Warszawa

Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

Przed każdym rodzicem i jego maluszkiem nastąpi w końcu moment ważnego etapu w żywieniu czyli początek rozszerzania diety. Sposób, w jaki rozpoczyna się ten proces i nawyki, które się wykształci będą przynosić korzyści. Prawidłowe nawyki wykształcone w dzieciństwie mają największą szansę na przetrwanie.

 

Specjaliści udowadniają, że wpływ wczesnego żywienia jest kluczowy nie tylko dla rozwoju dziecka, ale też dla jego zdrowia w przyszłości. Przychodzi więc ten moment, kiedy dziecko potrzebuje czegoś więcej niż mleka. O tym jak długo karmić dziecko przeczytasz tutaj. Aby zaspokoić głód i rosnące zapotrzebowanie na składniki odżywcze należy wprowadzić pokarmy stałe.

 

Kiedy należy rozpocząć rozszerzanie diety?

 

Przede wszystkim należy obserwować maluszka i czekać na sygnały pokazujące jego gotowość na nowe pokarmy. Zgodnie z zaleceniami nowego schematu żywienia, nie wprowadza się oddzielnych zasad urozmaicenia diety dla dzieci karmionych piersią i karmionych mlekiem modyfikowanym. Schemat żywienia mówi o wprowadzeniu produktów uzupełniających po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. U większości niemowląt dojrzewa wtedy zdolność przyjmowania pokarmów innych niż mleko. Pod adresem: https://zdrowiewformie.pl/dziecko/ znajduje się wiele ciekawych informacji na ten temat.

 

Ile czasu trwa rozszerzanie diety?

 

Orientacyjnie jest to proces, który może trwać 3 miesiące, natomiast u różnych dzieci może inaczej przebiegać, dlatego ważne jest by pozwolić maluszkowi na własne tempo. W miarę rozwoju dziecka będzie ono czerpało z pożywienia niezbędne składniki odżywcze, ale na początku najważniejsze jest, by poznawało nowe smaki i utrwalało dobre przyzwyczajenia. Następnym etapem jest wprowadzanie posiłków o mniej jednorodnej konsystencji dla nauki gryzienia i żucia.

 

Jak zorganizować rozszerzanie diety w praktyce?

 

Pierwszym podstawowym zadaniem, które trzeba osiągnąć jest nauka jedzenia maluszka z łyżeczki. Poprzez wprowadzenie smaków warzywnych i owocowych dziecko uczy się je rozpoznawać. To dobry sposób na pozytywne kształtowanie nawyków żywieniowych już od pierwszej łyżeczki. Następnym etapem jest próba podawania maluszkowi kaszek, dlatego, że są one wzbogacone w witaminy, żelazo i inne składniki mineralne. Dziecko, które dopiero co nauczyło się jeść z łyżeczki poznaje nową konsystencję i łagodny smak kaszki, która może z powodzeniem być podawana na śniadanie. Kolejnym krokiem w rozszerzaniu diety maluszka jest wprowadzenie do jadłospisu bogatych w źródła białka: ryb i mięsa. Dostarczają one witamin i składników mineralnych czyli mają wartość odżywczą bogatą w kwasy tłuszczowe omega – 3, wspierające rozwój mózgu u maluszka.

 

Korzyści z rozszerzania diety u dzieci

 

Po kilkumiesięcznym procesie poznawania nowych smaków dziecko nauczy się przede wszystkim przyjmowania pokarmów z łyżeczki, co jest dużym sukcesem. Regularnie spożywanie posiłki w różnych konsystencjach sprawią, ze wykształcą się zdrowe nawyki żywieniowe, a dieta będzie zbilansowana. Taki sposób żywienia daje gwarancję prawidłowego wzrostu i rozwoju każdego dziecka.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć