Warszawa

W poszukiwaniu naturalnego potencjału dziecka

W poszukiwaniu naturalnego potencjału dziecka

„Dziecko nie jest naczyniem do wypełnienia, lecz płomieniem, który trzeba rozniecić”. Dlatego tak istotne jest to, by pomóc dziecku odkryć jego naturalne predyspozycje i w ten sposób wspierać jego rozwój. Należy mieć świadomość, że tylko życie w zgodzie ze sobą i swoimi umiejętnościami, daje poczucie spełnienia i szczęście. Warto więc zadbać o to, by dziecko mogło odkryć swój wewnętrzny ogień.

 

Pozwól dziecku być sobą

 

Pamiętajmy, że każdy człowiek ma swoje indywidualne zdolności i umiejętności. Dlatego jeżeli zależy nam na tym, by dziecko mogło żyć w zgodzie ze samym sobą, pozwólmy mu rozwijać się w tych kierunkach, które są dla niego interesujące. Aby pomóc dziecku w rozwijaniu naturalnego potencjału, najpierw trzeba odkryć, na czym on polega.

 

Każdy ma mocniejsze i słabsze strony. Twoje dziecko również. Pozwól mu być niedoskonałym. Pamiętaj, że wspieranie silnych stron, a nie nadrabianie braków czy słabości, prowadzi do większych sukcesów. Dlatego jeżeli np. dziecko przejawia talent plastyczny, ale nie radzi sobie z ćwiczeniami fizycznymi tak dobrze jak inni, postaraj się o rozwijanie tej umiejętności, która jest wpisana w jego potencjał, nie zmuszaj natomiast do tego, by należało do klubu sportowego, tylko dlatego, że Ty sam o tym marzysz.

 

Pozwalanie na bycie sobą wiąże się z jeszcze jedną kwestią. Dziecko nie musi być najlepsze we wszystkim. Ma prawo próbować swoich sił w wielu rzeczach nawet jeżeli wiąże się to z tym, że nie będzie odnosiło sukcesów w tej dziedzinie. Jeżeli maluch marzy o tym, by grać w piłkę nożną, ale jest o wiele słabszy niż jego rówieśnicy w tej dyscyplinie, nie zabraniaj tego dziecku. Często chodzi po prostu o dobrą zabawę, a nie o to, by być w czymś najlepszym. Nauczenie dziecka, że wyniki i osiągnięcia nie są tak istotne, jak to, by czerpał prawdziwą przyjemność z zabawy, pozwoli mu robić to, co lubi bez kompleksów.

 

Sprawdź, jakie predyspozycje ma dziecko

 

Oprócz praktycznego próbowania nowych rzeczy, można również spróbować poznać mocne strony dziecka wykonując różnorodne testy psychologiczne, a także w zależności od wieku dziecka próbować identyfikować jego talenty.

 

W wieku 2-4 lat rodzic powinien pozwolić dziecku podążać za tymi zabawami, które najbardziej go interesują. Maluch ma prawo bawić się i brudzić, w ten sposób poznaje siebie. W wieku 5-7 lat można zacząć bliżej przyglądać się zainteresowaniom dziecka, ale pamiętajmy, że maluchy wtedy wykazują słomiany zapał. Na przykład bardzo chcą chodzić na określone zajęcia, a potem stają się one dla nich nudne. To zupełnie normalne. W tym wieku istotne jest jak największe poszerzanie zakresu zainteresowań i dawanie dziecku różnych możliwości doświadczania świata. Próbowanie swoich sił będzie podstawą do późniejszych zainteresowań.

 

W wieku 8-11 lat można zauważyć więcej predyspozycji u dziecka, ale nadal trzeba być bardzo elastycznym. W zależności od mody czy określonych przyjaźni, zainteresowania dziecka mogą się zmieniać. Warto jednak przyglądać się, czy są obszary, do których dziecko ciągle wraca. Szukaj okazji, by dziecko mogło pogłębiać swoją wiedzę w tym dziedzinach.

 

Zdolności i talenty krystalizują się w wieku nastoletnim. Jako, że to okres, w którym dziecko potrzebuje przynależeć do określonej grupy, pomóż mu znaleźć takie zajęcia dodatkowe, gdzie będzie mógł rozwijać swoje umiejętności. Strzeż jego prywatność. Jeżeli dziecko nie chce ujawniać swoich zdolności przed innymi osobami, nie rób tego za niego. Poczucie wstydu czy niezrozumienia może łatwo zniszczyć pasję dziecka.

 

Zainteresowania i pasje pojawiają się w toku rozwoju dziecka. Nowe talenty mogą ujawnić się również w późniejszych latach życia, warto więc przyglądać się temu, co pociecha ma do zaoferowania.

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć