Warszawa

Ugryzienie meszki - jakie powoduje objawy i jak sobie z tym poradzić?

Ugryzienie meszki - jakie powoduje objawy i jak sobie z tym poradzić?

W ciepłe dni bardzo często zauważyć można latające meszki. Owady te najczęściej spotykane są w okolicach parków czy zbiorników wodnych. Chociaż w przeciwieństwie do kleszczów czy komarów zwykle nie stanowią zagrożenia dla ludzi, to jednak ugryzienie powoduje często uciążliwe, swędzące rany na skórze oraz ból. Dowiedz się, jak wygląda ukąszenie i co można na to zaradzić!

 

Jedną z częstych dolegliwości w sezonie letnim jest ugryzienie meszki. Te niewielkie owady są zdecydowanie silniejsze od komarów, gdyż ich odpowiednio zbudowany aparat gębowy umożliwia przecinanie skóry, zakotwiczanie się w niej i rozrywanie tkanek. Atakujące samice wysysają krew, przy czym mają wyjątkowo toksyczną ślinę zawierającą enzymy, które zapobiegają krzepnięciu krwi. Z tego względu ukąszenie meszki powoduje wyraźnie widoczny obrzęk i zaczerwienienie, a czasami nawet gorączkę i silny ból.

 

Jak wygląda ugryzienie meszki?

 

Ugryzienie meszki wygląda dość charakterystycznie, dlatego trudno je pomylić z czymś innym. W miejscu ukąszenia pojawia się krwawiący ślad wraz z bolesnym obrzękiem. Dodatkowo objawom tym może towarzyszyć ból, gorączka, nudności czy ogólne osłabienie i złe samopoczucie. Zwykle na skórze widoczne są nieregularne, czerwone plamki lub grudki i pęcherzyki wypełnione krwią.

 

Mimo że meszki nie wpuszczają bezpośrednio jadu pod skórę, to ich ślina wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, a czasami również reakcje alergiczne. Wtedy obrzęk i silne objawy uczuleniowe utrzymują się nawet przez wiele dni. Nie mniej jednak u osób zdrowych czasami też występują poważniejsze konsekwencje. Głównie ma to miejsce po zadrapaniu lub zanieczyszczeniu rany, co prowadzi do stanów zapalnych. Na powikłania po ugryzieniu meszek najbardziej narażone są niemowlęta oraz osoby będące w śpiączce alkoholowej. W ich przypadku może dojść do harary, czyli zatrucia organizmu, które w skrajnych przypadkach skutkuje nawet obrzękiem płuc.

 

Co zrobić w przypadku ukąszenia meszki?

 

W większości przypadków obrzęk skóry po ukąszeniu meszki samoistnie ustępuje po upływie 2 do 3 dni. W celu złagodzenia objawów i szybkiego gojenia ran warto od razu reagować i zastosować odpowiednie środki czy okłady. Najpopularniejszym rodzajem preparatu z pewnością jest żel na ugryzienia owadów. Zawierają one związki antyhistaminowe, takie jak dimetynden w połączeniu ze składnikami łagodzącymi. Doskonałą alternatywą są też typowe maści antyhistaminowe na miejscowe stany zapalne.

 

Kolejnym sposobem na zapobieganie bolesnym dolegliwościom i obrzękiem po ukąszeniu meszki są zimne okłady z kostek lodu. W wyniku ochłodzenia dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, co hamuje wydzielanie histaminy i innych toksycznych substancji. Poszukując naturalnych sposobów na ukąszenie, warto sięgnąć po olejek lawendowy, oregano czy z drzewa herbacianego. Można też wypróbować różnego rodzaju zioła, takie jak liście laurowe czy babka lancetowata, a także aloes oraz wapno lecznicze. Dodatkowo suplementacja witaminy E przyspieszy gojenie się ran.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć