Warszawa

Co podać dziecku na ból zęba, głowy czy po kontuzji ręki?

Co podać dziecku na ból zęba, głowy czy po kontuzji ręki?

Źle dobrane leki do rodzaju, przyczyn i natężenia bólu mogą wywołać powikłania zdrowotne. Podczas wyboru farmaceutyków należy też zwrócić uwagę na wiek chorej osoby. Dotyczy to szczególnie najmłodszych użytkowników, których niedojrzałe organizmy dobrze reagują na wąską grupę substancji czynnych.

 

Jakie leki przeciwbólowe są bezpieczne dla dziecka?

 

Odpowiadając na potrzebę niesienia pomocy zatroskanym rodzicom i opiekunom maluchów, rynek farmaceutyków oferuje wiele leków dostępnych bez recepty. Wiele pytań i dylematów może jednak przysporzyć wybór tego najbardziej adekwatnego do rodzaju, przyczyn i natężenia dolegliwości. Ze względu na dużą zmienność dojrzewającego organizmu młodego człowieka dotyczącą m.in. innego czasu wchłaniania i stopnia tolerowania substancji czynnych zawartych w lekach niż u dorosłych, farmakoterapia u dzieci jest bardziej wymagająca, a dawkowanie wybranego leku należy ustalać indywidualnie dla stanu zdrowia i wieku. Silniejsze leki, takie jak Ketonal można bezpiecznie podać młodzieży powyżej 15 roku życia. 

Źle dobrane leki mogą przynieść odwrotny efekt terapeutyczny od zamierzonego, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór preparatu leczniczego dedykowanego danej grupie wiekowej, w której znajduje się obciążonym bólem podopieczny. Bezwzględnie nie należy podawać maluchom leków dla dorosłych, zmniejszając tylko dawkę. Kilkumiesięczne bobasy oraz dzieci w wieku szkolnym dobrze reagują tylko na wąską grupę leków zawierających substancje czynne takie, jakie jak ibuprofen czy paracetamol. W farmakoterapii dziecięcej, podobnie jak w leczeniu dorosłych, stosuje się zwykle tzw. dawki standardowe opracowane w oparciu o masę lub powierzchnię ciała dziecka, która stanowią ułamek dawki stosowanej standardowo u dorosłych.

 

Dla bezpieczeństwa i powodzenia kuracji przeciwbólowej, przeciwzapalnej czy przeciwgorączkowej, należy bezwzględnie stosować się do wytycznych zawartych w ulotce informacyjnej dołączonej do opakowania leku lub zaleceń farmaceuty. Warto przy tym pamiętać, że tak ustalone dawkowanie nie zawsze przynosi optymalne rezultaty u wszystkich użytkowników. Na skuteczność leczenia wpływają również indywidualne cechy malucha, reakcja alergiczna na składniki leku, wydajność układu immunologicznego czy stan zdrowia.

 

Domowe sposoby na ból

 

Oprócz podania środków przeciwbólowych można również podjąć próby niesienia pomocy z wykorzystaniem nieinwazyjnych metod, zwłaszcza kiedy dolegliwości nie są silne. Ponadczasowym sprawdzonym sposobem na ból gardła i kaszel jest syrop z miodu, czosnku, cebuli i soku z cytryny. Mikstura nie tylko ma właściwości antybakteryjne i kojące, ale też dobrze smakuje. Na zadrapania, ukąszenia owadów i poparzenia słoneczne cenna może okazać się pasta z sody oczyszczonej i wody lub aloes. Mieszanka i wyciąg roślinny łagodzą obrzęki i stany zapalne, przyspieszają regenerację tkanek, niwelują świąd i pieczenie skóry. Na ból głowy można zastosować zimne okłady na czoło i skronie a w przebiegu bólu brzucha warto stosować ciepłe kompresy, działające rozluźniająco. Szukając sposobów na łagodzenie nieprzyjemnych objawów, warto przede wszystkim ustalić przyczynę problemów zdrowotnych.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć