Warszawa

5 pomysłów na urządzenie ogrodu przy szeregówce!

5 pomysłów na urządzenie ogrodu przy szeregówce!

Powierzchnie ogrodów w zabudowie szeregowej są często dosyć małe i wąskie. Utrudnieniem w aranżacji dodatkowo bywa fakt, że najczęściej są zorientowane na jedną stronę świata, choć nie zawsze tak musi być – wyjątkiem są domy na krańcach szeregu, które na ogół mają dodatkową powierzchnię z boku. Wszystko to jednak sprawia, że aranżację ogrodu przy domu szeregowym warto dokładnie przemyśleć. Dziś prezentujemy kilka pomysłów, które będą pomocne podczas projektowania przydomowej przestrzeni relaksu i wypoczynku.

 

1. Podziel ogród na strefy i optycznie powiększ przestrzeń

 

Zacznijmy od tego, by w ogrodzie wydzielić kilka stref, mających różne przeznaczenie: jadalną, wypoczynkową, ozdobną i – jeśli mamy dzieci – kącik zabaw dla najmłodszych. Przy tworzeniu stref pamiętajmy, że linie poziome poszerzają przestrzeń, a linie pionowe wydłużają ją. Świetnym pomysłem jest stworzenie krętych ścieżek, które łączą strefy ze sobą, jednocześnie poszerzając nasz zielony zakątek. Ogród, w którym nie ma podziału na strefy, staje się zbyt przejrzysty i mało wyrazisty.

 

2. Zaproś otoczenie do ogrodu

 

Jeśli za naszym ogrodzeniem znajduje się niezabudowany teren zielony, jak łąka czy las, warto tę przestrzeń „zaprosić” do swojego ogrodu i nie zasłaniać jej gęstym ogrodzeniem, przepierzeniami czy roślinami. Takie rozwiązanie zdecydowanie doda oddechu nawet bardzo małemu ogródkowi i sprawi, że poczujemy w nim przestrzeń.

 

3. Zadbaj o własną prywatność i wybierz odpowiedni rodzaj ogrodzenia

 

Specyfiką zabudowy szeregowej jest to, że właściwie widzimy i słyszymy wszystko, co dzieje się u sąsiada i odwrotnie – on widzi i słyszy wszystko, co u nas. Aranżując ogród, warto zadbać o zapewnienie sobie możliwego stopnia prywatności. Świetnie w tym celu sprawdzą się przepierzenia lub rośliny, które osłonią nas przed wzrokiem sąsiada. Jeśli chodzi o to pierwsze, możemy wybierać spośród przepierzeń drewnianych, wykonanych z PVC lub mat wiklinowych. Szczelne płotki i parawany dodają kameralnego nastroju, zapewniają komfort i chronią przed ciekawskimi spojrzeniami. Jeśli zdecydujemy się na nieco bardziej naturalną formę ogrodzenia, tj. rząd tui, żywopłot bądź pnącza, musimy liczyć się z tym, że rośliny zabiorą nam więcej powierzchni niż płot.

 

4. Zaaranżuj taras

 

Taras to miejsce, na którym latem spędzać będziemy mnóstwo czasu. Warto przemyśleć i zaaranżować go tak, by odpowiadał naszym potrzebom. Atutem tarasu jest to, że można na niego wyjść bez konieczności zakładania butów i zapobiega wnoszeniu trawy i innych zabrudzeń do wnętrza. Ale na tarasie możemy zjeść też posiłek z całą rodziną, wypocząć przy popołudniowej kawie czy po prostu uciąć sobie drzemkę. Nowoczesne meble ogrodowe to coś, co przyda się na każdym tarasie, niezależnie od tego, czy chcemy urządzić tu kącik jadalny, jadalno-wypoczynkowy czy jedynie miły zakątek do relaksu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taras także podzielić na strefy i dobrze wykorzystać tę przestrzeń.

 

5. Nie zapominaj o roślinności

 

I na koniec – wisienka na torcie, czyli rośliny w naszym ogrodzie. Ogólna zasada przy aranżacji ogrodu mówi, aby rośliny większe były tłem dla mniejszych i nie inaczej sprawa się ma przy tworzeniu ogrodu w szeregówce. W małym ogrodzie świetnie dodatkowo sprawdzają się pnącza i wszelkie piętrowe czy wiszące formy nasadzeń. Warto zostawić również nieco przestrzeni zielonej trawy, która nada całej aranżacji oddechu i lekkości.

 

To już wszystkie rady, dzięki którym stworzysz wyjątkowe miejsce relaksu pod chmurką nawet na niewielkiej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że to nie ilość, a jakość się liczy i tą zasadą kierować się przy urządzaniu własnego zielonego kącika.

1/1
1/1

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć