Warszawa

Bawełna organiczna - ekologiczne ubrania nie tylko dla najmłodszych

Bawełna organiczna - ekologiczne ubrania nie tylko dla najmłodszych

Czym jest kolekcja bawełny organicznej w Pepco?

 

Bawełna organiczna, tzw. „Organic Cotton” to przeznaczona dla dzieci, niemowląt i dorosłych kolekcja ubrań, wykonana w całości lub częściowo z bawełny organicznej, czyli takiej której uprawy podlegają ścisłym zasadom, gwarantującym najwyższą jakość materiału i troskę o środowisko, jak również dbałość o bezpieczeństwo plantatorów.

 

Tworząc linię „Organic Cotton” dla Pepco, przyświecała nam myśl, aby zaoferować naszym klientom produkty w przystępnych cenach, które będą miały realny wpływ na zrównoważony rozwój, a jednocześnie będą spełniały standardy jakości.

 

Jakie są walory organicznej bawełny?

 

Bawełna organiczna to materiał, który sprawia, że ubrania są miękkie i przyjemne w dotyku, zapewniają komfort termiczny, gdyż są przewiewne i dobrze odprowadzają ciepło od skóry.

 

Jednocześnie włókna bawełny organicznej nie są poddawane obróbce chemicznej, dzięki czemu produkty są na przykład łagodniejsze dla wrażliwej skóry dziecka. Jest to też materiał, który sprawia, że ubrania długo zachowują swoje właściwości, a ich jakość pozostaje niezmienna.

 

Czym dokładnie jest bawełna organiczna? I czym się różni od tradycyjnej?

 

Bawełna to najczęściej wykorzystywane włókno naturalne w przemyśle tekstylnym, charakteryzujące się wytrzymałością, odpornością na wysoka temperaturę, jak również jest przyjazna dla skóry. Bawełna organiczna posiada odmienny proces produkcyjny, gdzie podczas uprawy stosuje się wyłącznie naturalne środki ochronne, a sam surowiec zbierany jest ręcznie. To wszystko sprawia, że produkty wykonane z tego materiału są delikatniejsze dla skóry dziecka i nie mają szkodliwego wpływu na środowisko.

 

W jaki sposób powstaje bawełna organiczna?

 

To proces, w którym na każdym etapie przywiązuje się szczególną wagę do kwestii ochrony środowiska oraz jakości używanych składników, w którym również ogranicza się do minimum zużycie wody.

 

Do uprawy używa się środków naturalnych, podlegających biodegradacji: np. czosnku, kwasu cytrynowego, czy lucerny. Dodatkowo gleba, na której rośnie bawełna organiczna, podlega okresowi trzyletniej „kwarantanny” – w której trakcie do upraw nie są wykorzystywane żadne środki chemiczne. Po tym okresie plantacja może ubiegać się o certyfikat potwierdzający jakość gleby i miano plantacji organicznej.

 

Gdy bawełna trafia do fabryki, do jej  płukania korzysta się z najbardziej delikatnych środków, a do farbowania zebranych włókien używane są wyłącznie barwniki pochodzenia naturalnego. Całość procesu jest regularnie sprawdzana i kontrolowana.

 

W jaki sposób sprawdzacie, czy te wszystkie wymagania są spełniane?

 

W Pepco bardzo ważną kwestią jest dla nas bezpieczeństwo produktów, zwłaszcza tych, które są przeznaczone dla dzieci. W firmie posiadamy zespół ds. kontroli jakości, który odpowiada za nadzór nad wszystkimi produktami wprowadzanymi na rynek.

 

Podczas procesu uprawy bawełny organicznej regularnie prowadzone są badania nad zachowaniem jej naturalnej czystości. Przykładana jest duża waga do edukacji dostawców w zakresie składu wszystkich produktów, jak i metod uprawy bawełny z wykorzystaniem naturalnych środków.

 

Produkcja bawełny organicznej nadzorowana jest przez wyznaczone do tego, zewnętrzne jednostki. Dane te są weryfikowane przez zespół Pepco, dodatkowo, aby sprawdzić, czy dostawcy stosują się do naszych wymagań, prowadzimy kilkustopniowy system testów, który polega na weryfikacji dokumentów otrzymanych od dostawców oraz badaniach laboratoryjnych w akredytowanych instytutach.

 

Jak najlepiej  dbać o ubrania z bawełny organicznej?

 

Włókna bawełny organicznej są mocne i wytrzymałe, dlatego ubrania wykonane z tego materiału można bez obaw prać w pralce automatycznej, stosując się do instrukcji zawartych na wewnętrznej etykiecie produktu.

 

Rozmowa z Agnieszką Wojdat, kierownikiem działu jakości w Pepco

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć