Warszawa

Montessori - dlaczego jest takie dobre dla kreatywnego rozwoju dziecka

Montessori - dlaczego jest takie dobre dla kreatywnego rozwoju dziecka

Od lat metody nauczania stosowane w szkołach są co jakiś czas krytykowane nie tylko przez uczniów czy rodziców, ale również przez samych nauczycieli. Tradycyjny model narzuca pewne zasady nauczania. Na szczęście istnieją również alternatywne sposoby nauki – i jedną z nich jest metoda Montessori, która staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Na czym polega ta metoda? Czym różni się od tradycyjnych metod?,  Czy można samodzielnie uczyć swoje dziecko za pomocą tej metody? I czy w Polsce można znaleźć placówki oferujące dzieciom naukę wedle metody Montessori?

 

Czym jest metoda Montessori?

 

Najprościej rzecz ujmując, metoda Montessori to system wychowawczy przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym. Została stworzona przez Marię Montessori około 150 lat temu. W tej metodzie niezwykle istotne jest środowisko, odpowiednie pomoce naukowe oraz dobrze przeszkoleni nauczyciele, którzy wiedzą, co mają robić. Metoda Montessori podchodzi do dziecka w sposób całościowy, pozwalając mu tym samym na równomierny rozwój we wszystkich sferach życia. Dziecko, które jest uczone za pomocą tej metody, ma rozwinięte zdolności społeczne, emocjonalne oraz fizyczne.

 

Jakie są założenia metody Montessori?

 

Metoda Montessori ma wiele założeń. Głównym z nich jest uczenie dzieci poprzez działanie. To od dzieci i ich aktywności, często spontanicznej, zależy zdobywanie wiedzy oraz umiejętności. Nauczyciele nie prowadzą zajęć, nie wymuszają na dziecku nauki konkretnych tematów, ani żadnych działań. Jedynie z nim współpracują.

 

Kolejnym założeniem metody Montessori jest samodzielność dziecka. Dziecko w placówce Montessori może samo wybrać sobie miejsce, w którym będzie zdobywało wiedzę, może indywidualnie podjąć decyzję, czego będzie się uczyć i czy będzie się uczyć samo, czy z kimś. Dziecko może wybrać także długość czasu, jaki przeznaczy na edukację. Oprócz dwóch powyższych założeń, istotna jest jeszcze koncentracja. W metodzie Montessori przykłada się wagę do tego, aby dzieci wykonywały wybrane przez siebie zadania dokładnie i systematycznie. Dodatkowo, w metodzie Montessori zwraca się także uwagę na porządek, ponieważ dzieci są uczone utrzymywania czystości w miejscu swojej pracy. Oprócz tego, dużą uwagę zwraca się również na to, aby dziecko pracowało w ciszy oraz by uczyło się reguł społecznych. Przeważnie dzieci są mieszane i nie są w tym samym wieku, co pozwala im na wzajemne uczenie się od siebie.

 

Ponadto, warto mieć świadomość, iż podczas nauki metodą Montessori, każde dziecko ma wybrany indywidualny tok rozwoju, dostosowany do jego tempa i możliwości wykonywania poszczególnych zadań. Nie można także zapominać o roli nauczyciela, który ma przede wszystkim za zadanie obserwować dziecko, to co robi czy to w jaki sposób się rozwija. Obowiązkiem nauczyciela jest być dla dziecka przewodnikiem.

 

Czym różni się metoda Montessori od tradycyjnego nauczania dzieci?

 

Główną różnicą pomiędzy metodą Montessori, a metodą tradycyjną, jest to, że dzieci uczą się z wykorzystaniem wszystkich swoich zmysłów. W tradycyjnej szkole, dzieci uczą się, słuchając nauczyciela i pisząc notatki. Natomiast w placówkach Montessori dzieci mogą poruszać się, poznawać świat dotykiem, a także używać zmysłu węchu. Ponadto, w metodzie Montessori, każde dziecko ma praktycznie indywidualny kierunek, w którym się rozwija. Metoda Montessori to także wzbudzanie w dziecku autodyscypliny i motywacji, ciekawości świata i samodzielności. Tych rzeczy nie da się niestety uświadczyć w drylu, jaki narzuca dziecku tradycyjny model nauczania.

 

Czy są potrzebne jakieś pomoce naukowe do prowadzenia zajęć w stylu Montessori?

 

Tak, do prowadzenia zajęć metodą Montessori są potrzebne różnorodne pomoce naukowe. Do nauki algebry przeważnie wykorzystywane są wrzeciona bądź koraliki, geografia to globusy i mapy-puzzle, a do nauki alfabetu lub obcych języków wykorzystywane są specjalne karty. W placówkach stosujących metodę Montessori dostępne są specjalne pomoce, które można kupić także w sklepach dla dzieci, czy przez Internet. Nie trzeba jednak kupować wszystkich pomocy, można je także samodzielnie wykonać.

 

Czy w Polsce funkcjonują placówki Montessori?

 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w Polsce funkcjonują placówki Montessori, do których można posłać swoje dzieci. Tak, w Polsce funkcjonują tego typu placówki, jednak warto mieć świadomość tego, że są one płatne. Niestety, nie są to bezpłatne placówki, przez co nie każdy może sobie pozwolić na to, aby posłać tam swoje dziecko. Jednak w Polsce funkcjonują zarówno przedszkola, jak i szkoły, w których wykorzystywana jest metoda Montessori.

 

Czy można samemu uczyć dziecko metodami Montessori?

 

Zdecydowanie warto poczytać o metodach Montessori i wykorzystać je także w swoim domu. Na pewno to nie zaszkodzi, a może pomóc. Dziecko dzięki temu będzie w stanie przyzwyczaić się do tych wyjątkowych metod, a co z tym związane, idąc do przedszkola, będzie dokładnie wiedziało, czego się spodziewać. Oczywiście warto wyposażyć się w specjalne pomoce naukowe, które wspomogą rozwój dziecka. Co ważne, wielu z takich pomocy nie musimy kupować, można je wykonać samodzielnie.

 

Warto wiedzieć, że w domowej edukacji wcale nie trzeba wypełniać wszystkich założeń metody Montessori. Można je wprowadzać powoli, aby dziecko mogło się do nich przyzwyczaić.

 

W jakie pomoce naukowe Montessori warto zainwestować?

 

Jeżeli chcemy  wprowadzić metodę Montessori w domu, należy zapewnić dzieciom możliwość obserwowania tego, co robimy sami. Dobrze sprawdzą się zatem wszelkiego rodzaju produkty, takie jak Kitchen Helper, na które dziecko może wejść, aby móc przyglądać się czynnościom, które wykonują jego rodzice w kuchni.  Kitchen Helper to rodzaj regulowanego podestu, który pozwoli dziecku w sposób bezpieczny uczestniczyć w czynnościach związanych z przygotowywaniem czy podawaniem posiłków.

 

Oprócz Kitchen Helper dobrą pomocą naukową w stylu Montessori może okazać się także deska balansująca.  Dzięki niej Twoje dziecko będzie w stanie poprawić swoją koordynację ruchową, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc. Ze względu na swoją prostą konstrukcję, deska dobrze wpływa również na wyobraźnię dziecka. Warto także wspomnieć o tym, że dobrze wykonana deska balansująca jest w stanie udźwignąć do 200 kilogramów, mogą więc z niej korzystać nawet osoby dorosłe.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć