Warszawa

Potrzebujesz poćwiczyć w domu? Sprawdź jak wybrać odpowiedni materac gimnastyczny

Potrzebujesz poćwiczyć w domu? Sprawdź jak wybrać odpowiedni materac gimnastyczny

Planujesz zacząć treningi w domu? Przeczytaj i dowiedz się, jaki materac gimnastyczny będzie dla Ciebie najlepszy!
 

Chcesz zmienić coś w swoim życiu i zainwestować swój czas w sport? Treningi w domu to doskonały pomysł na pozbycie się codziennej rutyny. Pamiętaj jednak, że jakość treningów oraz Twoje nastawienie do nich, zależy również od sprzętu, jaki będziesz do tego używać. Nie ma bowiem nic gorszego wyposażenie sportowe o wątpliwej jakości. Dlaczego? Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo, komfort i wygoda zawsze powinny być na pierwszym miejscu. Dowiedz się więc, na co konkretnie należy zwracać uwagę aby wybrać dobry  materac do ćwiczeń!

 

Materiał, z którego wykonano materac

 

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze materaca gimnastycznego stanowi materiał, z jakiego go wykonano. Jeżeli szukasz taniego, lecz sprawdzonego sprzętu, doskonałym wyborem będzie zakup materaca ze skóry syntetycznej. Materiał ten charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest wytrzymały i nie ulega odkształceniom. Musisz jednak pamiętać o tym, by w trakcie treningów nie używać butów. W przeciwnym wypadku skrócisz jego żywotność. Jeżeli jednak wytrzymałość jest Twoim największym priorytetem - dobrą decyzją będzie zakup materaca z plawilu. Materiał ten jest o wiele bardziej odporny - nie pęka ani się nie przeciera.

 

Solidne wypełnienie 

 

Równie ważnym aspektem jest to, czym wypełniono materac gimnatyczny od wewnątrz. Za najgorsze uchodzą te, które wykonano przy użyciu zwykłej pianki tapicerskiej. Ich największą wadą jest tempo, z jakim się odkształcają. Jeżeli więc nie chcesz wyrzucić pieniędzy w błoto, zastanów się nad zakupem czegoś bardziej solidnego. Znakomicie nadaje się do tego wtórnie spieniana pianka poliuretanowa. Posiada ona na tyle dużą gęstość, że wypełniony nią materac, nie będzie się zbijać.

 

Materac gruby czy cienki? Twardy czy miękki? 

 

Te parametry powinny być dopasowane do tego, w jaki sposób planujesz wykorzystywać materac treningowy. Do zwykłej gimnastyki, jogi lub pilatesu śmiało możesz sięgnąć po materace miękkie. Wielu specjalistów rekomenduje ich używanie również w przypadku dzieci. Materace twarde sprawdzają się natomiast w przypadku sztuk walki. Grubość dostępnych na rynku materacy wacha się pomiędzy 5 a 10 cm. 

 

Rozmiar ma znaczenie

 

Ostatnim, lecz równie istotnym aspektem jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Naturalne jest to, że ma być on dopasowany do Twojego ciała oraz potrzeb. Dostępne w sprzedaży modele standardowo wynoszą 150 x 100 cm. Nie oznacza to jednak, że to jedyne z możliwych wymiarów. Dużą popularnością cieszą się także materace gimnastyczne o wymiarach 200 x 120 cm. Jeżeli potrzebny Ci sprzęt o większej powierzchni treningowej śmiało możesz skorzystać z kilku, połączonych ze sobą materacy. Pamiętaj jednak, że ich rozmiar przekłada się także na sposób ich przechowywania. Większy materac wymaga więcej przestrzeni. Przy zakupie warto więc przyjrzeć się temu, w jaki sposób się go składa.  

 

Gdzie szukać materaca do treningów?

 

Wybór właściwego sprzętu dotyczy także miejsca, w którym go zakupujesz. W tym celu warto czytać opinie innych klientów sklepów. Dobra hurtownia sportowa powinna posiadać szeroki asortyment, w której kupisz każdą wersję materacu.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć