Warszawa

Rezerwaty drobnych przyjemności

Rezerwaty drobnych przyjemności

Miejsca, gdzie czas płynie wolniej, ludzie uśmiechają się do własnych myśli, ulegają pokusom poznania: autora, gatunku, świata, a czasami… sąsiada, który tak jak oni przysiadł nad filiżanką kawy w przerwie od zgiełku i zabiegania.

 

Urządzone ze smakiem, z pomysłem i fantazją, czasami z odrobiną szaleństwa uwrażliwiają, zachwycają i relaksują.

 

Takie miejsca są rozsiane po całej Polsce. To księgarnie kameralne. Czasem prowadzone od pokoleń, czasem drżące o przetrwanie w świecie wielkich księgarskich biznesów. Każdego dnia otwierają drzwi i siebie na ludzi, doradzają, zarażają, pokazują na półkach jak na dłoni gusty i zachwyty osobiste. 

 

Wchodzimy między regały, w przestrzeń niemal osobistą osób pracujących a Ci… cóż, znów wyjątkowi.. humaniści, idealiści, a w końcu specjaliści, bo książki to ich cały świat, a księgarnia to nie tyle biznes co sposób na życie.

 

Z takimi osobami Fundacja Czas Dzieci nagrywa podkasty. Pokazuje ich świat, dyskutuje o książkach, ale też prosi o podpowiedzi dla rodziców i dzieci. Bo w księgarniach niezależnych pracują specjaliści jakich mało. Od jakich książek i kiedy zacząć przygodę z literaturą? Które książki pomogą w nauce czytania? Co podsunąć wielbicielowi komiksów pod choinkę, by go zaskoczyć, a co sportowcom, którym z książką nie do twarzy? To tylko niektóre z zagadnień poruszanych w odcinkach.

 

Agnieszka Karp-Szymańska - dyrektor programowy fundacyjnych projektów, wie do jakich skarbów najtrudniej dotrzeć współczesnym rodzicom ze względu na zalew nowości i o te z premedytacją wypytuje. W rezultacie spontaniczne rozmowy, pełne zachwytów i potrzeby dzielenia się tym co najlepsze są zaproszeniem do intelektualnej i estetycznej przygody w fantastycznym towarzystwie.

 

 

 

 


Podkasty realizowane są w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Zdjęcie w nagłówku pochodzi z oficjalnego profilu FB księgarni Karakter.

 

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć