Warszawa

Jak zmotywować dziecko do nauki online?

Jak zmotywować dziecko do nauki online?

Trudna sytuacja epidemiczna coraz mocniej daje się wszystkim we znaki. Rząd wprowadza rozwiązania, które dla wielu z nas są niekomfortowe i wymagają zmiany planów i nawyków. Jednym z nich jest zdalny tryb nauki.

 

To nowa rzeczywistość dla uczniów i rodziców, w której trudno się odnaleźć, mimo że trwa już od dłuższego czasu. Brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami wpływa na spadek motywacji u dzieci na każdym etapie edukacji. Niechętnie odrabiają zadania, nie przykładają się do zdobywania nowej wiedzy. To wszystko przekłada się na ubogie efekty kształcenia. Są jednak sposoby, by zachęcić dziecko do nauki w warunkach domowych.

 

Planowanie czasu

 

Aby nauka zdalna przynosiła pożądane efekty, należy zacząć od odpowiedniego zaplanowania działań. Dobrze zorganizowany harmonogram dnia jest pomocą w utrzymaniu porządku i stabilności. Codzienna rutyna ma pozytywny wpływ na dziecko, bo uczy odpowiedzialności i sumienności.

 

W planie dnia powinny znaleźć się cele, dobrane indywidualnie do każdego domownika. Zwróćmy uwagę, by uwzględnić w nim czas na naukę szkolną i dodatkową, aktywność fizyczną, obowiązki domowe, odpoczynek i rozrywkę. Stały rozkład dnia sprawia, że zarówno dziecko, jak i rodzice mobilizują się, by realizować poszczególne zamierzenia i cele.

 

Odpowiednie warunki pracy

 

Ważnym czynnikiem, który pomoże zmotywować dziecko do działania jest zapewnienie dobrych warunków nauki. Jasne, przestronne miejsce ze zorganizowanym stanowiskiem pracy to podstawa, by dziecko czuło się bezpiecznie i pewnie. W najbliższym otoczeniu powinno być czysto i schludnie.

 

 

Odpowiednie oświetlenie ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wzroku, z kolei dobrze dobrane biurko i krzesło to elementy, które przyczyniają się do zachowania zdrowej postawy ciała. Aby zachować świeżość młodego umysłu, należy pamiętać o regularnym wietrzeniu pokoju.

 

W sytuacji, gdy w domu jest kilkoro dzieci, a rodzice nie mogą zapewnić każdemu z nich osobnego pokoju, ważne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, by każdy z domowników czuł się komfortowo.

 

Pochwały i nagrody

 

Zapewne każdy wie, że jednym z najlepiej działających na człowieka motywatorów jest system pochwał i nagród. Docenienie starań dziecka to dla niego sygnał, że dobrze sobie radzi i ma wsparcie. Dlatego ważne jest okazywanie dumy i zadowolenia z każdego, nawet najmniejszego postępu dziecka.

 

Miłe słowa i uśmiech sprawią, że dziecko nabierze więcej pewności siebie, co poskutkuje determinacją w zdobywaniu wiedzy. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na drobne nagrody, które zachęcą dziecko do dalszej pracy. Wymarzona zabawka dla młodszych lub elektroniczny gadżet dla starszych dzieci wzbudzą na ich twarzach uśmiech i zmotywują do działania.

 

Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek i umiar w nagradzaniu, bo jak wiadomo „co za dużo, to niezdrowo”. Niematerialne nagrody, takie jak pyszny domowy deser, wspólna gra w planszówki lub dodatkowy czas na konsoli, są równie ważne i z pewnością zostaną przyjęte z dużym entuzjazmem i wdzięcznością.

 

Nauka na błędach

 

Porażki to nieodłączny element życia. Wpływają one niestety na obniżenie poziomu motywacji, stresują i niejednokrotnie wywołują smutek. Każdemu zdarza się popełniać mniejsze lub większe błędy – wynika to z ludzkiej natury. Szczególnie w wieku szkolnym, gdy dziecko odkrywa dopiero swoje możliwości, należy zadbać o odpowiednie podejście do kwestii pomyłek i niepowodzeń.

 

Dziecko obserwując rodziców wiele uczy się z ich zachowania. Nie należy więc podchodzić do błędów zbyt negatywnie. Wręcz przeciwnie – rodzice powinni uczyć dziecko, że pomyłki się zdarzają, jednak zawsze można je niwelować i naprawiać.

 

 

Pozytywne nastawienie to dobra droga do tego, by dziecko nauczyło się pokornego przyjmowania porażek i wyciągania z nich odpowiednich wniosków na przyszłość. Mimo że w systemie edukacji błędy rzutują na oceny i wyniki egzaminów, to dziecko musi mieć na uwadze, że można uczyć się na własnych błędach i naprawiać je. Wspólna rozmowa może pomóc dziecku w zrozumieniu, co można zrobić lepiej, by osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

 

Spokój i opanowanie

 

Rodzice muszą być przygotowani na to, że dziecko będzie miało chwile zwątpienia i słabości. Obszerny materiał, nudne zajęcia i wymagający nauczyciele to tylko niektóre z powodów do narzekania u dzieci. To przekłada się zaś na stres, który nie sprzyja motywacji do nauki. Ważne jest wobec tego zrozumienie i spokojne podejście do kwestii emocji.

 

Szczera rozmowa kształtuje poczucie bezpieczeństwa, pomaga pozbyć się lęków i obaw. Podczas niej nie należy unikać tematów związanych z emocjami zarówno dziecka, jak i rodzica. Równowaga emocjonalna w dzisiejszych, trudnych czasach to podstawa, by zachować zdrowie psychiczne dziecka i rodziców na dobrym poziomie.

 

Czego należy unikać?

 

Z pewnością nie powinno się korzystać z metod, które negatywnie wpłyną na poczucie motywacji u dziecka. Zastraszanie, moralizowanie, porównywanie do innych, wyręczanie lub przekupstwo drogimi prezentami to sposoby, które mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Na dłuższą metę nie zadziałają, a wręcz zniechęcą dziecko do nauki.

 

Kłótnie i spory wynikające z niezrozumienia to w obecnych czasach dodatkowy stres, który nie przyniesie nic dobrego. Rodzic powinien więc wsłuchać się w indywidualne potrzeby dziecka i znaleźć sposób, który przyniesie satysfakcję obu stronom.

 

Autor: Patrycja Kądziołka

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć