Warszawa

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o roli jelit w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Napisano o tym wiele książek, które tłumaczą, jak ważna jest mikroflora jelit. W globalnej modzie na bycie zdrowym, szukamy coraz więcej rozwiązań, które nam to zdrowie zapewnią. Niestety często zapominamy o absolutnych podstawach. Nie istnieje dla każdego człowieka jeden przepis na zachowanie zdrowia. Podobnie jest z probiotykami.

 

Jak działają probiotyki?

 

Probiotyki uzupełniają mikroflorę naszych jelit w dobre bakterie, które budują naszą odporność, odpowiadają za metabolizm oraz zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim tworzą w obrębie przewodu pokarmowego barierę przeciw chorobotwórczym bakteriom. Probiotyki stosowane są zazwyczaj w przypadku takich schorzeń jak:

 

  • biegunka, również biegunki poantybiotykowa;
  • zespół jelita nadwrażliwego, choroba Crohna, stany zapalne jelit;
  • infekcje intymne;
  • infekcje dróg moczowych;
  • atopowe zapalenie skóry oraz inne reakcje alergiczne;
  • hipercholesterolemia.

 

Na czym polega szczepozależność probiotyku?

 

Należy jednak pamiętać, że pomimo tego, co obiecują często producenci, nie istnieje jeden cudowny probiotyk na wszystkie wymienione wyżej przypadłości. Jedną z podstawowych wytycznych jest szczepozależność. Po czym poznać szczepozależne probiotyki?

 

Szczepozależność jest pojęciem rozumianym jako określony szczep bakterii zawarty w probiotyku, który korzystnie wpływa na dany problem ze zdrowiem. Aby uznać dany preparat za skuteczny, należy dokładnie przeanalizować skład i rodzaj zawartych w nim szczepów. Jak to zrobić poprawnie?

 

Aby szczep był probiotyczny, musi spełnić wymogi, które znajdują swoje odzwierciedlenie w oznaczeniu:

 

  • nazwie rodzajowej;
  • nazwie gatunkowej;
  • oznaczeniu literowo-cyfrowym.

 

Dobrym przykładem jest tu np. Lactobacillus rhamnosus Pen. Ważne również, aby sięgać po lek, a nie suplement. Pamiętajmy, że suplementy to kategoria preparatów, które nie są badane tak restrykcyjnie jak leki i nie muszą wykazywać skutecznego działania.

 

Na to zwróć uwagę, wybierając probiotyk dla siebie

 

Wybierając lek dla siebie, wiemy już, że musi zawierać przebadane, szczepozależne probiotyki. To, po jakie szczepy sięgamy, powinno zależeć od rodzaju przypadłości. Probiotyki ginekologiczne zazwyczaj mają formułę kapsułek dopochwowych, aby jak najskuteczniej trafiać w miejsce infekcji. Probiotyki doustne mogą mieć postać kapsułek lub proszku. Ten ostatni, w formie napoju, jest szczególnie zalecany do podawania dzieciom. Pamiętajmy jednak, że kluczem do skuteczności wybieranego probiotyku jest zawsze dokładne zapoznanie się z jego składem oraz konsultacja z lekarzem.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć