Warszawa

W jakim wieku można założyć dziecku konto bankowe?

W jakim wieku można założyć dziecku konto bankowe?

W szkole dzieci i młodzież zdobywają rozległą wiedzę z różnych dziedzin. Nauka oszczędzania odbywa się jednak w domu. Aby nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi, a także wprowadzić je w świat bankowości, warto założyć mu rachunek bankowy. Od ilu lat dziecko może mieć swoje konto bankowe?

 

Od ilu lat dziecko może mieć rachunek w banku?

 

Aktualnie obowiązujące przepisy są tak skonstruowane, że dziecko osiąga ograniczoną zdolność do czynności prawnych od momentu ukończenia 13 lat. W tym wieku może być też właścicielem rachunku bankowego i zarządzać zgromadzonymi na nim środkami. Warto jednak wiedzieć, że nastolatek nie może sam założyć rachunku – do tego potrzebuje zgody przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica lub prawnego opiekuna.

 

Czy powyższa granica wieku oznacza, że młodsze dzieci nie mogą mieć konta w banku? Nie – nadal jest to możliwe, chociaż trzeba pamiętać o ograniczeniach. Nie wszystkie banki mają w ofercie rachunki bankowe dla dzieci w wieku poniżej 13 lat. Wybór może być zatem mniejszy, a warunki, na jakich rachunek będzie prowadzony przez bank, dużo mniej korzystne.

 

Niezależnie od tego, czy zamierzasz otworzyć rachunek dziecku w wieku poniżej 13 lat, czy też starszemu nastolatkowi, zapoznaj się z aktualną ofertą banków. Pomocne jest w tym zestawienie znajdujące się pod adresem

https://www.czerwona-skarbonka.pl/konto-dla-mlodych-ranking-najlepszych-kont/. W jednym miejscu znajdziesz propozycje banków wraz z informacjami o warunkach, na jakich można korzystać z konta po podpisaniu umowy.

 

Czy dzieci i młodzież chętnie korzystają z konta w banku?

 

Jak pokazuje raport Związku Banków Polskich (ZBP) 46 proc. młodych Polaków korzysta z rachunku bankowego jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. Jeżeli spojrzeć na wiek, w jakim klienci banków najczęściej zakładają swoje pierwsze konto, to struktura prezentuje się następująco:

 

  • 13-15 lat – 16 proc.,
  • 16-18 lat – 30 proc.,
  • 19-23 lata – 42 proc.,
  • 24-25 lat – 4 proc.,
  • powyżej 25. roku życia – 8 proc.

 

Wyniki badań przeprowadzonych przez ZBP jednoznacznie wskazują, że młodzi ludzie chętnie korzystają z rachunków bankowych. Dzięki posiadaniu środków na własnym koncie mogą m.in. dokonywać drobnych zakupów w sklepach internetowych lub płacić bezgotówkowo za zakupy czy usługi w stacjonarnych punktach handlowo-usługowych.

 

Również dla rodziców założenie dziecku rachunku bankowego jest opłacalne. Dlaczego? Dzięki temu nie mają obawy, że dziecko zgubi powierzone mu środki. Może to być także cenna lekcja oszczędzania – wystarczy, że nastolatek będzie miał dostęp do rachunku oszczędnościowego. Wreszcie dziecko może nauczyć się korzystania z bankowości internetowej i w przyszłości wykorzystywać ją na co dzień do dysponowania posiadanymi pieniędzmi.

 

Jak wybrać rachunek bankowy dla dziecka?

 

Z informacji udostępnionych przez ZBP wynika, że kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze rachunku bankowego dla dziecka jest brak opłat za prowadzenie konta. Duża konkurencja między bankami sprawia, że wiele z nich rezygnuje z pobierania opłat za prowadzenie rachunków bankowych dedykowanych juniorom.

 

Mimo że kwestia opłat jest dla wielu rodziców decydująca przy wyborze oferty, warto pamiętać też o innych czynnikach, które wpływają na atrakcyjność rachunku. Mowa tu przede wszystkim o:

 

  • dostępie do aplikacji mobilnej – młodzież z reguły korzysta ze smartfonów, zatem dostęp do bankowości elektronicznej za pośrednictwem tego urządzenia może być atutem,
  • wysokości oprocentowania rachunku – nawet niskie oprocentowanie to dodatkowa zachęta dla dziecka, aby odkładało część otrzymywanych środków,
  • dodatkowe bonusy lub zniżki – niektóre banki proponują najmłodszym klientom choćby rabaty na kino czy kursy językowe.

 

Warto także dopilnować, aby dziecko miało dostęp do kursów wspierających jego edukację finansową. W ten sposób praktykę można uzupełnić o teorię.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć