Warszawa

Dziecięce tipi - nie tylko dla Indian

Dziecięce tipi - nie tylko dla Indian

Dziecięce tipi – nie tylko dla Indian

 

Tipi to funkcjonalny namiot o prostej konstrukcji i uniwersalnym zastosowaniu. Dlaczego doskonale sprawdzał się u Indian i wciąż podoba się współczesnym dzieciom?

 

Namioty tipi są świetnym urozmaiceniem dziecięcych sypialni. Dzieci mogą się w nich bawić, ale tipi mogą też służyć np. za składzik pluszaków, by nie robić bałaganu w pozostałej części pokoju. Namiot nadaje się oczywiście nie tylko do pokoju – może być też miejscem zabaw np. w ogrodzie, na działce czy na tarasie, gdzie zapewni dzieciom osłonę przed słońcem czy wiatrem i dostarczy jeszcze więcej powodów do zabawy niż w domu.

 

Namioty dla małych wodzów znajdziesz między innymi na: https://janshop.pl/k217,namioty-dla-dzieci.html

 

Tipi czy wigwam?

 

Konstrukcja tipi wywodzi się z namiotów rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Czasem myli się tipi z indiańskim wigwamem – a to jednak dwie różne rzeczy, choć obie budowle służyły Indianom do życia. Wigwam to budowane na stałe schronienie Indian zamieszkujących obszary zalesione. Była to chata mająca kształt kopuły lub tunelu, oparta na szkielecie z połączonych u góry drewnianych żerdzi lub wygiętych drzewek i pokryta korą, gałęziami, liśćmi, trzcinowymi matami lub skórami. Tipi zaś to przenośny namiot koczowniczych Indian z prerii. Opierano go na trójnogu wysokich żerdzi związywanych u szczytu, obkładanego dodatkowymi, lżejszymi żerdziami, tworzącymi stożek, na którym mocowano skóry bizonów, a w późniejszym okresie płócienne pokrycie. Tipi można było łatwo złożyć i przewieźć w inne miejsce.

 

Dzieci lubią mieć własne miejsce

 

Dziecięce tipi jest pomniejszoną i prostszą wersją indiańskiego namiotu. Dzieci uwielbiają namioty, szałasy i inne „bazy”, nieraz konstruując w domu budowle oparte na stołach i krzesłach, a pokrywane kocami lub narzutami. Bywa to uciążliwe dla innych domowników i powoduje liczne utrudnienia – na przykład gdy nie ma gdzie usiąść albo wybudowany dom zabiera zbyt wiele miejsca. Dziś jednak możemy tych trudności uniknąć – dziecko może korzystać z gotowego rozwiązania, w dodatku dużo bardziej przypominającego z wyglądu indiański namiot, dzięki czemu zabawa staje się bardziej realistyczna.

 

Prosta konstrukcja

 

Tipi dla dziecka oparte jest zazwyczaj na czterech drewnianych żerdziach, łączonych u szczytu. Na żerdzie nakłada się i stabilnie mocuje ściany oraz podłogę, wykonane z lekkiej ale trwałej (a więc „dziecioodpornej”) tkaniny. Tylko pierwszy montaż zabiera nieco więcej czasu – później tipi łatwo będzie zwijać i rozstawiać na nowo w razie potrzeby, a tymczasem będzie zajmowało mniej miejsca (można je schować do futerału). By dzieci nie musiały się bawić na twardej lub zimnej podłodze, dla ich wygody do namiotów dołączane są miękkie maty i poduszki w oryginalnych kształtach. Tipi mogą mieć okienka lub nie, są też czasem wyposażone w dodatkowe gadżety, jak girlandy lub sznury lampek dekoracyjnych, dzięki którym można oświetlić ich wnętrze.

 

I dla chłopców, i dla dziewczynek

 

Mimo że indiańskie klimaty są bardziej domeną chłopców, dziewczynki też nieraz biorą udział w takich zabawach. Dziecięca wyobraźnia potrafi zresztą zmienić namiot w coś całkiem innego: w pałac dla księżniczek, łóżko z baldachimem, namiot alpinistów, domek dla lalek albo cyrkową arenę dla pluszowych zwierzaków. Dostępne są zresztą tipi w kolorach i zdobieniach dostosowanych specjalnie do gustu małych dziewcząt – np. różowe albo z dziewczęcymi elementami wystroju. Jeśli jednak namiot przeznaczony jest dla większej liczby dzieci, np. rodzeństwa różnej płci, warto wybrać model bardziej uniwersalny, który spodoba się i dziewczynce, i chłopcu. Dobrze też, jeśli będzie pasował do każdego wnętrza, sprawdzą się więc neutralne kolory (jak szarość, biel albo stonowane odcienie niebieskiego) i abstrakcyjne motywy, np. gwiazdy, chmury czy fale. Taki namiot można połączyć w gustowny zestaw z odpowiadającą mu kolorystycznie matą i poduszkami – producenci sami zresztą najczęściej przygotowują od razu takie komplety.

 

Nie tylko do zabawy

 

Dzięki niedużym rozmiarom, tipi mieści się niemal w dowolnym pokoju. Nie musi być ono jedynie miejscem do zabawy. Dziecko może się w namiocie odizolować od reszty domowników, jeśli ma taką potrzebę – a każdemu dziecku zdarza się chwila gorszego humoru. Może nawet w spać w namiocie, albo – gdy go nie używa – trzymać w nim zabawki. Samodzielnie mogą się bawić w tipi dzieci przynajmniej trzyletnie; choć namiot sam w sobie jest miejscem dla dziecka bezpiecznym, należy pamiętać, że za jego ścianami nie widzimy, co maluch robi. Oczywiście, mniejsze dzieci także mogą się w nim bawić, ale powinny to robić pod stałą kontrolą opiekunów. Każde jednak dziecko, bez względu na wiek, będzie z pewnością zadowolone z własnego namiotu. A co za tym idzie – rodzice również.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć