Warszawa

Czas wolny z dziećmi

Czas wolny z dziećmi

Dzieci w przeciwieństwie do dorosłych nie zawsze potrafią zadowolić się biernym odpoczynkiem przy herbacie, serialu czy ciekawej rozmowie. Zapewnianie im właściwych atrakcji pozwala rozładować energię, a przede wszystkim rozwijać różne umiejętności. Jak dobierać odpowiednie aktywności dla dziecka?

 

Aktywności dla dzieci na dworze

 

Na zewnątrz na malucha czeka wiele ciekawych atrakcji. Plac zabaw i zabawy w ogrodzie to coś, czego nie odmówi żadne dziecko. Dobrym wyborem jest aktywność fizyczna. Rower, rolki lub hulajnoga to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu z dzieckiem.

 

Zarówno w mieście, jak i na wsi sprawdzi się długi spacer po ciekawej okolicy. Jeśli mamy więcej czasu, warto wybrać się w ciekawe miejsce na kilka godzin. Można wykorzystać w tym celu lokalne atrakcje przeznaczone dla dzieci.

 

Miejscem, które warto odwiedzić z dzieckiem, jest również las – pełen rzeczy, które mogą przypaść do gustu młodym i ciekawym świata. Szukanie na ziemi szyszek, kasztanów, żołędzi, liści to zajmująca aktywność dla malucha. Można je później wykorzystać podczas zabawy w domu. Las zapewnia również kontakt z naturą, umożliwia dziecku poznawanie roślin i zwierząt i jest okazją, by nauczyć je z szacunkiem obcować z przyrodą.

 

Zimą warto wybrać się na sanki, ulepić bałwana. Nawet samo rzucanie śnieżkami będzie dla dziecka ogromną frajdą. Można również odwiedzić lodowisko, by rozpocząć lub kontynuować naukę jazdy na łyżwach.

 

Czas wolny z dzieckiem w domu

 

Jeśli planujemy zostać w domu, jest wiele rozwijających aktywności, które pozwolą na dobrą zabawę bez wychodzenia na zewnątrz – np. czytanie. Książki dobrze wpływają na umysł dziecka i kształtują możliwości intelektualne oraz zdolności emocjonalne.

 

Gry rozwijające zdolności językowe – wszelkiego rodzaju zabawy literowe i słowne, generator krzyżówek, anagramy czy też klasyczne Scrabble to doskonały sposób na rozwijanie słownictwa. W przypadku trudności pomocą okazują się słowniki dostępne na całym świecie w wielu językach (np. Scrabble hilfe, tricher au Scrabble).

 

Zabawy rozwijające zręczność i refleks proponujemy poniżej.

 

  • Dobble – polega na odnajdywaniu wspólnych elementów na kartach. Kto pierwszy zauważy ten sam przedmiot, musi jak najszybciej zabrać kartę ze stosu. Zabawa pozytywnie wpływa na koncentrację i myślenie analityczne oraz pozwala ćwiczyć szybkość reagowania.
  • Jenga – układanie wieży z drewnianych klocków zmusza graczy do maksymalnego skupienia oraz wzmacnia koordynację ruchową.
  • UNO – atrakcyjna gra karciana przypominająca makao to idealny sposób na spędzenie czasu z całą rodziną.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć