Warszawa

Ranny ptaszek - co zrobić, gdy dziecko wstaje bardzo wcześnie rano?

Ranny ptaszek - co zrobić, gdy dziecko wstaje bardzo wcześnie rano?

Pobudka o piątej rano przez doskonale wyspane dziecko to dosyć częsty widok. Tak wczesne wstawanie dla wielu rodziców może być udręczeniem. Co zatem zrobić, by maluch nie wybudzał się zbyt wcześnie?

 

Przeanalizuj rytm dnia Twojego dziecka

 

Aby zdiagnozować, dlaczego Twoje dziecko wstaje tak wcześnie, przeanalizuj jego cykl snu. Zastanów się, ile godzin Twój maluch śpi w ciągu doby. Ile trwają jego drzemki w ciągu dnia? Czy budzi się wypoczęte? Czy łatwo zasypia?

 

Taka analiza ułatwi Ci określenie, czy dziecko nie potrzebuje większej ilości snu, czy powinno spać o innych porach. Pamiętaj, że dziecko bardzo szybko ustawia swój wewnętrzny zegar i jeżeli od razu, gdy wstanie pozwolisz mu się bawić, wypracuje sobie taki nawyk i trudniej będzie go oduczyć wczesnych pobudek.

 

 

Zwróć uwagę, ile godzin dziennie śpi Twoja pociecha. Dziecko w wieku 4-5 miesięcy potrzebuje około 3 drzemek w ciągu dnia. Pierwsza powinna mieć miejsce po godzinie 8:15. Natomiast sześciomiesięczny maluch swoją pierwszą drzemkę powinien odbyć po godzinie 8:30. Siedmiomiesięczne dziecko może mieć już tylko dwie drzemki w ciągu dnia i pierwszą po godzinie 9:15. Maluch w wieku ośmiu miesięcy może zostać położony do snu po godzinie 9:30. Starsze dzieci należy kłaść na jedną drzemkę, która może się rozpocząć po 10:30.

 

Poniżej przedstawiamy metody na to, by dziecko wstawało później. Wykorzystując te metody, nie zrobisz mu krzywdy, a jedynie uregulujesz jego cykl snu.

 

Zaciemnij pokój dziecka

 

Pomieszczenie, w którym śpi Twój maluch powinno być maksymalnie zaciemnione. Załóż na oknach rolety i zaciągaj je zawsze, gdy kładziesz dziecko spać. W ten sposób wspomożesz jego mózg w procesie wydzielania melatoniny, zwanej również hormonem snu, gdyż jest produkowana w cyklu światło-ciemność.

 

Wieloneuronalna droga nerwowa rozpoczyna się w siatkówce oka, a kończy we włóknach zazwojowych zwojów szyjnych górnych. W ten sposób informacja o warunkach oświetlenia dociera do szyszynki. Ciemności sprzyjają wydzielaniu się hormonu snu, tak, że dziecko ląduje w objęciach Morfeusza. Z kolei większa ilość światła budzi malucha.

 

Zaplanuj cykl snu

 

Rozważ przesunięcie lub skrócenie porannej drzemki, jeżeli Twoje dziecko śpi także po południu. Niech ostatnia drzemka kończy się przed godziną piętnastą. Kolację zorganizuj o późniejszej porze. Nic się nie stanie, jeżeli swojego malucha położysz nieco później, by w ten sposób przestawić jego wewnętrzny zegar.

 

Możesz także obudzić dziecko zanim samemu położysz się do snu, by je pokołysać i pośpiewać. W ten sposób przerwiesz jego cykl snu i maluch będzie przesypiać od dwudziestej drugiej do szóstej rano.

 

Zadbaj o rytuały przed snem

 

Jeżeli Twoje dziecko nie jest dostateczne wyciszone, trudniej będzie mu zasnąć i spać odpowiednio długo. Zastanów się, czy maluch przed snem nie ma przypadkiem zbyt wielu bodźców, które sprawiają, że śpi bardzo czujnie.

 

Zadbaj o to, by godzinę przed snem dziecko miało możliwość wyciszenia się. Dzięki temu spokojniej zaśnie, a jego sen nie będzie przerywany.

 

 

Wspólne spanie

 

Jeżeli nie chcesz rozbudzać się przez płacz Twojego dziecka, możesz spróbować spać z nim w jednym łóżku. Gdy tylko maluch zacznie się kręcić, podaj mu butelkę lub pierś i uspokój go. Dzięki temu nie rozbudzi się i będzie spał o wiele dłużej.

 

Uwaga! To może być zmęczenie

 

Zbyt wczesne pory wstawania zdarzają się także dzieciom, które nie są wyspane. Zmęczenie może zaburzyć naturalny cykl snu. Paradoksalnie to niedobór snu może wpływać na to, że zdrowe zasypianie może zostać utrudnione. Dlatego nie należy kierować się popularnym mitem mówiącym, że jeżeli nie pozwolimy dziecku spać w ciągu dnia to zaśnie zmęczone wieczorem.

 

Jeżeli Twoje dziecko cierpi na braki snu, należy je nadrobić. W tym celu można wydłużyć drzemki w ciągu dnia oraz zadbać o to, by dziecko chodziło spać wcześniej, o tej samej porze każdego dnia. Dzięki temu będzie Wam o wiele łatwiej uregulować rytm snu. Maluch powinien spać około 10 do 12 godzin dziennie.

 

Twój ranny ptaszek może zostać poskromiony. Wystarczy podejść do niego w odpowiedni sposób.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć