Warszawa

Jakie filtry powinny znaleźć się w oczyszczaczu powietrza do pokoju dziecka?

Jakie filtry powinny znaleźć się w oczyszczaczu powietrza do pokoju dziecka?

Każdego roku na naszym rynku pojawia się kilkanaście nowych oczyszczaczy powietrza. Choć zmieniają się ich funkcje, design i parametry, od lat wykorzystuje się ten sam system filtrów, opierający się na połączeniu filtra cząstek stałych typu HEPA oraz filtra węglowego. Niektórzy producenci, np. Klarta stosują dodatkowo tzw. filtr wstępny. Wyłapując większe cząstki zanieczyszczeń jak sierść czy kłęby kurzu, wydłuża on żywotność pozostałych filtrów. Na jakie filtry warto zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza do pokoju dzieci?

 

1. Filtr HEPA

 

Skrót HEPA, czyli z ang. High Efficiency Particulate Air to wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Zbudowany z włókien polipropylenowych, tworzy cienkie arkusze z mikroskopijnymi włóknami, które są połączone w formie charakterystycznej harmonijki. Ta specyficzna budowa pozwala na bardzo dokładne zatrzymywanie zanieczyszczeń z powietrza.

 

Ze względu na sterylność filtry HEPA używane są m.in. w laboratoriach czy placówkach medycznych. Znajdziemy je również jednak w odkurzaczach czy systemach klimatyzacyjnych. Gęstość włókien przekłada się na skuteczność filtracji, która określana jest za pomocą tzw. klas filtrów. W warunkach domowych w zupełności wystarczy filtr HEPA E11. Zatrzymuje on min. 95% cząstek stałych o najtrudniejszej do powstrzymania wielkości 0,3 µm.

 

Przykładowy filtr HEPA

 

Jakie to cząstki? 

 

Filtr HEPA pomoże chronić Twoje dzieci przed:

 

  • pyłami zawieszonymi (wielkość 0,001-40 μm) – główny składnik smogu. Mieszanina cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu. W praktyce najpopularniejsze z nich to pyły PM1, PM2,5 i PM10.
  • roztoczami kurzu domowego (100-300 μm) – powstające m.in. z fragmentów naskórka mikroskopijne pajęczaki, osiadające zwłaszcza na tkaninach czy w materacach
  • pyłkami roślin (10-1000 μm) – alergeny roślinne, m.in. pyłki traw, ale też brzozy, lipy czy olchy.
  • bakteriami (0,2-60 μm)
  • wirusami (0,02-03 μm)

 

“Filtry HEPA to filtr, który odpowiedzialny jest za usuwanie większości zanieczyszczeń w domu - od kurzu po pleśń, a nawet wirusy (w odpowiednich warunkach). Odpowiednia wydajność oczyszczacza powietrza dobrana do pokoju w połączeniu z filtrem HEPA chronią dziecko smogiem, alergenami, a nawet szkodliwymi gazami” - Dominika Kahl z ranking-oczyszczaczy.pl


2. Filtr węglowy

 

Przypominający swoim wyglądem plastry miodu, filtr z aktywnym węglem wypełniony jest charakterystycznymi granulkami, zamkniętymi w szczelnej obudowie. Rozłożone na całej powierzchni filtra, umożliwiają swobodny kontakt przepływającego powietrza. Granulki węgla aktywnego mają zdolność adsorpcji substancji gazowych, zatrzymując wiele zanieczyszczeń gazowych, z którymi filtry HEPA nie dałyby sobie rady. Ilość węgla aktywnego oraz powierzchnia filtra przekładają się na żywotność filtra węglowego.

 


Filtr węglowy

 

Przed czym chroni filtr węglowy?

 

  • Lotne związki organiczne (LZO) – szkodliwe dla człowieka substancje gazowe, które mogą powstawać naturalnie lub być emitowane wtórnie w zamkniętych pomieszczeniach. Zaliczamy do nich np. benzen, toluen, aceton, formaldehyd.
  • Odory – substancje o charakterystycznym, brzydkim zapachu wyczuwalne nawet przy niewielkich stężeniach.

 

3. Filtr wstępny

 

Filtr wstępny jest najbardziej zewnętrznym ze wszystkim filtrów. Czasem producenci rezygnują z jego posiadania, niekiedy jest nim obudowa oczyszczacza. Filtr wstępny zbudowany jest drobnej siatki połączonej aluminiowymi lub plastikowymi elementami. Siatka ta ma za zadanie zatrzymywać większe zanieczyszczenie, np. kurz, sierść czy włosy. Dzięki temu elementy te nie „zapychają” pozostałych filtrów, wydłużając ich żywotność.

 

3 filtry czy 3w1?

 

Coraz większa liczba producentów decyduje się na cylindryczne, zintegrowane filtry 360°. Znajdziemy je m.in. w najnowszych oczyszczaczach Philips (porównaj Philips Dual Scan). Posiadają je również oczyszczacze powietrza Dyson.

 

Zintegrowany filtr powietrza w oczyszczaczu Philips Dual Scan AC3055/50, źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

 

Filtry 360° łączą w sobie filtr wstępny, HEPA i węglowy. Ocena czy są one lepszym rozwiązaniem od 3 osobnych filtrów to sprawa indywidualna. Z jednej strony mamy do wymiany tylko jeden element, z drugiej strony poszczególne komponenty filtra mogą zużywać się w różnym tempie: przykładowo filtr węglowy może wciąż nadawać się do użytku, ale zostanie zastąpiony przedwcześnie ze względu na konieczność wymiany filtra HEPA.

 

Zaletą filtrów cylindrycznych jest często większa powierzchnia, co przekłada się pozytywnie na ich żywotność. Więcej o poszczególnych rodzajach filtrów i oczyszczaczach powietrza dla dzieci znajdziesz na ranking-oczyszczaczy.pl

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć