Warszawa

Czy chodziki dla dzieci są bezpieczne?

Czy chodziki dla dzieci są bezpieczne?

Dziecko w pierwszych miesiącach życia rozwija się w ekspresowym tempie. Zadaniem rodziców jest dostarczaniem mu wszystkiego, co stymuluje dalszy, bezpieczny wzrost i poszerza nabywane z czasem umiejętności.

 

Jednym z najważniejszych kroków milowych jest oczywiście nauka chodzenia. Na rynku można znaleźć wiele chodzików dla dzieci, które mają być solidnym wsparciem dla małych odkrywców w stawianiu pierwszych kroków.

 

Czy rzeczywiście takie rozwiązanie jest korzystne i w pełni bezpieczne dla malucha?

 

Chodziki – różne sposoby na stymulowanie malucha do chodzenia

 

Istnieją dwa podstawowe rodzaje chodzików. Pierwszy z nich to chodzik klasyczny, w którym dziecko jest wkładane w specjalną obręcz lub siedzisko. Drugą opcją są chodziki pchacze. W tym przypadku maluch musi oprzeć się o chodzik i przesunąć go do przodu, aby wykonać krok.

 

Czy chodziki są zatem bezpieczne? Wszystko zależy od zastosowanego typu. Lekarze ostrzegają, że tradycyjne modele nie są dobre dla rozwoju dziecka. Dlaczego? Modele, które podtrzymują malca i zmuszają go tylko do poruszania nogami, utrudniają prawidłowy rozwój mięśni tułowia.

 

Znacznie lepiej sprawdzają się pod tym względem chodziki pchacze, które pomagają w rozwoju wszystkich niezbędnych mięśni.

 

Do czego służy chodzik pchacz?

 

Chodziki pchacze stworzono przede wszystkim jako praktyczne akcesorium i wsparcie w nauce chodzenia. Pomagają w stawianiu pierwszych kroków, gwarantują zachowanie prawidłowej postawy ciała i utrzymanie równowagi, co ma wielkie znaczenie w dalszym rozwoju dziecka.

 

Równocześnie chodziki stają się często ulubioną zabawką maluchów. Wiele modeli, jak choćby te dostępne na stronie: Wozki-Foteliki.pl, wyposaża się w dodatkowe elementy edukacyjne lub stymulujące. Chodziki pomagają choćby w nauce kształtów, kolorów lub nazw rozmaitych przedmiotów.

 

Nowoczesne modele wykonuje się najczęściej z trwałych tworzyw sztucznych w pięknych kolorach. Niektóre bywają pokrywane przyjemnymi w dotyku tkaninami, przez co produkt znacznie bardziej przypomina pluszową zabawkę niż sprzęt do nauki chodzenia. Wybór typu konstrukcji i wyglądu chodzika to kwestia w pełni indywidualna.

 

Kiedy warto kupić chodzik?

 

Chodziki rekomenduje się maluchom, które już samodzielnie stawiają pierwsze kroki. Warto wstrzymać się zatem z zakupem do momentu, gdy dziecko zacznie już powoli przemieszczać się po mieszkaniu.

 

Chodzik ma bowiem być wsparciem w procesie nauki i dodatkową podporą, a nie narzędziem, dzięki któremu dziecko nauczy się chodzić. Zbyt wczesne zastosowanie tego sprzętu potrafi zaszkodzić w prawidłowym rozwoju malucha.

 

Jak bezpiecznie korzystać z chodzika?

 

Chodzik powinien być przede wszystkim dopasowany do dziecka. Trzeba zwrócić uwagę na wysokość i ciężar, aby maluch mógł bez trudu sięgnąć do uchwytu, a także by nie miał trudności z przepychaniem chodzika.

 

Gdy dziecko zaczyna przemieszczać się po mieszkaniu i korzysta z chodzika, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Przede wszystkim należy dokładnie posprzątać całą przestrzeń. Śliska podłoga, przesuwające się dywany, rozrzucone zabawki lub inne przedmioty leżące na podłodze potrafią bowiem stać się przeszkodą, która doprowadzi do przewrócenia chodzika, a przez to do bolesnego upadku.

 

Należy zatem przykleić dywany i wykładziny, a także zabezpieczyć ostre rogi mebli. Stosuje się do tego miękkie nakładki, dzięki którym minimalizuje się ryzyko uszkodzenia ciała.

 

Jak zgodnie twierdzą lekarze, maluchy powinny uczyć się chodzić bez butów, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi mięśni. Wówczas stopy lepiej dostosowują się do podłoża, a dziecko łatwiej łapie równowagę. Zamiast butów w zupełności wystarczą skarpetki antypoślizgowe, które chronią je przed poślizgnięciem i bolesnym upadkiem.

 

Pierwsze kroki malucha

 

Chodzik bywa wielkim wsparciem w procesie chodzenia. W wielu przypadkach staje się także ulubioną zabawką na długie miesiące. Używanie go bywa niezmiernie korzystne, jeśli tylko stosuje się sprawdzone, certyfikowane sprzęty oraz przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu maluch zyskuje dodatkowe wsparcie w procesie poznawania otaczającego go świata, a także ma zabawkę, która rozwija inne zmysły i umiejętności. Naprawdę warto zatem zainwestować w chodziki.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć