Warszawa

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - jak leczyć?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - jak leczyć?

Sucha skóra to bardzo częsty problem, z którym borykają się nawet świeżo upieczeni rodzice noworodków. Choć w większości przypadków przyczyna przesuszonej skóry może leżeć w niewłaściwie dobranej pielęgnacji lub nieodpowiedniej wilgotności powietrza, czasami bardzo sucha skóra może być objawem choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt. Poznaj przyczyny AZS oraz dowiedz się, jakie są sposoby jego leczenia oraz pielęgnacji skóry atopowej malucha.

 

Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

 

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to jedna z tych chorób, których główną przyczyną są uwarunkowania genetyczne związane z anatomią naskórka oraz funkcjonowaniem układu odpornościowego. Oprócz tego w dużej mierze wpływ na jej wystąpienie mają także czynniki zewnętrzne i środowiskowe, do których zaliczamy: alergeny, składniki niektórych kosmetyków, kurz, tkaniny (przede wszystkim wełna), pyłki lub sierść zwierząt. Ze względu na wzrost zachorowań, atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest aktualnie zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Choć atopowe zapalenie skóry może dotyczyć osób w każdym wieku, to właśnie dzieci zmagają się z nim najczęściej. Przeprowadzane badania pokazują, że na atopowe zapalenie skóry aktualnie może chorować około 3% dorosłych i nawet 20% dzieci.

 

W jaki sposób rozpoznać atopowe zapalenie skóry u niemowląt? Pierwszym z objawów, który zdecydowanie powinien wzbudzić nasze podejrzenia, jest przede wszystkim bardzo sucha skóra u noworodka, z widocznymi zaczerwienieniami i bardzo charakterystycznym rumieniem na twarzy. Oprócz tego objawem, który może powodować bardzo duży dyskomfort u maluszka, jest świąd skóry, który sprawia, że niemowlę staje się nerwowe i niespokojne. Do objawów atopowego zapalenia skóry należy zaliczyć również wykwity skórne, zlokalizowane przede wszystkim na policzkach, rączkach czy też pośladkach.

 

W jakim wieku najczęściej pojawia się atopowe zapalenie skóry u niemowląt? Pierwsze objawy mogą uaktywnić się już nawet przed ukończeniem 6. miesiąca życia, choć u większości chorujących pojawiają się przed ukończeniem pierwszego roku.

 

W jaki sposób leczyć atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

 

Sucha skóra u noworodka wymaga specjalnej troski i pielęgnacji, w szczególności jeśli mamy do czynienia z AZS. Należy jednak pamiętać, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą, której nie da się wyleczyć całkowicie, możliwe jest jedynie wyciszenie jego objawów. 

 

Jeśli na skórze naszego dziecka zauważymy charakterystyczne zmiany skórne, a maluch będzie rozdrażniony i płaczliwy, może oznaczać to atopowe zapalenie skóry. Stąd tak ważne jest, aby możliwie jak najszybciej udać się do dermatologa, który dokładnie zbada dziecko i postawi właściwą diagnozę, wykluczając obecność innych chorób, które mogą mieć podobne objawy jak AZS.

 

W tym celu należy zadbać o właściwe odżywienie i natłuszczenie skóry co najmniej 3 razy dziennie. Warto sięgać po kosmetyki zawierające emolienty, które na skórze maluszka stworzą ochronny film – będzie chronił atopową i wrażliwą skórę przed wpływem czynników zewnętrznych. 

 

AZS u niemowląt – profilaktyka

 

Jeśli na skórze naszej pociechy pojawiły się niepokojące objawy, wizyta u dermatologa jest konieczna nie tylko z punktu widzenia prawidłowej diagnostyki. Bardzo istotne jest także poznanie przyczyny, dla której rozwinęło się atopowe zapalenie skóry. Żeby leczenie rzeczywiście przyniosło skutek, konieczne jest wyeliminowanie czynnika odpowiadającego za suchą skórę u noworodka.

 

Może się zdarzyć, że substancją alergizującą jest pokarm. Wówczas zaistnieje potrzeba wprowadzenia tzw. diety eliminacyjnej – tj. z jadłospisu naszego dziecka powinien zostać usunięty składnik, który powoduje zmiany skórne. Zazwyczaj trwa to przez około 3-6 miesięcy, po których ponownie podaje się wspomniane pożywienie. Jeśli nadwrażliwość zostanie potwierdzona, dieta eliminacyjna musi być kontynuowana.

 

Pamiętajmy też o tym, że poprawna pielęgnacja skóry niemowlęcia jest istotna także po ustąpieniu symptomów. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o charakterze nawrotowym, co oznacza, że objawy można wyciszyć, jednak z czasem mogą powrócić – nawet w dorosłym życiu.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć