Warszawa

Zapalenie gardła u dziecka - jak szybko reagować przed teleporadą

Zapalenie gardła u dziecka - jak szybko reagować przed teleporadą

Infekcje gardła u dzieci to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt pediatrycznych. Ból i obrzęk gardła, stan zapalny migdałków, często również wysoka gorączka - mogą być spowodowane zarówno przez bakterie, jak i wirusy. Ustalając podłoże zakażenia lekarz ocenia objawy, a w razie wątpliwości zleca wykonanie u dziecka wymazu z gardła. Prawidłowa diagnoza jest kluczowa, ponieważ zapalenie wirusowe gardła leczymy jedynie objawowo, natomiast anginę bakteryjną - antybiotykiem. Obecnie większość wizyt została zastąpiona przez tele-porady, co znacznie ogranicza możliwość prawidłowej diagnozy. Laryngolodzy sugerują, że pomocne w tej sytuacji są testy diagnostyczne na anginę z apteki. Rodzice mogą je wykonać u dziecka samodzielnie w domu w razie, kiedy dziecko rozchoruje się nagle i trzeba szybko reagować.

 

Czy to na pewno zapalenie gardła? 

 

U dzieci stany zapalne gardła mogą przebiegać w inny sposób niż u dorosłych. Charakterystyczne symptomy zakażenia w obrębie gardła i migdałków, takie jak silne zaczerwienienie, ból, zmiany ropne czy gorączka mogą w przypadku pewnych rodzajów infekcji gardła wystąpić z opóźnieniem. U dzieci pierwszymi objawami sugerującymi, że rozpoczyna się proces zapalny mogą być: apatia, markotność, odmowa spożywania pokarmów - niejednokrotnie również zaburzenia ze strony układu pokarmowego (wymioty czy biegunka charakterystyczne dla anginy). Może zdarzyć się również, że obrzęk gardła jest wynikiem procesu alergicznego, który do złudzenia może przypominać zapalenie gardła u dziecka.

 

Jak rozpoznać rodzaj zapalenia?

 

Stany zapalne gardła, są wywoływane przez różne typy patogenów - bakterie, wirusy, grzyby, a nawet pierwotniaki. Jednak dwa pierwsze czynniki chorobotwórcze - bakterie i wirusy - stanowią największy problem. Bakterie wywołują do 25% zapaleń gardła u dzieci, wirusy do 75%. To różnicowanie między tymi dwoma przyczynami infekcji jest kluczowe.

 

Sama ocena objawów może nie dać jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ część zakażeń przebiega bardzo podobnie. Problematycznym jest np. odróżnienie anginy paciorkowcowej od mononukleozy, obie te infekcje u dzieci dają bardzo nasilone objawy gorączkowe, pojawiają się ropne naloty w obrębie migdałków, a węzły chłonne szyjne są znacznie powiększone. W takich wypadkach test z wymazu z gardła na anginę jest niezwykle pomocny.

 

Jak sprawdzić rodzaj zapalenia?

 

 

Jedynym 100% potwierdzeniem podłoża zakażenia jest wykonanie badania wymazu z gardła lub szybkiego testu na anginę.

 

Badanie pomaga potwierdzić lub wykluczyć zakażenie bakteryjne paciorkowcami ropnymi wywołującymi anginę. Jeżeli w wymazie z gardła są paciorkowce - wynik szybkiego testu będzie pozytywny (dodatni). W innym przypadku, gdy paciorkowca ropnego nie ma - wynik szybkiego testu będzie negatywny (ujemny). Wynik ujemy najprawdopodobniej wskazuje, że u dziecka wystąpiło wirusowe zapalenie gardła.

 

 

Szybki test na paciorkowce dostępny w aptekach, jest również bardzo pomocny, gdy nie mamy możliwości bezpośredniej wizyty u lekarza, a jedyna forma konsultacji to rozmowa przez telefon.

 

Czasem zdarza się, że dziecko rozchoruje się nagle np. wieczorem, a rodzic nie wie czy stan dziecka wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Dzięki wykonaniu badania w domu, możemy sprawdzić czy dziecko wystarczy leczyć objawowo, bo jest to niegroźna infekcja wirusowa, czy konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem - bo test wskazuje na anginę ropną.

 

Dlaczego leczenie jest różne w zależności od typu zakażenia?

 

Bakterie leczymy antybiotykiem, wirusy - nie!

To powtarzane przez specjalistów zdanie, jest kluczowe.

 

Leczenie zapalenia gardła u dzieci w przypadku zakażenia wirusowego: 

 

Tak zwane „wirusówki” leczymy jedynie objawowo, to znaczy podajemy leki działające miejscowo, znieczulająco i antyseptycznie oraz w razie konieczności leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Infekcje spowodowane przez wirusy nie powinny być nigdy, w żadnym przypadku leczone antybiotykami. Leki te nie działają przeciwwirusowo, więc nie tylko nie pomagają w zwalczaniu u dzieci infekcji gardła, lecz również osłabiają naturalne mechanizmy odpornościowe m.in. przez nieuzasadnione niszczenie flory bakteryjnej jelit.

 

Leczenie zapalenia gardła u dzieci w przypadku zakażenia bakteryjnego:

 

Infekcje gardła u dziecka, które są wywołane przez paciorkowce ropne zawsze należy leczyć antybiotykiem. Jest to jeden z tych przypadków, kiedy antybiotyk jest uzasadniony.

 

Najczęściej jest to penicylina podawana doustnie w tabletkach. Podanie antybiotyku powoduje, że namnażanie się bakterii jest zahamowane a proces zapalny nie postępuje. Dzięki szybkiej antybiotykoterapii dziecko przestaje zarażać inne dzieci i domowników w ciągu 24 godzin.

Dowiedz się więcej o zapaleniu gardła u dziecka

 

Uwaga na powikłania po niewłaściwym rozpoznaniu i leczeniu zapalenia gardła u dzieci

 

Powikłania po niewłaściwym rozpoznaniu i leczeniu gardła u dziecka są niebezpieczne w przypadku anginy paciorkowcowej. Dzieci nieleczone antybiotykiem staja się nosicielami bakterii co naraża je na wielokrotne, powtórne zachorowania. Dodatkowo u dzieci po przebytym anginowym zapaleniu gardła mogą rozwijać się poważne stany zapalne uszkadzające nerki, serce oraz układ nerwowy. Mogą powstawać również ropnie oraz stany zapalne uszu. W rzadkich przypadkach zbyt późne wykrycie bakterii w gardle może doprowadzić do wstrząsu paciorkowcowego, a nawet rozwoju uogólnionej reakcji, czyli Sepsy.

Więcej na temat rozpoznania zapalenia gardła u dzieci znajdziesz na www.wykryjangine.pl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć