Warszawa

Owsica - przyczyny, objawy i leczenie u dzieci

Owsica - przyczyny, objawy i leczenie u dzieci

Swędzący problem, czyli owsica dotyka najczęściej dzieci w wieku 5-14 lat. Jakie są przyczyny choroby, objawy i metody leczenia? Popularnie nazywane owsiki mogą narobić sporych problemów. Występują najczęściej w dużych skupiskach ludzi, szczególnie dzieci, tj. w szkołach, przedszkolach czy internatach. Do zakażenia dochodzi bardzo szybko, droga rozmnażania się tego pasożyta jest bardzo prosta, więc w kilka tygodni objawy mogą pojawić się u wszystkich domowników.

 

Owsica: jak można się zarazić?

 

Owsik ludzki, czyli Enterobius vermicularis może występować wyłącznie u człowieka. To pasożytniczy robak o białej barwie, należący do nicieni. Samiec owsika ma długość około kilku milimetrów i ciężko go dostrzec, jednak samica ma już długość około 1 cm, żyje około 4 tygodni.

 

Zapłodniona samica wędruje w nocy w okolice odbytu, gdzie następuje uwolnienie jaj powleczonych kleistą substancją i to właśnie ta substancja odpowiada za nasilony świąd. Samica składa kilka tysięcy jaj. Są one pokryte lepką wydzieliną, która z łatwością przykleja się do skóry, bielizny, rąk.

 

Dziecko, najczęściej nieświadomie, drapie się w okolicach odbytu, tym samym przenosząc jajeczka na ręce, a następnie na przedmioty, pościel, jedzenie. Gdy dojdzie do połknięcia jaja, sytuacja się powtarza u następnej zakażonej osoby – larwy zawarte w jajach wydostają się w jelicie. Od jelita cienkiego wędrują w dół aż do jelita ślepego i wyrostka robaczkowego, gdzie się przyczepiają. Osiągają pełną dojrzałość w ciągu maksymalnie 2 miesięcy.

 

Objawy zakażenia owsicą

 

Objawy związane z tym zakażeniem to zwykle świąd odbytu lub/i krocza. Inne symptomy to miejscowo występujący ostry ból brzucha. Natomiast wiele osób przechodzi tą chorobę bezobjawowo. Czasami obserwuje się bezsenność, nerwowość i zmęczenie. Dlatego też podczas leczenia tej choroby, należy zastosować tabletki na owsiki prewencyjnie u wszystkich domowników.

 

Postępowanie w leczeniu owsicy

 

Owsiki można zobaczyć „gołym okiem” w kale. Przy badaniu kału w laboratorium szuka się jaj owsików. Do badania najlepiej dostarczyć próbkę poranną, zebraną po przebudzeniu dziecka, jeszcze przed jego umyciem. Wymaz wykonany trzykrotnie ma około 90% szans na uwidocznienie jaj owsików. Pięciokrotnie wykonany wymaz ma tych szans około 99%.

 

Najczęściej stosowane w leczeniu są tabletki na owsiki. U dzieci stosuje się preparaty pyrantelu albo mebendazolu. Należy pamiętać, że w przypadku podawania tabletki dziecku, trzeba je wcześniej rozkruszyć. Dorosły z kolei powinien tabletkę pogryźć przed połknięciem.

 

Owsica: leczenie wszystkich domowników

 

Tabletki na owsiki powinno się przyjmować według zaleceń lekarza. Kurację należy przeprowadzić u wszystkich domowników, nawet jeśli u żadnego z nich nie występują objawy. W trakcie leczenia wymagana jest szczególna dbałość o higienę. Zmieniamy często pościel i bieliznę.

 

Warto stosować regularne poranne kąpiele. Stosowanie wody z mydłem i podmycie dziecku okolicy odbytu tuż po przebudzeniu usuwa nawet 90-95% jaj złożonych przez samiczki w nocy.

 

Ważne będzie również wyrobienie u dziecka nawyku mycia rąk przed każdym posiłkiem. 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć