Warszawa

Co to jest trzydniówka i czy wymaga konsultacji z lekarzem?

Co to jest trzydniówka i czy wymaga konsultacji z lekarzem?

Trzydniówka to powszechna choroba zakaźna wieku wczesnodziecięcego, przenoszona drogą kropelkową. W przebiegu infekcji wirusowej pojawia się gorączka, która ustępuje w czwartej dobie, oraz wysypka. Ze względu na charakter objawów rumień nagły często jest powodem konsultacji lekarskiej.

 

Na czym polega trzydniówka?

 

„Trzydniówka” to powszechna nazwa rumienia nagłego, choroby zakaźnej, przenoszonej drogą kropelkową, na którą narażone są najbardziej dzieci do 24 miesiąca życia. Infekcja wirusami HHV6 i HHV7 po okresie inkubacji trwającej od 7 do 15 dni przebiega dynamicznie. Pierwszym objawem jest niespodziewane pojawienie się wysokiej gorączki, wynoszącej nawet 40–41°C, która w czwartej dobie ustępuje. Czasem maluch może też doświadczyć biegunki, zimnych potów i złego samopoczucia. Co ciekawe, chorobie nie towarzyszą inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia, takie jak kaszel czy katar. Wraz ze spadkiem gorączki na skórze pojawia się wysypka. Krostki u dziecka w formie biało-różowych, drobnych, lekko grudkowatych plamek nie mają charakteru wysiękowego lub ropnego, nie powodują również świądu ani przebarwień czy blizn, a po kilkunastu godzinach bledną i całkowicie znikają. Początkowo wykwity można dostrzec za uszami i w okolicach karku. Z czasem rozprzestrzeniają się na tułów. Pojawienie się krostek zwiastuje rychłe zakończenie choroby i powrót do zdrowia.

 

Leczenie trzydniówki

 

Leczenie trzydniówki obejmuje przede wszystkim postępowanie objawowe. W walce z wysoką temperaturą należy podawać leki przeciwgorączkowe w dawce dostosowanej do wagi dziecka, pamiętając o nieprzekraczaniu maksymalnej dobowej dawki, nawet kiedy kuracja nie przynosi wymiernych efektów. Doraźnie można również stosować chłodne okłady w okolicy karku, klatki piersiowej i wątroby. Bezwzględnie należy uzupełniać płyny i nawadniać dziecko, aby nie dopuścić do odwodnienia. Ze względu na łagodny charakter wysypki nie trzeba smarować skóry specyfikami aptecznymi ani domowymi.

 

Mimo że trzydniówka to powszechna i niezagrażająca zdrowiu malucha choroba, zdarzają się sytuacje szczególne. Pod wpływem nagłego i dużego wzrostu temperatury ciała dziecko narażone jest na pojawienie się drgawek gorączkowych, dlatego priorytetem jest obniżenie gorączki co najmniej do 38°C. Jeśli nastąpi atak drgawek, należy malucha ułożyć w pozycji bocznej i odczekać kilka minut, aż przeminie. W tym czasie nie należy przytrzymywać kończyn i w żaden sposób hamować ruchów ciała, ale można podłożyć mu pod głowę poduszkę lub koc. Jeśli epizod się wydłuża i trwa ponad 5 minut, dobrze jest wezwać pogotowie ratunkowe. Konsultacja medyczna jest również wymagana w sytuacji, kiedy organizm dziecka nie reaguje na leki przeciwgorączkowe, a gorączka po 3–4 dobach nie ustępuje. Dobrze jest również udać się na wizytę w przypadku pojawienia się dodatkowych objawów. Jeśli natomiast leki przeciwgorączkowe działają, z konsultacją lekarską można poczekać.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć