Warszawa

Szczoteczki elektryczne dla dzieci - wady i zalety

Szczoteczki elektryczne dla dzieci - wady i zalety

Szczoteczka elektryczna jest w stanie skuteczniej usunąć resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc oraz płytkę nazębną niż tradycyjna szczoteczka. Czy tego typu urządzenia są jednak odpowiednie dla dzieci? Czym się kierować przy wyborze pierwszej szczoteczki elektrycznej dla malucha? Podpowiadamy!

 

Podstawowe zasady higieny jamy ustnej u dzieci

 

Na początku warto przypomnieć, że dbanie o higienę jamy ustnej u dziecka należy rozpocząć, zanim w buzi pojawi się pierwszy mleczny ząbek. Oczyszczanie dziąseł na początku odbywa się za pomocą gazika nasączonego letnią wodą, a po pojawieniu się pierwszy zębów np. za pomocą specjalnej nakładki na palec wykonanej z tworzywa sztucznego. Dziecko w wieku żłobkowym i przedszkolnym jest w stanie już samo trzymać szczoteczkę. To doskonały moment, żeby nauczyć malucha podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Warto pozwolić dziecku na samodzielne próby mycia zębów (pomagając nieco w ich dokładnym oczyszczeniu).

Jak działa szczoteczka elektryczna? Wykonuje ruchy wibracyjne, które wymiatają resztki pokarmów i usuwają płytkę nazębną. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szczoteczek elektrycznych: obrotowe (rotacyjne), obrotowo-pulsacyjne, ultradźwiękowe i soniczne. Mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci.

 

Szczoteczki elektryczne dla dzieci – zalety

 

Szczoteczki elektryczne są dużo dokładniejsze niż tradycyjne. Dzięki temu, że wykonują od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy ruchów pulsacyjnych na minutę, skutecznie usuwają płytkę nazębną oraz resztki pokarmów nawet z trudno dostępnych miejsc takich jak przestrzenie międzyzębowe. Mycie zębów staje się więc dużo prostsze i bardziej efektywne. Szczoteczki elektryczne są także łatwe w obsłudze. Doskonale sprawdzą się dla dzieci w wieku przedszkolnym, które nie mają jeszcze dobrze rozwiniętej małej motoryki. Dodatkowo szczoteczki elektryczne wykonują masaż dziąseł, który poprawia ich ukrwienie.

 

Szczoteczki elektryczne dla dzieci – wady

 

Szczoteczka elektryczna jest droższa od manualnej (ceny urządzeń zasilanych bateryjnie zaczynają się od kilkudziesięciu złotych). Z jednego urządzenia może jednak korzystać kilka osób – wystarczy kupić dla każdego osobną końcówkę (na rynku dostępne są także specjalne końcówki dla dzieci dopasowane do małych rączek). Trzeba jednak pamiętać, że końcówki szczoteczek należy wymieniać tak samo jak tradycyjne.

 

Nieodpowiednie użytkowanie szczoteczki elektrycznej przez długi czas może skutkować zniszczeniem szkliwa. Należy więc pilnować, aby w trakcie mycia nie naciskać zbyt mocno na zęby. Skąd wiedzieć, jaki nacisk jest odpowiedni? Większość dostępnych na rynku urządzeń posiada specjalne czujniki, które pozwalają zminimalizować to ryzyko.

 

Kiedy kupić dziecku pierwszą szczoteczkę elektryczną?

 

Pierwszą szczoteczkę elektryczną można sprezentować dziecku na trzecie lub czwarte urodziny. Nowoczesne modele posiadają kilka trybów wiekowych różniących się liczbą drgań na minutę, dzięki czemu z jednej szczoteczki może korzystać np. rodzeństwo w różnym wieku (pod warunkiem, że każde posiada osobną końcówkę). Pierwsza szczoteczka elektryczna dla dziecka powinna mieć średniej miękkości włosie, które nie będzie podrażniać dziąseł. Ciekawy kolor lub wizerunek ulubionego bohatera z bajki mogą być dodatkową zachętą dla malucha do dłuższego mycia zębów.

 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj www.aptekagemini.pl/kategoria/dziecko/higiena-jamy-ustnej/szczoteczki-do-zebow-dla-dzieci/szczoteczki-elektryczne-i-soniczne-do-zebow

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć