Warszawa

Place zabaw do przedszkola

Place zabaw do przedszkola

Maluchy uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu. Trenują koordynację ruchową, ćwiczą równowagę, uczą się możliwości swojego ciała, a przy tym świetnie się bawią. Dlatego warto zadbać o to, by przy każdym przedszkolu, punkcie przedszkolnym czy żłobku znalazł się plac pełen huśtawek, drabinek i zjeżdżalni.

 

Maluchy uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu. Trenują koordynację ruchową, ćwiczą równowagę, uczą się możliwości swojego ciała, a przy tym świetnie się bawią. Dlatego warto zadbać o to, by przy każdym przedszkolu, punkcie przedszkolnym czy żłobku znalazł się plac pełen huśtawek, drabinek i zjeżdżalni. Każde z tych urządzeń ma inny wpływ na dziecięcy rozwój, zróżnicowany dobór sprzętów na plac zabaw ma więc ogromne znaczenie.

 

Korzyści z zabawy na placu zabaw

 

Dzieci podczas swobodnej zabawy na placu zabaw zdobywają szereg przydatnych kompetencji, a przy tym mogą rozładować nadmiar energii i poszaleć z rówieśnikami. Oprócz oczywistych korzyści, takich jak trening sprawności ruchowej czy zmysłu równowagi, na placu zabaw dzieci dowiadują się wiele o swoim ciele, jego możliwościach i ograniczeniach. To jednak nie wszystko – place zabaw, zwłaszcza te przedszkolne, kształtują wiele umiejętności społecznych. Maluchy uczą się współzawodnictwa oraz współdziałania. Ćwiczą także czekanie na swoją kolej, na przykład gdy upatrzona huśtawka jest akurat zajęta. Dzieci na placu zabaw trenują również pokonywanie własnych słabości i lęków. Nabierają pewności siebie, a obserwując koleżanki i kolegów, znajdują w sobie odwagę do naśladowania i próbowania nowych rzeczy – na przykład zjechania z wyższej zjeżdżalni.

 

Jakie cechy powinien mieć plac zabaw w przedszkolu?

 

Kluczem do stworzenia atrakcyjnego i przyjaznego placu zabaw jest dobór różnorodnych urządzeń zabawowych, które będą dostosowane do możliwości dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Najbardziej istotne jest to, aby bezwzględnie były to urządzenia bezpieczne, wyposażone w odpowiednie atesty. Na przedszkolnym placu zabaw powinny znaleźć się takie konstrukcje, których rozmiar będzie odpowiedni dla wzrostu korzystających z nich dzieci – drabinki o zbyt szerokim rozstawie szczebelków będą dla najmłodszych nie do użytku, a zbyt wysokie mogą być niebezpieczne.

 

Urządzenia na plac zabaw do przedszkola

 

Bujanie się rozwija zmysł równowagi i układ nerwowy, wspiera współpracę obu półkul mózgu i uspokaja. Huśtawki na placu zabaw w przedszkolu powinny być wyposażone w miejsca dla najmłodszych maluchów – z oparciem i poprzeczką zabezpieczającą przed wypadnięciem – oraz w takie dla starszych dzieci. Świetnym pomysłem są też huśtawki na sprężynie, wahadłowe oraz huśtawki typu bocianie gniazdo. Na placu zabaw niezbędne są również drabinki i ścianki wspinaczkowe.

 

Wspinając się, dzieci uczą się planować ruch i oceniać ryzyko, ćwiczą równowagę, a także wzmacniają kończyny. Wspinaczka wymaga ruchów naprzemiennych – to doskonały trening zmysłu propriocepcji. Wiąże się też z nauką upadania. Na plac zabaw do przedszkola najlepiej wybrać cały zestaw drabinek i ścianek, na przykład w kształcie statku albo twierdzy. Zabawa w piaskownicy to z kolei intensywny trening małej motoryki, ćwiczenia integracji sensorycznej oraz świetna okazja do zdobywania umiejętności społecznych. Zjeżdżalnia uczy balansowania ciałem oraz przełamywania lęków – w końcu trzeba wejść całkiem wysoko, a potem zjechać.

Nie sposób wyobrazić sobie przedszkola bez placu zabaw – warto zadbać o to, by dzieci miały bezpieczne i atrakcyjne miejsce na świeżym powietrzu, które pozytywnie wpłynie na ich rozwój.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć