Warszawa

Jaka żarówka LED do czytania będzie najlepsza?

Jaka żarówka LED do czytania będzie najlepsza?

Lubisz czytać? Aby długie godziny z książką w ręku były jak najbardziej przyjemne, powinieneś dobrze dobrać nie tylko lekturę, ale również warunki, w których będziesz czytał. Ważne jest wygodne miejsce, ale przede wszystkim: światło, które nie będzie zbyt słabe ani zbyt intensywne. Jaka żarówka LED do czytania sprawdzi się więc najlepiej?

 

Jaka żarówka LED do czytania

 

Wybierając żarówki LED do czytania, zwróć uwagę na dwa najbardziej istotne parametry. Są to: wyrażona w lumenach moc oraz barwa światła.

 

Żarówka do czytania nie może emitować ani zbyt mocnego, ani słabego światła. W obu przypadkach nadmiernie męczyłaby Twój wzrok i utrudniała pracę lub relaks. Jeśli pragniesz tego uniknąć, zwróć uwagę na podaną przez producenta liczbę lumenów. Do czytania najlepiej sprawdzi się żarówka mająca od 400 do 800 lumenów (czyli ok. 5-7 wat).

 

Odpowiadając sobie na pytanie, jaka żarówka do czytania będzie najlepsza, nie zapomnij o barwie światła. Żarówki LED mogą emitować światło o jednej z trzech podstawowych barw: ciepłej (żółtej), neutralnej i chłodnej (niebieskiej). Która z nich jest najlepsza do czytania? To zależy.

 

  • l Jeśli chwile z książką to Twój sposób na miłe spędzenie wieczoru, żarówka LED do czytania może charakteryzować się ciepłym światłem (poniżej 3300 K);
  • l Kiedy czytanie jest głównie Twoją pracą lub z książek korzystasz przede wszystkim do nauki, zdecyduj się na żarówki emitujące światło o chłodnej barwie. Taka tonacja bardziej sprzyja skupieniu. Pamiętaj jedynie, aby temperatura barwowa zmieściła się w przedziale 5300-6500 K.

 

Żarówka LED do ściemniania

 

Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli najczęściej czytasz wieczorem w łóżku, może okazać się żarówka LED do czytania ściemniana. Jest to rodzaj żarówki, który – w połączeniu ze specjalnym urządzeniem – pozwala na zmniejszenie natężenia źródła światła (czyli popularne „ściemnianie”). Dzięki temu jedna lampka nocna może pełnić dwie funkcje: posłuży zarówno do czytania, jak i budowania przytulnej, intymnej atmosfery. Lampy oraz żarówki z możliwością ściemniania, w wielu różnych wersjach i modelach, znajdziesz na stronie https://swiatlolux.pl/lampy-led.

 

LED do czytania – jaką lampę wybrać

 

Wybór dobrej żarówki LED do czytania to nie wszystko. Ważny jest również dobór odpowiedniej lampy – tylko wtedy czytanie będzie naprawdę przyjemne, a Twój wzrok długo nie będzie się męczył.

 

Miłośnikom literatury najczęściej poleca się lampy stojące: biurkowe oraz podłogowe. Decydując się na którąś z nich, zwróć uwagę na to, by ustawić lampę tak, aby pomiędzy źródłem światła a czytanym tekstem utrzymać odległość ok. 30-40 cm.

 

Druga ważna kwestia to kąt padania światła. Wybieraj lampy dające światło kierunkowe, czyli modele z regulowanym kloszem lub ramieniem. Tylko wówczas idealnie pokierujesz strumieniem światła i ustawisz go tak, by oświetlał czytany tekst, nie rażąc przy tym oczu.

 

Przy wyborze lampy do czytania zwróć wreszcie uwagę na jej abażur – a dokładnie kolor i materiał, z jakiego został wykonany. Ciemniejsze abażury nie przepuszczają zbyt wiele światła. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na lampę w kolorze antracytu czy czerni, zwróć szczególną uwagę na możliwość regulacji kąta padania światła – tak, abyś oświetlił dokładnie to, co trzeba: strony w czytanej książce.

 

W czasie poszukiwań idealnej lampy do czytania sprawdź nie tylko lampy LED, ale także taśmy LED i akcesoria od swiatlolux.pl. Pamiętaj, że żarówka do czytania nie powinna być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu, gdy czytasz. Zadbaj przynajmniej o delikatne światło rozpraszające ciemność w pokoju.

 

Jaka moc żarówki LED do czytania jest odpowiednia? Jaką barwę światła wybrać? Która lampa sprawdzi się najlepiej? Pytań związanych z zapewnieniem sobie odpowiednich warunków do czytania jest całkiem sporo. Warto zadać je sobie jeszcze przed zakupem lampy oraz żarówek, by móc wybrać te najlepiej spełniające wszystkie Twoje kryteria. Dzięki temu czytanie dla przyjemności stanie się jeszcze bardziej odprężające. Natomiast praca wymagająca studiowania tekstów naukowych, przestanie być męcząca dla wzroku. A Ty w pełni skupisz się na tym, co naprawdę ważne – treści.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć