Warszawa

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Jazda samochodem może być wielką frajdą dla każdego, także dla dziecka. Jednakże aby była naprawdę przyjemna musimy mieć pewność, ze jest bezpieczna. Kierowca i dorośli pasażerowie obowiązkowo muszą zapinać się pasami bezpieczeństwa, natomiast dla małego podróżnika koniecznie trzeba kupić specjalny fotelik. Według przepisów ruchu drogowego dzieciak powinien w nim jeździć od urodzenia aż do czasu kiedy osiągnie 150 centymetrów wzrostu.

 

Ponieważ wybór w sklepach stacjonarnych jest bardzo duży, a w Internecie jeszcze większy coraz trudniej jest rodzicom się zdecydować. Zwłaszcza jeśli przychodzi na świat pierwsze dziecko i jeszcze nie mamy w tej materii doświadczenia. Na co zwracać uwagę? Co jest naprawdę ważne, a co ma znaczenie drugorzędne? Jak wybrać dobry towar za który nie przepłacicie? Spróbujmy się dziś nad tym wspólnie zastanowić.

 

Waga i wzrost mają znaczenie

 

Autorzy poradników i znawcy tematu zawsze w pierwszej kolejności sugerują, żebyśmy kupując fotelik samochodowy koniecznie sprawdzili dla jakiego przedziału wagi i wzrostu małych pasażerów jest on przystosowany. Noworodek albo niemowlak na pewno nie może jechać w takim samym siedzeniu jak pięciolatek. W większości przypadków stosuje się podział na następujące grupy:

 

  • grupa 0 - dla dzieci o wadze do 10 kilogramów
  • grupa 0+ - dla dzieci o wadze do 13 kilogramów
  • grupa I - dla dzieci ważących pomiędzy 9 i 18 kilogramów
  • grupa II - dla dzieci o wadze pomiędzy 15 i 25 kilogramów
  • grupa III - dla dzieci o wadze 22 - 36 kilogramów

 

Foteliki samochodowe dla dzieci grupy 0 występują najczęściej w postaci nosidełek wkładanych do samochodu i wyjmowanych razem z dzieckiem. Montowane są tyłem do kierunku jazdy. W siedzeniach grupy następnej nasza pociecha jest przypięta do siedzenia zamontowaną w fotelu uprzężą, którą można dopasować indywidualnie do wzrostu dziecka. Dzieci jeszcze większe mogą już korzystać pasów bezpieczeństwa montowanych w samochodzie.

 

Jednakże pod uwagę trzeba brać również fakt, że różne dzieci nawet o tej samej wadze mogą mieć różny wzrost. Więc jeśli nasza pociecha w foteliku się nie mieści (mimo że teoretycznie powinna) należy się przesiąść na fotel większy.

 

W wielu dobrych sklepach można kupić siedzenie samochodowe dla dziecka uniwersalne, które bardzo łatwo i szybko samodzielnie da się przystosować do każdej lub prawie każdej z powyżej wymienionych grup. Dzieje się to dzięki dużemu zakresowi regulacji i dołączonych specjalnych wkładek. Wprawdzie taki fotelik kosztuje trochę drożej ale jest to wydatek jednorazowy. Za kilka lat nie będzie trzeba się martwić o kupno następnego.

 

Dzieciom kilkuletnim często wystarcza sama podkładka pod pupę. Dzięki temu na samochodowej kanapie zajmuje mniej miejsca i jest wygodniej dla sąsiedniego pasażera. Warto więc sprawdzić czy kupowany fotelik daje możliwość demontażu oparcia.

 

Co to jest ISOFIX?

 

Dziecięcy fotelik samochodowy można przypiąć do siedzenia na dwa różne sposoby. W starszych modelach powszechne jest stosowanie pasów bezpieczeństwa, które trzeba w odpowiedni sposób zaczepić o siedzenie. Coraz popularniejszy staje się jednak system ISOFIX, który pozwala na taki montaż szybko i wygodnie, a przede wszystkim prawidłowo i bezpiecznie. Aby móc z tego korzystać elementy tego systemu muszą być zamontowane zarówno w samochodzie jak też w foteliku. W aucie są to specjalne metalowe ucha umieszczone między siedziskiem a oparciem kanapy samochodowej, natomiast w siedzeniu dziecka pasujące do tych uchwytów zaczepy. Musicie więc przed zakupem sprawdzić czy w Wasz samochód umożliwia takie podpięcie fotela. Dodatkowo dla zabezpieczenia przed przesuwaniem i przechylaniem się fotelika używane są Pas Top Tether i noga stabilizująca.

 

Norma bezpieczeństwa, standard jakości i SIDE BUMPER

 

Każdy specjalista Wam powie, że najłatwiej i najszybciej przekonacie się czy robicie dobry zakup jeśli sprawdzicie czy kupowany sprzęt posiada homologację ECE R44/04 i czy spełnia standard jakości ISO 9001. Przydaje się też system SIDE BUMPER.

 

  • ECE R44/04 - jest to europejska norma bezpieczeństwa wydawana przez akredytowany instytut badawczy na podstawie licznych testów zderzeniowych. Wszystkie samochodowe foteliki dla dzieci powinny taką homologację posiadać.
  • ISO 9001 - jest to międzynarodowa norma standardu jakości jaki powinien spełniać każdy towar wprowadzany do sprzedaży. Jeśli kupujemy produkty z ISO 9001 możemy być pewni, że będziemy z nich zadowoleni.
  • SIDE BUMPER - jest to system ochrony bocznej, który chroni podczas kolizji bocznych pojazdu.

 

Rotacja 360, pranie, wkładki antypotowe, regulowane oparcie

 

Możliwość obracania fotela w różne strony pozwala w szybki sposób ustawić dziecko przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Wybierając model siedzenia warto sprawdzać czy w łatwy sposób możemy zdjąć tapicerkę do prania, a później w równie łatwy sposób nałożyć ją z powrotem. Aby dzieciak w podróży się nie pocił zwłaszcza latem przydadzą się także odpowiednio dopasowane wkładki antypotowe.

 

Gdzie kupić?

 

Tylko w dobrych sklepach. nie na bazarku i nie używane. Możecie bowiem trafić na towar bez atestów albo powypadkowy, który w razie niebezpieczeństwa waszej pociechy nie ochroni. Jeśli nie macie czasu na jeżdżenie i szukanie u różnych sprzedawców stacjonarnych można spróbować znaleźć coś odpowiedniego w Internecie. Na przykład na stronie https://colibro.eu/pol_m_Foteliki-samochodowe-168.html. Ceny fotelików marki Colibro wahają się od niespełna 200 do 400 złotych. Wszystkie modele mają odpowiednie homologacje, zabezpieczenia.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć