Warszawa

Kolagen dla dzieci - w czym pomaga?

Kolagen dla dzieci - w czym pomaga?

Kolagen to rodzaj białka, które najczęściej występuje w ludzkim organizmie. Stanowi on podstawowy budulec tkanki łącznej, odpowiedzialny za stan skóry, kości i mięśni. Wzmożone zapotrzebowanie na kolagen występuje w okresie wzrostu, gdy następuje intensywny rozwój układu mięśniowo-szkieletowego. Z kolei z upływem czasu większość objawów starzenia się związana jest z degeneracją włókien kolagenowych. Odpowiedzią na potrzeby organizmu na różnych etapach jego rozwoju są innowacyjne suplementy i kosmetyki, zawierające łatwo przyswajalny kolagen naturalny.

 

Czym jest kolagen?

 

Aż 30% białek, budujących ludzkich organizm stanowi kolagen – występuje on w skórze, mięśniach, ścięgnach, więzadłach, ale nie tylko. Znaleźć go można także w naczyniach krwionośnych, kosmkach jelitowych, rogówce oka czy zębach. Aby lepiej wyobrazić sobie działanie kolagenu, można porównać go do „kleju”, który spaja fragmenty tkanki łącznej, nadając jej określoną strukturę. Synteza kolagenu odbywa się w fibroblastach – komórkach skóry właściwej. Cząsteczki kolagenu przypominają sznur – długie aminokwasy skręcają się w grube łańcuchy, tworząc tzw. potrójne helisy. Połączone ze sobą skupiska helis nazywane są fibrylami. Relatywnie duży rozmiar cząstek kolagenu pozwala mu pełnić rolę rusztowania, podtrzymującego tkankę łączną. Brak kolagenu przyspiesza degenerację stawów, osłabia kości i znacząco pogarsza stan skóry i włosów.

 

Źródła kolagenu.

 

Odpowiednia dieta może pomóc w dostarczeniu składników, które pomagają organizmowi w syntezowaniu kolagenu. Należą do nich przede wszystkim dwa aminokwasy, glicyna i prolina, które umożliwiają wytwarzanie prekursora kolagenu – prokolagenu. Źródłem glicyny są skórki wieprzowe, skórki drobiowe, bulion kostny i żelatyna bydlęca, prolina występuje w białkach jaj, kapuście i produktach mlecznych. Uważa się, że różnego typu galarety na bazie żelatyny, salcesony, potrawy z nóżek wieprzowych stanowią dobre źródło kolagenu, jednakże dieta ta ma pewne mankamenty – jest tłusta, kaloryczna, zawiera dużo cholesterolu i wymaga dość specyficznych upodobań kulinarnych.  Do syntezy kolagenu niezbędna jest także witamina C, występująca obficie w owocach dzikiej róży, natce pietruszki i cytrusach oraz wysokojakościowe białko, obecne w chudym mięsie i rybach.

 

Suplementacja kolagenu

 

Alternatywą dla żelatyny i tłustych, mięsnych dań są doustne suplementy, zawierające kolagen oraz kosmetyki z tym składnikiem, aplikowane bezpośrednio na skórę. Jednak pewnym problemem jest duży rozmiar cząstek tego białka. Powszechnie w różnego typu preparatach stosuje się hydrolizowany kolagen pochodzenia zwierzęcego, którego cząstki zostały rozbite na mniejsze elementy. Jednak w tej formie staje się on całkowicie nieaktywny biologicznie, niezdolny do działania na poziomie rozwojowym. Czy wobec tego możliwa jest skuteczna suplementacja kolagenu?

 

Innowacyjne odkrycie – naturalny kolagen rybi

 

Kolagen naturalny ma tę przewagę nad hydrolizowanym, że zachowuje swoje biologiczne właściwości w temperaturze do 28°C. Prace nad nim zostały zainspirowane odkryciem polskich naukowców z l. 80 XX w., którzy ze skór ryb pozyskali metodą hydratacji rozpuszczalny w wodzie kolagen, zachowujący swoją strukturę potrójnej helisy i pełną aktywność biologiczną. Odkrycie to zrewolucjonizowało przemysł kosmetyczny, ponieważ w kontakcie z ciałem ludzkim o temp. 36,6°C kolagen naturalny rozpada się na peptydy i aminokwasy, które są w stanie pokonać warstwę naskórka, wniknąć do fibroblastów w skórze właściwej i pobudzić je do produkcji nowych włókien kolagenowych. Obecnie jest to najskuteczniejsza, nieinwazyjna metoda dostarczenia skórze wszystkich komponentów, które uruchomią jej mechanizm autoregeneracji i naturalnej syntezy kolagenu na poziomie komórkowym.

 

Kolagen w walce z objawami starzenia się

 

Jędrna i napięta skóra, elastyczne stawy, mocne kości mają jeden wspólny mianownik – kolagen. Niestety, z wiekiem ilość kolagenu w organizmie spada, a jego jakość ulega pogorszeniu, co przejawia się zmianami zwyrodnieniowymi w stawach czy pogorszeniem się stanu skóry. Istnieją także inne czynniki, które uszkadzają włókna kolagenowe. Należy do nich przede wszystkim dieta zwierająca zbyt duże ilości cukrów, promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska, choroby autoimmunologiczne (np. toczeń) czy palenie papierosów. Sposobem na zatrzymanie tego niekorzystnego procesu jest przyjmowanie wysokiej jakości kolagenu, czy to w formie doustnej, czy w postaci preparatów do pielęgnacji skóry.

 

Kolagenowa pielęgnacja skóry

 

Wysokiej jakości kosmetyki powinny zawierać kolagen naturalny, w formie zdolnej wniknąć w głąb komórek – znajduje się on na przykład w serii Kolagen Platinum firmy Colway. Ich skład jest uproszczony do minimum – nie ma w nich parabenów, syntetycznych barwników czy kompozycji zapachowych, oleju parafinowego ani silikonów. Dzięki temu są one bezpieczne dla skóry wrażliwej i alergicznej. Doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry dojrzałej, wiotczejącej oraz zmęczonej. Ich działanie opiera się na aktywnej regeneracji włókien kolagenowych skóry, dzięki czemu odzyskuje ona jędrność, sprężystość i odpowiednie napięcie. Poza tym, usuwają one zmiany pigmentacyjne różnego pochodzenia i wyrównują koloryt skóry. Mimo że kolagenowe kosmetyki pojawiają się głównie w kontekście walki z oznakami starzenia, nie jest to ich jedyne działanie. Można je również stosować do pielęgnacji skóry z problemami, takimi jak trądzik pospolity czy różowaty, popękane naczynka, blizny oraz odwodnienie. Przyspieszą regenerację po inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej czy intensywnej ekspozycji na słońce. Kolagen pobudza procesy autoregeneracji w komórkach, łagodzi objawy stanów zapalnych, przyspiesza gojenie mikrourazów skóry i intensywnie nawilża. W serii Platinum dostępne są również kosmetyki z kolagenem z alg zieleniowych, przeznaczone dla wegan i wegetarian.

 

Kolagen – nie tylko dla dorosłych

 

Kolagen nie tylko skutecznie radzi sobie z objawami starzenia się skóry, ale także stymuluje wzrost tkanek łącznych w okresie rozwojowym. Kolagen jest niezbędny w diecie dzieci i nastolatków, ponieważ bierze on udział w budowie kości, tworząc rodzaj „sieci”, w którą wychwytane są substancje mineralne: wapń i fosfor. Stanowi również budulec mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, które eksportują tlen i składniki odżywcze. W okresie intensywnego wzrostu, gdy układ szkieletowy i sercowo-naczyniowy stale się rozwijają, występuje zwiększone zapotrzebowanie na ten typ białka. Aminokwasy zawarte w kolagenie mogą także uszczelniać komórki błony śluzowej jelita cienkiego, zapobiegając degradacji tzw. kosmek jelitowych, które odpowiadają za wchłanianie pokarmów, a pośrednio mają także wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego. Poza tym, kolagen stanowi bogate źródło glicyny, aminokwasu niezbędnego do prawidłowej pracy mózgu. Odpowiada ona za pamięć i koncentrację, a także pozwala wyciszyć i zrelaksować układ nerwowy oraz zapewnia dobrą jakość snu, który u dzieci jest niezbędny do prawidłowego rozwoju.

 

Jak wybrać kolagen dla dzieci?

 

W dietę dziecka czy nastolatka trudno byłoby wprowadzić potrawy z dużą ilością kolagenu, warto więc suplementować to białko w postaci bezpiecznego preparatu opartego na kolagenie naturalnym, jak np. BabyCol. Preparat ten zawiera wysokiej jakości, łatwo przyswajalny, naturalny kolagen, który wspomoże zdrowy rozwój układu szkieletowego, układu sercowo-naczyniowego, zębów i skóry. Dodatek naturalnej witaminy C z ekstraktu z dzikiej róży ułatwia syntezę kolagenu, a witaminy D i K wspomagają działanie układu odpornościowego.

 

Dlaczego warto wybrać kolagen naturalny?

 

Kolagen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu – jest on intensywnie wykorzystywany do budowy tkanki łącznej w okresie wzrostu, następnie jego poziom pozostaje stabilny do ok. 25 roku życia, po czym jakość włókien kolagenowych zaczyna się stopniowo pogarszać. Żywność bogata w kolagen nie cieszy się dużą popularnością, poza tym nie nadaje się do częstego spożywania z uwagi na wysoką zawartość tłuszczu i cholesterolu. Sięgając po suplementację czy kosmetyki, warto wybrać kolagen naturalny, pozyskiwany w procesie hydratacji z ryb, ponieważ tylko w tej formie jest on w stanie penetrować do wnętrza komórek i pobudzać je do intensywnej regeneracji włókien kolagenowych.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć