlaki, przedszkolaki oraz studenci do 20 roku życia. Rodzice w razie wystąpienia urazu zyskują nie tylko wsparcie medyczne, ale również bon podarunkowy w wysokości 200 zł, dzięki któremu mogą poprawić samopoczucie chorego dziecka.

 

Czym ubezpieczenie NNW różni się od ubezpieczenia szkolnego?

 

Ubezpieczenie NWW dziecka obowiązuje zazwyczaj wyłącznie od września do czerwca. Okres wakacyjny jest często wyłączony z ochrony. Ochrona dotyczy zdarzeń na terenie Polski, które dzieją się zarówno w czasie lekcji, jak i poza nimi. Ubezpieczenie szkolne można opłacić tylko na początku roku szkolnego. Polisa jest grupowa – szkoła decyduje się na podpisanie umowy z zewnętrznym ubezpieczycielem.

 

Warto wiedzieć:

Ubezpieczenie szkolne nie wyklucza wykupienia dodatkowego ubezpieczenia NNW dziecka. Rodzic może się zdecydować na kilka ubezpieczeń jednocześnie.

 

Indywidualne ubezpieczenie NWW dziecka obowiązuje 24/7 i to przez cały rok – również w trakcie okresu wakacyjnego. Każdy rodzić może wykupić polisę w dowolnym momencie. Można zdecydować się na pomoc paru ubezpieczycieli, dzięki czemu świadczenia wypłacane są z każdej polisy w razie nieszczęśliwego wypadku. Ochrona jest bardziej rozszerzona niż w przypadku grupowego ubezpieczenia NNW dziecka w szkole. Polisa oferowana za pośrednictwem PKO BP gwarantuje zarówno pomoc medyczną, jak i dodatkowe wsparcie w formie organizacji oraz pokrycia kosztów korepetycji czy opieki nad osobą niepełnoletnią. Świadczenie działa również w przypadku urazów, które przytrafiły się za granicą.

 

Ubezpieczenie NNW a dostęp do usług medycznych

 

Zakres ubezpieczenia dziecka zależy od rodzaju umowy i obowiązujących warunków. Suma ubezpieczenia i ewentualne limity są różne w zależności od ubezpieczyciela oraz wysokości miesięcznej składki.

 

Warto wiedzieć:

W przypadku ubezpieczenia oferowanego za pośrednictwem PKO BP wersja podstawowa kosztuje 5 zł miesięcznie (60 zł rocznie). Ochrona rozszerzona gwarantuje dodatkowo jednorazową wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł w razie urazu w wyniku NW. Składka miesięczna to 9 zł (108 zł w skali roku).

 

Ubezpieczenie NNW dziecka oferowane przez PKO BP obejmuje:

 

 • wizyty lekarskie,
 • konsultacje ze specjalistami,
 • badania np. tomografię, rezonans, USG czy RTG,
 • zabiegi i diagnostykę,
 • transport medyczny oraz leki,
 • rehabilitację,
 • dodatkowe wsparcie np. korepetycje, opiekę, bon podarunkowy,
 • dodatkowe świadczenie finansowe (jednorazowo).

 


[1] https://dane.gov.pl/dataset/40/resource/16397/table?page=1&per_page=20&q=&sort=

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć