Warszawa

Sześć strategii na redukcję stresu u dziecka w perspektywie długofalowej

Sześć strategii na redukcję stresu u dziecka w perspektywie długofalowej

Można mówić o różnych strategiach radzenia sobie ze stresem – zarówno o długo-, jak i krótkofalowych. Te pierwsze mają za zadanie zmodyfikowanie stylu życia w dłuższej perspektywie, te drugie to działania doraźne, które należy wprowadzić, gdy tylko zorientujemy się, że dziecko jest zestresowane. Poznajmy lepiej te pierwsze.

 

Działajcie według z góry ustalonego planu

 

Rutyna dla jednych osób wiąże się z nudą. Dla innych natomiast to sposób na ograniczenie stresu. Jeżeli wasze dziecko jest na niego podatne, warto wcześniej stworzyć plan działania na każdy dzień. Planujcie czas pracy, nauki oraz odpoczynku.

 

Niech w waszym kalendarzu nie zabraknie informacji o sprawdzianach czy zajęciach dodatkowych dziecka. Zaznaczcie nie tylko datę klasówki, ale również dzień, w którym dziecko rozpocznie przygotowania do niej. Podzielcie materiał, który wasz uczeń powinien przyswoić w każdym konkretnym dniu. W ten sposób nauczycie go systematyczności i podchodzenia do wyzwania jak do problemu, który można rozwiązywać etapami.

 

Możecie w jeden wybrany dzień w tygodniu wspólnie z dzieckiem ustalić, co będziecie robić w nadchodzących dniach. Takie planowanie pomoże wam zminimalizować listę niespodziewanych obowiązków. Warto na przykład ustalić – o ile to możliwe - stałe pory posiłków. Jeśli chcecie możecie również stworzyć menu na nadchodzący tydzień. Będzie to również przydatne w kontekście robienia zakupów.

 

Przebywajcie razem

 

 

Przebywanie w obecności bliskich osób to z racji społecznej natury człowieka sposób na osiągnięcie spokoju. Dlatego, jeżeli to tylko możliwe, spędzajcie z dzieckiem jak najwięcej czasu.

 

Nie musicie od razu robić czegoś wspólnie. Czasem wystarcza sama obecność rodzica i dziecka w jednym pokoju, by maluch czuł się bezpiecznie. Z tego powodu, gdy na przykład pracujesz zdalnie, możesz to robić w tym samym pomieszczeniu, w którym bawi się twoja pociecha.

 

Zaplanujcie również wspólne rozrywki. Może to być wspólne wyjście na spacer, prace w ogrodzie, czytanie książek czy oglądanie filmu w kinie.

 

Pozwólcie dziecku na samotność

 

Każdy człowiek potrzebuje chwili samotności. Chęć przebywania dziecka samemu nie powinna więc cię dziwić. Pozwólcie mu bawić się bez waszej obecności. Zanadto nie kontrolujcie malucha.

 

Jeżeli dziecko chce ciągle spędzać czas samemu i nie chce wychodzić z pokoju, porozmawiajcie z nim o tym problemie. Nie bądźcie zbyt wścibscy i nie naciskajcie na zwierzenia.

 

Bądźcie bliżej natury

 

Przebywanie na łonie natury, a także kontakt ze zwierzętami, na przykład psami, skutecznie redukuje poziom stresu. Dlatego jeżeli chcecie wypracować u dziecka zdrowe nawyki związane z relaksem, starajcie się jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu.

 

Jeżeli pogoda i warunki mieszkaniowe na to pozwalają, umożliwcie dziecku odrabianie lekcji w ogrodzie. Bliskość natury będzie działała na niego łagodząco.

 

Aby uspokoić nerwy po całym dniu wyzwań, pozwólcie córce czy synowi spędzić czas z ukochanym psem, kotem czy innym pupilem. Kontakt z najlepszymi przyjaciółmi człowieka to dobry sposób na wyciszenie się dziecka.

 

 

Rozmawiajcie o sensie życia i o przykrych wydarzeniach

 

Podejmujcie z dzieckiem tematy dotyczące tego, co jest priorytetem w życiu, a co może zejść na dalszy plan. Każdy z nas potrzebuje określenia celu, dla którego żyje. Jeżeli mamy świadomość, że nasza egzystencja ma jakiś głębszy sens, problemy dnia codziennego schodzą na dalszy plan i przestają być tak stresujące.

 

Uświadomcie dziecko, że życie może przynieść także porażki czy przykre, niespodziewane wydarzenia. Z trudnościami można sobie jednak poradzić, a gdy nie jesteśmy w stanie ich pokonać – trzeba je zaakceptować. Nie dawajcie dziecku prostych recept na sytuacje kryzysowe, ponieważ gdy naprawdę do nich dojdzie maluch może się zawieść.

 

Lepiej, by miało świadomość niepewności niż żyło w nieprawdziwej bańce bezpieczeństwa. Po jej przebiciu może być jeszcze bardziej poranione niż gdyby wiedziało, jakie wyzwania na nie czyhają.

 

Nauczcie dziecko akceptować stres

 

Gdy nie możemy czemuś zapobiec, trzeba to zaakceptować. Warto porozmawiać na ten temat z dzieckiem. Dodatkowo można wskazać pozytywne elementy stresu – takie jak działanie motywacyjne.

 

Co więcej, jak twierdzi prof. Elaine Aron, wszelkie trudne sytuacje w życiu pomagają budować charakter człowieka, a różne życiowe lekcje mogą doprowadzić nawet do duchowego przebudzenia. To dzięki niemu człowiek odkrywa czego tak naprawdę pragnie i zyskuje odwagę, która pomaga mu walczyć o swoje marzenia.

 

Stres to nieunikniona konsekwencja różnych życiowych wyzwań. Nie chodzi o to, by go wypierać, ale umieć z nim żyć i czerpać z niego motywację.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć