Warszawa

Zabawki edukacyjne od A do Z czyli praktyczny przewodnik dla początkujących

Zabawki edukacyjne od A do Z czyli praktyczny przewodnik dla początkujących

Jeśli zależy nam na prawidłowym rozwoju naszego dziecka powinniśmy zatroszczyć sie o to, by jego dzień wypełniały różnego rodzaju aktywności dopasowane do jego wieku i zainteresowań. W przypadku młodszych dzieci bardzo ważną aktywnością jest zabawa. W tym artykule poruszymy niezwykle interesujący temat zabawek edukacyjnych. Jeśli zastanawiasz się, czym są zabawki edukacyjne, jakie są ich rodzaje i jak wybrać odpowiednią dla swojej pociechy, zapraszamy do lektury!

 

Zabawki edukacyjne czyli jakie?

 

Dzieci w wieku 0-6 lat poznają świat przede wszystkim za pomocą zmysłów, a w dalszej kolejności również rozumowo. Zabawki towarzyszą dziecku praktycznie od kołyski. Zabawki dla najmłodszych powinny być zaprojektowane z myślą o dostarczaniu dużej ilości bodźców i angażowaniu różnych zmysłów – przede wszystkim wzroku, dotyku i słuchu. Na późniejszych etapach rozwoju dziecka należy pomyśleć już o zabawkach, które będą stymulować jego rozwój umysłowy i okażą się pomocne w nabywaniu nowych umiejętności czyli właśnie zabawki edukacyjne. Mają one na celu nie tyle zajęcie uwagi dziecka i podarowanie rodzicom chwili wytchnienia, ale przede wszystkim wspomaganie rozwoju małego człowieka. 

 

 

Zabawki edukacyjne mają za zadanie wykształcić u kilkulatków m.in. takie umiejętności jak:

 

  • Grupowanie
  • Odnajdywanie niepasującego elementu
  • Szeregowanie
  • Łączenie w pary
  • Liczenie

 

Poszczególne umiejętności nabywane są w toku zabawy, która może przyjmować rozmaite formy w zależności od inwencji twórczej autorów poszczególnych zabawek. Podobnie jak zabawki, powstają również gry o charakterze edukacyjnym dla różnych kategorii wiekowych. Niekiedy zabawki i gadżety edukacyjne mogą stanowić dopełnienie bardziej rozbudowanych gier edukacyjnych. 

 

Zabawki znane jako smart toys czyli inteligentne zabawki również plasują się w kategorii zabawek edukacyjnych. Są to interaktywne zabawki działające w oparciu o sztuczną inteligencję. Takie zabawki mogą być niezwykle angażujące i oferują szeroki wachlarz aktywności dla małego odkrywcy. Ważne jest natomiast, aby dobierać zabawki odpowiednio do wieku i możliwości naszego dziecka. Zabawki, które będą “przeciążać” dziecko, dostarczając nadmiernej ilości bodźców nie przyniosą pożądanych rezultatów.

 

 Nasza rada: Szeroki wybór zabawek dopasowanych do poszczególnych kategorii wiekowych oferują sklepy internetowe Smyk i Empik. Przed wybraniem się na zakupy warto zajrzeć na portal oncecouponatime.com i skorzystać z aktualnych kodów rabatowych. 

 

(patrz: empik kod rabatowy)

(patrz: smyk kod rabatowy)

 

Jakie korzyści płyną z zabawek edukacyjnych?

 

Zabawki edukacyjne projektowane są z myślą o różnych grupach wiekowych. Dla dzieci w przedziale wiekowym 0-3 lat odpowiednie będą zabawki przede wszystkim oddziałujące na zmysły, zaprojektowane z myślą o zabawie, w której partnerem będzie dorosły. Dzieci w wieku 3-6 lat zazwyczaj swobodnie bawią się już w gronie rówieśników, dlatego w tym okresie warto zaproponować dziecku różnego rodzaju gry i układanki, puzzle, memory, klocki itp.

 

Co wyróżnia zabawki edukacyjne?

 

  • Zachęca dziecko do uczenia się metodą prób i błędów
  • Stymuluje rozwój mowy u dziecka. Dzieci w wieku 0-3 lat zapamiętują słowa zaakcentowane przez drugą osobę w trakcie zabawy i w ten sposób poszerzają swoje słownictwo. Uczą się także zadawania pytań i nazywania problemów.
  • Stanowi wstęp do odkrywania liczb, kształtów geometrycznych i pisma
  • Uczy dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, różnic i podobieństw
  • Wspomaga rozwój społeczny podczas zabaw grupowych
  • Wzmacnia poczucie pewności siebie, sprzyja rozwojowi zdolności przywódczych
  • Gry i zabawy tworzą warunki do swobodnego wyrażania różnych emocji, takich jak złość, radość, zniecierpliwienie czy rozczarowanie.
  • Rozwija wyobraźnię.
  • Sprzyjają ujawnianiu się szczególnych zdolności i predyspozycji we wczesnym wieku. 

Przykładowo jeśli dziecko jest utalentowane muzycznie, zabawka muzyczna może okazać się wstępem do kariery muzycznej w przyszłości

  • Poprawia koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje pracę mikromięśni

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek edukacyjnych?

 

  • Najistotniejszą kwestią jest dopasowanie zabawki do wieku i poziomu rozwoju dziecka. Przeciętny dwulatek wykazuje zupełnie inne możliwości fizyczne i umysłowe niż sześciolatek.
  • Zabawka powinna posiadać cechy, które przyciągną uwagę dziecka. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie przedmiotami emitującymi dźwięki, zabawka wyposażona w mechanizm dźwiękowy z pewnością posłuży jako świetny rekwizyt do zabawy.
  • Zabawki dla dzieci w przedziale wiekowym 0-3 powinny skupiać ich uwagę poprzez wywoływanie różnorakich wrażeń zmysłowych
  • Najlepiej, żeby zabawki miały charakter wielowymiarowy, np. jednocześnie stymulowały zmysł wzroku i słuchu
  • Zabawki dla poszczególnych grup wiekowych nie powinny zawierać elementów, które zagrażałyby zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka w danym wieku, np. ostrych elementów, drobnych części grożących połknięciem itp., a także nie powinny zawierać szkodliwych substancji.
  • Zabawki edukacyjne wykonane z drewna będą szczególnie odpowiednie dla dzieci w wieku 1-3 lat, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i korzyści rozwojowych.
  • Zabawki edukcyjne powinny być kolorowe i przykuwające uwagę.
  • Powinny dać się łatwo umyć. W szczególności najmłodsze dzieci, w wieku 0-3 lat, chętnie wkładają przedmioty ze swojego otoczenia do buzi. Z tego też względu ważne jest regularne mycie i dezynfekcja zabawek.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć