Warszawa

Jak zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie zimą?

Jak zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie zimą?

Gdy dni stają się coraz krótsze, a przez większość czasu słońce chowa się za chmurami, wielu z nas dotykają spadki nastroju. Chłodne powietrze i niska temperatura sprzyjają ponadto rozwojowi infekcji. Dlatego warto dbać o zdrowie i dobry nastrój przez cały rok. Również zimą!

 

ZACZNIJ OD DIETY

 

Produkty spożywcze znacząco różnią się od siebie wartością odżywczą, a ich odpowiedni dobór pomoże Ci zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Prawidłowe odżywianie polega na dostarczaniu niezbędnych składników odżywczych, które posłużą do generowania energii oraz utrzymania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu1.

 

JAKIE PRODUKTY MAJĄ WYSOKĄ WARTOŚĆ ODŻYWCZĄ?

 

Duży wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie ma nie tylko ilość, ale także jakość pożywienia. Dlatego na co dzień warto sięgać po produkty, które dostarczają zarówno energii, jak cennych składników odżywczych.

 

CO WARTO JEŚĆ ZIMĄ?

 

1. CHUDE MIĘSO I RYBY

Przede wszystkim warto sięgać po drób i ryby - to dobre źródła białka, które ma m.in. wpływ na odczucie sytości2. Ponadto tłuste ryby, zwłaszcza węgorz, łosoś i śledź, zawierają bardzo dużo witaminy D3.

 

2. MLEKO I PRODUKTY MLECZNE

Produkty z tej grupy w codziennej diecie dostarczają cennych składników mineralnych: potasu, fosforu, magnezu, cynku i witamin z grupy B: ryboflawiny, niacyny, witaminy B6 i B12, dlatego nie powinno ich zabraknąć w Twoim jadłospisie.

 

3. PEŁNOZIARNISTE PRODUKTY ZBOŻOWE

Pełnoziarnisty makaron czy chleb to świetne źródła węglowodanów, które pokryją aż 30% energii Twojej dziennej racji pokarmowej. Pamiętaj, aby każdy posiłek w ciągu dnia zawierał produkty z tej grupy3.

 

4. WARZYWA I OWOCE

Codziennie spożywaj ok. 0,5 kg warzyw i owoców. Podziel tę ilość na 5 porcji, w proporcjach: ¾ warzywa i ¼ owoce. Produkty te dostarczą Ci wielu witamin, pomagając zadbać o dobre samopoczucie i zdrowie!

 

NUTRI-SCORE - WSPARCIE W PRAWIDŁOWYM ODŻYWIANIU

 

W dobie ciągłego pędu i szybkich zakupów, ciężko nam wygospodarować czas na dokładne studiowanie tabel wartości odżywczych, umieszczonych na etykietach poszczególnych produktów. Z pomocą przychodzi wówczas system Nutri-Score, który działa jak swego rodzaju kalkulator wartości odżywczej. Ułatwia on podejmowanie prawidłowych wyborów żywieniowych w oparciu o uproszczone oznakowanie, które możesz znaleźć z przodu opakowania wybranych produktów.

 

NUTRI-SCORE - CO TO JEST?

 

Jest to system znakowania żywności, który w intuicyjny i zrozumiały dla konsumenta sposób przedstawia wartość odżywczą oznakowanych produktów. Oznaczenie ma postać prostego kodu, opartego na wyróżnieniu jednej z pięciu liter od A do E, z których każda pokazana jest na tle innego koloru.

 

Produkty oznaczone kolorem zielonym i literami A, B to produkty o wysokiej wartości odżywczej, które warto spożywać częściej lub w większej ilości, kolorem żółtym i literą C – umiarkowanie, a produkty oznaczone kolorem pomarańczowym, czerwonym i literami D, E to produkty, które należy spożywać rzadziej lub w mniejszej ilości, ponieważ zawierają większą ilość składników, które powinniśmy na co dzień ograniczać4.

 

KTÓRE FIRMY STOSUJĄ SYSTEM NUTRI-SCORE?

 

System Nutri-Score uzyskał poparcie WHO Europe oraz organizacji konsumenckiej BEUC. W Polsce także uzyskał pozytywne opinie instytucji rozpatrujących go pod kątem żywieniowym i konsumenckim.

 

System, ułatwiający odczytywanie wartości odżywczej, zyskuje na popularności i coraz częściej pojawia się na produktach spożywczych. Oznakowanie w ramach Nutri-Score można znaleźć m.in. na wybranych produktach firmy Danone - https://danone.pl/nutri-score/.

 

ZADBAJ O ODROBINĘ RUCHU

 

Mądre i świadome wybory produktów spożywczych to podstawa prawidłowego odżywiania. Kolejnym, niemniej ważnym zachowaniem prozdrowotnym, jest dbałość o aktywność fizyczną. Popołudniowy spacer, rowerowa przejażdżka czy jogging to nie tylko wspaniały sposób na zachowanie sprawności fizycznej. Taki wysiłek sprzyja także wydzielaniu się endorfin, czyli hormonu szczęścia - to świetny sposób na to, by cieszyć się dobrym samopoczuciem nawet zimą!

 

1.Woźniak, M., Brukwicka, I., Kopański, Z., Kollár, R., Kollárová, M., & Bajger, B. (2015). Zdrowie jako wypadkowa działania różnych czynników. JCHC, 4, 15-20.

2.Skotnicka, M., & Duraj, N. (2015). Rola składników odżywczych w regulacji sytości organizmu. Ann. Acad. Med. Gedan, 45, 79-87.

3.Pilch, W., Janiszewska, R., Makuch, R., Mucha, D., & Pałka, T. (2011). Racjonalne odżywianie i jego wpływ na zdrowie. Hygeia Public Health, 46(2), 244-248.

4.https://danone.pl/nutri-score/

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć