Warszawa

Jak ćwiczyć mózg dziecka?

Jak ćwiczyć mózg dziecka?

Paul Hawken twierdził, że „Problem to okazja w przebraniu”. Warto wziąć sobie do serca te słowa i pomagać dziecku w rozwoju tzw. sprawniejszego myślenia. Zobacz, jak je rozwijać.

 

Umiejętność identyfikowania podobieństw i różnic

 

Jedno z przysłów tajskich mówi: „Niby takie samo, ale inne”. Doskonale obrazuje ono na czym opiera się istota ludzkiego myślenia. To, o czym myślimy wynika z analizy analogii i różnic wszystkich wydarzeń z naszego życia. Wzory i schematy to sposób naszego myślenia. Są one nam potrzebne do skutecznego rozwiązywania problemów.

 

Warto więc nauczyć dziecko identyfikować podobieństwa i różnice. Jak wskazuje Andrew Fuller, dzieci, które rozwinęły tę umiejętność, radzą sobie lepiej w szkole niż 95 proc. ich rówieśników. Dlatego warto pytać dziecko, jakie podobieństwa, a jakie różnice dostrzega np. w różnych wydarzeniach. Zadawaj dziecku pytania o podobieństwa owoców, zwierząt czy budynków.

 

Szukanie powiązań między faktami

 

Bardzo rozwijające dla mózgu dziecka jest szukanie powiązań pomiędzy faktami. Nauka historii będzie do tego bardzo przydatna. Zamiast uczyć się na pamięć, warto pomyśleć o tym, by stworzyć z dzieckiem szkielet wydarzeń i dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy jednym a drugim.

 

Warto np. pokazywać dziecku jak pewna idea czy umiejętność, czy technika ewoluowała przez wieki, gdy kolejne osoby dokładały swoją cegiełkę.

 

Liczenie kluczem do sprawniejszego myślenia

 

Umiejętności matematyczne wiążą się bezpośrednio z logicznym myśleniem. Warto przeprowadzać działania na liczbach już w wieku przedszkolnym. Poproś malucha, by przyniósł Ci 4 pomidory, 2 łyżeczki czy 5 klocków. Następnie zadawaj dziecku zagadki: jeśli przekroimy pomidora na pół, to z ilu kawałków będzie się składał. Wprowadzaj pojęcia pary, np. mam 6 skarpetek, ile to będzie par.

 

Zadawaj pytania z życia wzięte, np. masz 5 kolegów, każdemu chcesz dać po 2 ciastka. Ile musisz mieć ciastek.

W ten sposób wspierasz jego umysł i przygotowujesz go do lekcji matematyki w przyszłości.

 

Detektyw-maluch we własnej osobie

 

Dzieci lubią zagadki. Pozwól więc maluchowi wcielić się w detektywa, który będzie przyglądał się np. dwóm pozornie takim samym obrazkom i szukał w nich różnic. Procesy myślenia mogą wspomóc ćwiczenia w zapamiętywaniu 10 elementów, zauważaniu braków na obrazku czy rozpoznawanie, co znajduje się w plecaku po dotyku. Dziecko może również poprzyglądać się ludziom i próbować określić, co czują konkretne osoby. Rozpoznawanie uczuć jest świetną kompetencją, przydającą się w życiu.

 

Sprawniejsze myślenie pomaga nie tylko w szkole, ale i w życiu. Jeżeli chcemy, by nasze dzieci skutecznie rozwiązywać problemy, ćwiczmy z nimi ich mózg.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć